ועדת המעקב בקמפיין הקורא לצעירים ערבים להתנגד לשירות לאומי

גם לאחר שהומלץ להוציא את ניהול תקציב המענק למשתחררים מידי משרד הביטחון, במגזר הערבי מתנגדים ליוזמות להרחבת השירות הלאומי

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בסוף השבוע הקרוב תגיש ועדת פלסנר לקידום השיווין בנטל את מסקנותיה. לצד ההתייחסות הצפויה לחוק טל ולגיוס בני ישיבות, הוועדה צפויה לגעת גם בנושא רגיש נוסף – התנדבות בני ובנות המגזר הערבי לשירות הלאומי.

בשנים האחרונות נרשמה דווקא עלייה חדה במספר המתנדבים מהמגזר הערבי לשירות הלאומי: בשנת 2012 התנדבו לשירות 2,400 מבני ובנות המגזר - פי עשרה ממספר המתנדבים ב-2006, שעמד על 240 צעירים בלבד. יש לציין כי נשים מרכיבות את הרוב המכריע בקרב מתנדבי ערביי ישראל ומהוות 90% מכלל המשרתים.

ל"הארץ" נודע כי במסגרת דיוני ועדת פלסנר הציגה מינהלת השירות הלאומי-אזרחי שורה של הצעות שעשויות, להערכת החברים בה, להיטיב עם המתנדבים, אך בעיקר להקל את ההתמודדות מול דעת קהל עוינת בחברה הערבית כלפי השירות.

וועדת פלסנר לקידום השיוויון בנטלצילום: שירן גרנות

אחת הסיבות להתנגדות לשירות הלאומי בחברה הערבית היא הזיקה הביטחונית של המיזם, והעובדה שמדובר בתוכנית שגובשה במשרד הביטחון. הכספים המוענקים למסיימי השירות מגיעים למעשה מהקרן לחיילים משוחררים (8,000 שקלים תמורת כל שנת שירות, ג'.ח). באותו אופן, מתנדב שסיים את תקופת שירותו מופנה למרכז להכוונה מקצועית שמופעל על ידי הקרן לחיילים משוחררים במשרד הביטחון.

כדי לפתור את בעית התדמית, מנכ"ל מינהלת השירות האזרחי שר-שלום ג'רבי, והשר הממונה על השירות דניאל הרשקוביץ, הציעו כי תקציב המענק למתנדבים בסיום שירותם ינוהל על ידי המנהלת עצמה, ולא על ידי הקרן לחיילים משוחררים. בנוסף הציעו להקים ארבע לשכות אזוריות שיעניקו למסיימי השירות הכוונה מקצועית. המינהלת אף ממליצה על שתי הטבות נוספות - נסיעה חינם בתחבורה הציבורית בתקופת השירות ולימודי עברית על חשבון המדינה למתנדבים שיהיו מעוניינים בכך. מגישי ההצעה הדגישו כי השירות הלאומי יישאר בגדר שירות התנדבותי, ולא יהפוך לחובה, אך הציעו לתגמל רשויות מקומיות שיעודדו שירות לאומי. "אנחנו רוצים להוכיח שאין לשירות שום זיקה ביטחונית ולהסיר את החסמים המרכזיים עבור בני המגזר הערבי – מקור כספי המענק ולשכות ההכוונה התעסוקתית", אמר ג'רבי שהוסיף: "אני מקווה שבוועדה ובעיקר באוצר ירימו את הכפפה ויאשרו את ההמלצות כבר בשבועות הקרובים".

מנגד, וועדת המעקב של ערבי ישראל ועמותות עצמאיות הפועלות ביישובים ערביים החלו בימים האחרונים בקמפיין נגד השירות הלאומי. בימים אלה מופצת באמצעות הפייסבוק עצומה הקוראת לצעירים הערבים להתנגד לשירות. מאז השקתה חתמו עליה 500 גולשים, ובקרוב יחלו פעילים לאסוף חתימות גם במרכזי היישובים הערבים. "אני מתנגד בתוקף לכל ניסיונות הגיוס במסגרת השירות הלאומי הישראלי", נכתב בעצומה, "אם במתכונת הנוכחית של התנדבות ואם במסגרת חקיקה חדשה כחובה, שנראית כמו צעד מטרים לקראת שירות צבאי". הקמפיין צפוי להגיע לשיאו ב-14 ביולי בעצרת שתתקיים בנצרת.

איימן עודה, יו"ר הוועד נגד השירות הלאומי בוועדת המעקב, אינו מתפעל מההטבות החדשות שמציעה המינהלת. לדבריו, "אנחנו במפורש תומכים בהתנדבות, אך דוחים מכל וכל את הפוליטיזציה שלה, כמו הגבלת השירות למסגרות שתומכות בהגדרת המדינה כמדינה יהודית". הוא הוסיף כי "כדאי היה שהמדינה תדון איתנו במכלול היחסים בינינו לבינה, ובראשן שאלת הזכויות, ושלא תכפה את החלטותיה מבלי לקבל את הסכמתנו".

גם נדים נאשף, מנהל עמותת בלדנא, טען כי ההטבות החדשות אינן משמעותיות. "צעיר ערבי שעובד בשכר מינימום יכול להרוויח יותר. בנוסף, בחברה הערבית יש הרבה מסגרות שאפשר להתנדב אליהן ללא קשר לשירות הלאומי".

בתחילת השבוע דווח ב"הארץ" על יוזמה של הוועד הארצי של ראשי הרשויות הערביות שמבקשות למסד את ההתנדבות במגזר באמצעות הרשויות המקומיות. בוועד הבהירו שהם מתנגדים בתוקף לשירות הלאומי האזרחי במתכונתו הנוכחית. היוזמה נדחתה על ידי מינהלת השירות הלאומי מחשש שהצעד יהווה תקדים. "במדינת ישראל יש רשות אחת ואי אפשר לעשות את החלוקה הזו", טען שר-שלום ג'רבי, "אם נסכים להעניק פיקוח מלא לרשויות המקומיות בסוגית ההתנדבות, הדברים יכולים להגיע גם לתחומים אחרים, כמו חינוך ורווחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ