המנהיגות החרדית: נגד גזירת הגיוס, בלי לשבור את הכלים

בהוראת הרבנים, החרדים ימשיכו להופיע בלשכות הגיוס במועדים שיקבע להם הצבא, אך יסרבו לחתום על טפסים כלשהם מעבר למסירת פרטיהם האישיים

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

"מועצת גדולי התורה פונה בפניה מיוחדת לראשי השלטון שלא ישנו במאומה מכל מה שהונהג כלפי לומדי התורה מקדמת דנא כאן בארץ ישראל", כך קראה אמש (שני) מועצת גדולי התורה של דגל התורה בישיבה מיוחדת שקיימה בבני ברק.

לראשונה מאז החל המשבר סביב חוק טל, המנהיגות הרוחנית הליטאית הציגה את תוכניתה לשימור המצב הקיים שבו רבבות גברים חרדים אינם משרתים בצבא, אך זאת מבלי "לשבור את הכלים" עם המדינה. הנערים והגברים החרדים ימשיכו בהוראת הרבנים להופיע בלשכות הגיוס במועדים שיקבע להם הצבא, שם יבקשו דחיית שירות על פי סעיף "תורתו אומנותו", אך כפי שכבר פורסם, הם נדרשים מעתה לסרב לחתום על טפסים כלשהם מעבר למסירת פרטיהם האישיים.

בשולי הדברים, הכינוס שהיה אמש בבני ברק גרם להעמקת הקרע בצמרת הרבנית הליטאית, לאחר שהרב שמואל אוירבך מירושלים בחר להחרים את המעמד. אוירבך דרש קו תקיף יותר כלפי המדינה, עד כדי השתמטות קולקטיווית מהתייצבות בלשכות, אך לפי הערכות לנפקדותו מהכינוס – מאורע נדיר למדי – יהיו דווקא השלכות פוליטיות הנוגעות אליו. החרמתו את האירוע עשויה להרחיק אותו מהציבור שאותו הוא מבקש להנהיג, לאחר פטירתו לפני כחודש של הרב יוסף שלום אלישיב.

חרדים באים ללשכת הגיוס כדי להשתחררצילום: ניר כפרי

הכינוס נערך בביתו בבני ברק של הרב אהרן לייב שטיינמן, יורשו הרשמי של הרב אלישיב בהנהגת הציבור החרדי ליטאי. היתה זו הפעם הראשונה שבה התייצב המנהיג בן ה-98 בראש השולחן בעידן שאחרי הרב אלישיב; בכינוס השתתפו גם הח"כים של דגל התורה משה גפני ואורי מקלב. מעבר להשמעת קול בעניין חוק הגיוס, הרבנים התכנסו גם כדי לרענן את שורות מועצת גדולי התורה של מפלגת דגל התורה ולבחור לה חברים חדשים, נושא שעמד במחלוקת בימים האחרונים.

"מועצת גדולי התורה נרעשת ונפחדת ומביעה צער עמוק מגל ההסתה העכור המציף את תושבי ארץ ישראל נגד החרדים לדבר ה'", נכתב במכתב שיפורסם הבוקר בעיתונות הרשמית החרדית, "ובפרט נגד לומדי התורה הקדושה אשר בזכותם העולם קיים, הרי הם בני הישיבות היקרים העוסקים בתורה יומם ולילה, ובאים לקעקע את מעמדם על ידי ניסיונות שונות (**כך במקור**) להפריע את לימודם. ולכן קוראים אנו לאחינו בני ישראל די בכל אתר ואתר ובפרט לבני הישיבות ואברכי הכוללים להתחזק בלימוד התורה ביתר שאת ובפרט בחודש אלול הבא עלינו לטובה שאין לנו שיור רק התורה הזאת. ואל כל אחינו בני ישראל פונים אנו בפניה נרגשת, אנא אחים אל תרעו, שהרי כל עיקר קיום עם ישראל בכל הדורות היה רק לימוד התורה וקיום מצוותיה ורק על ידי זה נשמר צביונו האמיתי של עם ישראל".

מעל הכינוס ריחפו עננים רעילים. ההקשר הוא סירובה של קבוצה חרדית-ליטאית הכפופה לרב אוירבך (וכינויה ברחוב: "המחבלים"), לקבל את מנהיגות הרב שטיינמן. הרב אוירבך הוא חבר ותיק במועצת גדולי התורה, ובאופן רשמי יש יחסי כבוד בינו ובין ראש המועצה הרב שטיינמן. אבל בין השניים יש מתיחות ישנה וגלויה, שהפכה בוטה לאחר שהרב שטיינמן נטל רשמית את הנהגת הציבור הליטאי מהרב אלישיב, תפקיד שאותו אוירבך עצמו מבקש למלא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ