עתירה לבג"ץ: העבירו את ישי ושטייניץ מתפקידם עקב אסון הכרמל

משפחתה של טופז אבן חן שנספתה באוטובוס הסוהרים עתרה לבג"ץ בבקשה להדיח את שר הפנים ושר האוצר, עליהם הטיל המבקר "אחריות מיוחדת"

תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין-צרובה
תומר זרחין

שבועיים עברו מאז פורסם דו"ח מבקר המדינה המיוחד על השריפה בכרמל אך מי שזוהו כאחראים לחומרת האירועים עוד מחזיקים בתפקידיהם. משפחתה של טופז אבן חן שנספתה באוטובוס הסוהרים עתרה היום לבג"ץ בדרישה להדיח את שר הפנים ושר האוצר בעקבות הממצאים. בתוך כך מתברר כי הוועדה לביקורת המדינה מתקשה לזמן את השרים המופיעים בדו"ח כמו גם את ראש הממשלה לדיון מיוחד בנושא.

את העתירה הגישו ניצב בדימוס זאב אבן חן, אביה של טופז, ועמית קליין, אלמנה. הם מקווים כי בג"ץ יורה לראש הממשלה להעביר מתפקידם את שר הפנים אלי ישי ושר האוצר יובל שטייניץ, עליהם הוטלה "אחריות מיוחדת" לאירוע. לפי דו"ח המבקר, ישי לא עמד על מרכיבים הכרחיים בעבודת מערך הכיבוי, כמו בדיקת כשירותו המבצעית ושיפור יכולות הפיקוד עליו ומידת נכונותו לאירועים חריגים. בנוגע לשטייניץ המבקר קבע כי הוא התנה העברת כספים למערך הכיבוי בביצוע רפורמה. על ראש הממשלה בנימין נתניהו ועל השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ הוטלה במסגרת הדו"ח "אחריות כוללת".

בעתירתם מבקשים עוד בני משפחתה של אבן חן להורות לשר לביטחון פנים לפטר מפקדי המשטרה, שירות בתי הסוהר ושירותי הכבאות, שפעלו ביום האירוע ושנמצאו ליקויים בתפקודם. "לא יצר הנקם הוא שהביא את העותרים להגיש עתירה זו, שכן את שאיבדו לא ניתן להשיב", נכתב בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד משה שחל, גיא צוקר ורותי קמיני. עוד נכתב כי המניע להגשת הדרישה הוא השאיפה שקורבן המשפחות השכולות באסון לא יהיה לשווא, "וכי במדינת ישראל תיקבע הנורמה של אחריות אישית, ואחריות מיניסטריאלית, לאחר שמבקר המדינה קבע כי קיימת כזו".

זאב אבן חן (במרכז), אביה של טופז אבן חן קליין שנספתה באסון הכרמלצילום: אמיל סלמן / ג'יני

היום נפגשו נציגי משפחות 44 הנספים באסון עם יו"ר הוועדה לביקורת המדינה, ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי). במהלך הפגישה התברר כי אריאל קבע דיון מיוחד בממצאי הדו"ח לתאריך 17 ביולי אך לא הצליח להגיע להסכמה עם לשכת ראש הממשלה על הגעתו של נתניהו לדיון. בשבוע הקרוב הוא צפוי לפעול להוצאת צו הבאה לראש הממשלה ולשרים המבוקרים בדו"ח. "זכות הוועדה וגם חובתה להזמין את המבוקרים הראשיים לדיון", אמר יו"ר הוועדה, "איני יכול לקבל מצב בו המבוקרים הראשיים לא יגיעו".

מבקר המדינה הנכנס, יוסף שפירא, הושבע היום בכניסה לתפקידו, אך ייתכן שגם הוא יידרש לעניין. בפגישה עם אריאל השמיעו בני משפחות ההרוגים האשמות קשות כלפי מבקר המדינה היוצא, מיכה לינדשטראוס, ודרשו להקים וועדת חקירה ממלכתית לבדיקת האירועים. נתן צידקאי, חותנו של ירון ברמי, שהיה על אוטובוס הסוהרים האשים כי הדו"ח הינו טיוח גדול, כלשונו. "המבקר עבד על כולם ובעיקר על התקשורת", אמר צידקאי, "משטרת ישראל ושירות בתי הסוהר הם שרצחו את ילדינו באוטובוס. המבקר אפילו לא חקר ניצולים מהאוטובוס".

ח"כ אריאל ענה לבני המשפחות ואמר כי לאחר שיישמעו גרסאותיהם של ראש הממשלה והשרים המופיעים בדו"ח, תבחן הבקשה לחוות דעת נוספת ממבקר המדינה החדש. "יש המון גורמים שהיו רוצים לראות את הדו"ח מתאדה ואני לא אאפשר זאת. מדובר בנושא מהותי הנוגע לחיי אדם", אמר ח"כ אריאל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ