פעילים חברתיים מקימים קבוצות תמיכה לנזקקים

בנוסף למפגשים קבוצתיים, אנשי מקצוע ילוו את הפונים לסיוע באופן אישי בהתמודדות עם הביטוח הלאומי ומשרד השיכון

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

בעקבות מותו של משה סילמן, יוזמים פעילים במחאה החברתית הקמת קבוצות תמיכה לאנשים במצוקה כלכלית-חברתית. על פי התוכנית, הקבוצות ישלבו מתן סיוע נפשי ומשפטי, בניסיון להגן על זכויותיהם של הפונים לסיוע. מאז שסילמן הצית עצמו לפני שבועיים בהפגנה לציון שנה לפרוץ המחאה, מדווחים מרכזי סיוע שונים על עלייה במספר בני האדם המאיימים לפגוע בעצמם. כפי שפורסם ב"הארץ", עד כה התקבלו כ-2,500 פניות למוקד החירום שמפעיל משרד הרווחה.

בראשית השבוע שעבר יצא "קול קורא" לעובדי רווחה ובריאות הנפש להצטרף ליוזמה החדשה, אותה מובילים הפסיכולוגים נחי אלון וניב אגם. היוזמה, הנמצאת עדיין בשלבי גיבוש, נולדה בעקבות פניות של אנשים במצוקה לפעילים חברתיים, שבהן התריעו כי הם "נמצאים במצב דומה לזה של סילמן".

בקריאה להצטרפות לסיוע נכתב כי "'סיוע נפשי' הוא חשוב וטוב, אך בלא סיוע משפטי, בלא דחיפה במסדרונות הביטוח הלאומי, בלא התייחסות לענייני הדיור והתעסוקה, בלא נטילת חלק במאבק פעיל כנגד העוול החברתי – אין בו די". מובילי היוזמה מסבירים כי מטרתם להקים צוותי סיוע מקצועיים, אשר יוכלו ללוות באופן אישי את החברים הזקוקים לכך. "אנו רוצים להעניק תמיכה זו עד שנצליח במאבק החברתי לשינוי המדיניות. עד שהמדינה תיקח אחריות", הם כותבים.

עצרת לזכרו של משה סילמן בחיפה, בשבוע שעבר

על פי התוכנית, כל קבוצה, אשר תפעל ב"בית העם" בתל אביב ובמסגרות דומות במקומות נוספים, תונחה על ידי שתי מנחות. זאת, לצד הצמדת מלווה מקצועי באחד ממקצועות הסיוע לאנשים שבמצוקה. המלווה יוכל לסייע באופן נקודתי בהתנהלות עם מוסדות כמו הביטוח הלאומי או משרד השיכון.

"חשבנו שצריך לעזור לאנשים במצוקה כלכלית-חברתית להתמודד טוב יותר עם הכלוב אשר סוגר עליהם", אומר אלון, "אבל הסיוע הנפשי שאנחנו מבקשים לתת הוא רק מרכיב אחד. באמצעות סולידריות כזו, אנשים משכבות מוחלשות יוכלו להיאבק טוב יותר על זכויותיהם, וגם המאבק הכללי יתחזק. סיוע כזה יעמיק את בסיס הסולידריות, שבלעדיו אין סיכוי למאבק החברתי".

היוזמה החדשה תדגיש את "התמיכה שתינתן במסגרת הקבוצה, ולא עזרה נפשית פרטנית", מוסיף אגם, המתמחה בפסיכולוגיה קלינית, "רק בקבוצה אפשר לגלות שמי שיושב מימינך ומשמאלך סובל מאותן תופעות, ואפשר יהיה להתחיל לחשוב איך להיאבק ביחד, בשלב הראשון הקבוצה עצמה ואחר כך כתנועה, כדי לשנות את המדיניות הכללית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ