ביום הראשון של החופש הגדול |

בת שש ילידת הארץ ואמה נעצרו לקראת גירוש

איי ג'יי מתיאס, ממוצא פיליפיני, סיימה גן חובה. רשות ההגירה חיכתה לסיום שנת הלימודים כדי להתחיל במעצרים, ומאות ילדים מועמדים לגירוש

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

יממה בלבד לאחר סיום שנת הלימודים בבתי הספר היסודיים ובגנים, נעצרו היום (ראשון) איי ג'יי מתיאס, ילידת הארץ בת שש וחצי, יחד עם אמה אנאלין – מהגרת עבודה מהפיליפינים. מדובר בפעם הראשונה בישראל בה ילדה בגיל זה, הלומדת במערכת החינוך בגן חובה, נעצרת לקראת גירוש. ברשות ההגירה של משרד הפנים הבהירו כי חיכו עד תום שנת הלימודים כדי להתחיל במעצרים.

מתיאס סיימה ביום שישי את גן החובה, ובעוד חודשיים אמורה היתה להתחיל כיתה א'. אמה באה לישראל כעובדת זרה, אולם בדומה לרבים אחרים, איבדה את אשרת העבודה והשהייה שלה בעקבות לידת בתה, ולא עזבה את ישראל.

כ-100 בני אדם צעדו הערב במחאה על המעצר מביתו של שר החינוך, גדעון סער, לעבר מצודת זאב שבמרכז תל אביב. מוקדם יותר חסמו הצועדים את שדרות רוטשילד בסמוך לביתו של סער. בין הנוכחים בהפגנה פעילי עמותת "ילדים ישראלים", ואזרחים פעילים במאבק להכרה בילדי העובדים הזרים. בהפגנה השתתפה גם מורתו של שר החינוך סער בתיכון חד"ש, תמי גורדון. לדבריה, "לא ייתכן שעוצרים ילדה בת שש. הייתי מצפה מגדעון סער, שר החינוך, שיתערב. זו ילדה במערכת החינוך, שיגיד משהו! כמי שהייתה מורה שלו, ויש לי הרבה הערכה אליו, אני מאוכזבת וכואבת, זה נורא בעיני. ציפיתי שירים קול".

איי-ג'יי. המשפחה קיבלה הארכה

באוגוסט לפני שנתיים החליטה הממשלה על הענקת מעמד לילדי שוהים בלתי חוקיים ובני משפחתם על-פי קריטריונים שקבעה ועדה בין-משרדית. על פי החלטות הוועדה שאומצו, ילד ומשפחתו זכאים למעמד אם הילד שהה בישראל חמש שנים לכל הפחות; עולה לכיתה א' או לכיתה גבוהה יותר ביום ההחלטה; בעל שליטה בעברית ונכנס לישראל לפני שמלאו לו 13 ואם הוריו נכנסו לישראל בצורה חוקית, בטרם מעמדם בישראל הפך לבלתי חוקי.

עד כה, 257 משפחות קיבלו מעמד בישראל בעקבות החלטת הוועדה. 183 בקשות נדחו כיוון שלא עמדו בקריטריונים, ולגבי260 בקשות הוחלטכי הן יועברו להחלטת ועדת חריגים, כלומר לשר הפנים אלי ישי. עדיין לא התקבלה כל החלטה בעניינן.

אלי ישי

משפחתה של איי ג'יי כלל לא הגישה בקשה למעמד, כיוון שנכון למועד החלטת הממשלה לפני שנתיים, היא היתה צעירה מדי ולא עמדה בתנאי הסף. היום היא עומדת בכל התנאים שנדרשו אז, אך בכל זאת לא ניתנת לה האפשרות לזכות במעמד. כמו איי ג'יי, יש מאות ילדים נוספים שעומדים בפני גירוש, כיוון שלא עמדו אז בקריטריונים.

ארגוני הסיוע מפנים אצבע מאשימה כלפי שר הפנים, שהתעכב במשך קרוב לשנתיים בבחינת בקשות המעמד שהוגשו. בזמן זה, ילדים רבים שלא עמדו בתנאי הסף, כבר בגרו וכיום עומדים בהם. לפני כשנה וחצי הנחה ישי לדחות בכמה חודשים את האכיפה על ילדי העובדים הזרים הלומדים בבתי הספר ובגנים שאינם עומדים בתנאים עד לסיום שנת הלימודים הקודמת "מתוך רגישות ותשומת לב מרבית", אולם עד כה לא הוציאם מישראל.

הפגנה נגד גירוש ילדי עובדים זרים, לפני כשנתייםצילום: דודו בכר

עם פרסום הקריטריונים, פרסם שר החינוך גדעון סער הודעה, ובה בירך על הודעתו של ישי, שלא יגורשו תלמידים הלומדים במערכת החינוך. "כזכור", נכתב בהודעה, "עמדת שר החינוך היתה כל העת כי אין לגרש תלמידים הלומדים במערכת החינוך". סער ציין כי "עמדה זאת אינה רק עמדה הומנית, אלא היא גם עמדה נבונה העולה בקנה אחד עם האינטרס הלאומי".

הערב יקיים ארגון "ילדים ישראל" יחד עם פעילים נוספים הפגנה מול ביתו של שר החינוך, גדעון סער, בכותרת "היכן אתה?! גם איי ג'יי תלמידה שלך", בדרישה ממנו לקחת אחריות על הילדים הלומדים במערכת החינוך, שכיום עומדים בתנאי הסף הישנים. "אני מצפה ששר החינוך ישמיע את קולו וימשיך להילחם עבור אותם 400 ילדים שהוא עצמו הצהיר שהם חייבים להישאר בישראל מולדתם. המעצר של אי ג'יי הוא ניסיון שקוף ומרושע של שר הפנים לזרות חול בעיני הציבור במטרה לגרום לציבור לחשוב שהוא מטפל בבעיית ההגירה בישראל", אמרה רותם אילן מעמותת "ילדים ישראלים". "אסור לשכוח שאלי ישי הוא שר הפנים שהעניק הכי הרבה אשרות עבודה לעובדים זרים להגיע למדינה והוא ממשיך לעשות זאת ולתמוך במונופול של קבלני כוח האדם שעושים הון בתחום".

מרשות ההגירה נמסר כי הילדה כלל לא הגישה בקשה לקבלת מעמד בישראל מאחר ולא עמדה בתנאי הסף ביום החלטת הממשלה, ולכן אין כל מניעה לעצור אותה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

"ג'ניפר לופז: מחצית". חזקה, חרוצה, לא פראיירית

הסרט על חייה של ג'ניפר לופז עושה תיקון לשנים של יחס מבטל כלפיה

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

כשחייה התרסקו, הציעו לה עבודה לא נחשקת, והיא מצאה בה יעוד

Grandmaster Flash The Message

אחד השירים המשפיעים בתולדות המוזיקה חוגג 40, והוא נוקב מתמיד

מלון מנדרין. עסקת מנדרין היא הרכישה הראשונה של הקרן אחרי השלמת גיוס של יותר מ-2 מיליארד שקל

קרן JTLV רכשה את מלון מנדרין בצפון תל אביב ב-190 מיליון שקל

ליה תומאס. היתה השנה לטרנסית הראשונה שזוכה בתואר באליפות המכללות, ואף הביעה רצון להתמודד על מקום במשחקי פריז 2024

"שיתבייש כל מי שתמך בהחלטה המפלה והלא מדעית נגד הטרנסיות"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ