64 שנים אחרי שנהרס, בית הילדים שב לקיבוץ גשר

ב-1948 קיבוץ גשר נחרב ואתו בית הילדים. בהתבסס על זיכרונות החברים הוא מוקם עתה מחדש ואפילו משמש דוגמה לבנייה אקולוגית

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

בסוף אפריל 1948 פתח הלגיון הירדני במתקפה על קיבוץ גשר שעל גדות הירדן. 52 ילדי הקיבוץ עד גיל 6, שהתגוררו עד אז בבית ילדים עשוי לבני בוץ, פונו אל חדר קטן ומוגן שבו שכנה גם מפקדת הקיבוץ. בתום 30 שעות של הפגזות בלתי פוסקות, ולאחר שנדחתה בקשת הקיבוץ להכריז על הפסקת אש לצורך פינוי הילדים והפצועים, הוחלט לפנות את הילדים באישון לילה צפונה, לקיבוץ אשדות יעקב. בהמשך הם הועברו לחיפה, בדומה לשאר ילדי קיבוצי העמק, ושהו שם כשנתיים.

הקיבוץ כולו, כולל המבנה המיוחד של בית הילדים, נהרסו כליל במלחמת השחרור. שנתיים לאחר המלחמה נבנה הקיבוץ מחדש, כקילומטר ממערב למיקומו המקורי. בימים אלה, 64 שנים אחרי שנהרס, נבנה בית הילדים המקורי מחדש מלבני בוץ על ידי המועצה לשימור אתרים, באותה הדרך שבה הוקם לראשונה ב-1924. לאחר הקרבות נותרו במבנה ההרוס רק גיגית רחצה מנוקבת כדורים, וכך בעת השחזור נעשה שימוש בתמונות ישנות ובעדויות הילדים שבגרו. סיגל הר-ציון, האחראית על פרויקט השחזור מטעם אתר "גשר הישנה - חוויית נהריים", ראיינה את הילדים שגדלו בבית באותה תקופה והתוודעה לזיכרונות שלהם מהמבנה יוצא הדופן. "בבית הילדים התרחשה כל הפעילות", סיפרה, "היו בו מטבח לילדים וחדרי שינה ומשחק. לילדים של אז נשאר משהו נעים מהמקום הזה".

הר-ציון הוסיפה כי הילדים סיפרו לה על הבילויים ברפת ובלול של הקיבוץ, וכי מסילת הרכבת העוברת בו נצרבה בזיכרונם. "הרכבת עברה כאן ארבע פעמים ביום", הסבירה, "לראות מחזה כזה באמצע שום מקום זו אטרקציה רצינית לילדים". בית הילדים המשוחזר מוקם כמוזיאון שיספק לילדים של היום הצצה לאורח חייהם של ילדי הקיבוץ בשנים שלפני קום המדינה. "האתר שלנו מספר מספיק את סיפור המלחמה", הוסיפה הר-ציון, "המקום הזה מיועד לילדים ונקיים בו פעילות שמחה".

הר-ציון סיפרה כי בניית בית הילדים דווקא מבוץ התאימה לתנאים הסביבתיים ששררו בתחילת שנות העשרים של המאה הקודמת, כאשר "קבוצת אחדות" הירושלמית הקימה אותו, ולאחר מכן עזבה את המקום וייסדה את קיבוץ אשדות יעקב. ארנון חפץ, מנהל תחום שימור פיזי במועצה לשימור אתרי התיישבות, העיד כי שיטת הבנייה מבוץ אף נחשבת לפשוטה ומהירה ביותר. "לבני הבוץ מיוצרות מאדמה מקומית, חול מחצבה וקש", הסביר חפץ, "הן יוצרות בידוד תרמי, חזקות ביחס ללבנה רגילה ולא כבדות מדי. עובי הקיר בבית הילדים הוא כ-60 סנטימטרים, והוא בנוי משתי שורות לבנים".

קבוצת השימור הבונה את בית הילדים מחדש מורכבת מיוצאי מדינות ברית המועצות לשעבר, שעברו השתלמות אצל מומחים בנושא בנייה באדמה בטרם החלו בעבודות. עבור סשה ישיוב, אחד העובדים, העבודה בגשר היא חזרה לילדות. בהיותו ילד בדגסטאן, לפני 45 שנה, סייע לאביו לבנות בית בוץ למשפחה. ישיוב שיבח את שיטת הבנייה והסביר כי "בחורף, כשבחוץ קר, בתוך הבית חם, ובקיץ להפך". ולרי דודידוב, שנחשף לבנייה בבוץ לראשונה בעבודות בגשר, החמיא לשיטה בבוץ והעריך כי הבניין יהיה חזק והבידוד בו מוצלח.

אברהם זהר, שאחותו שרה היתה מהילדים שפונו מבית הילדים בחופזה במלחמת השחרור, עובד כמדריך באתר בגשר. לדבריו, מבקרים שפגש הופתעו למשמע הידיעה שלפני כ-90 שנה נהגו לבנות בתים מבוץ. "בשל העיסוק הסביבתי הגובר זה מצטייר כמשהו טרנדי", הסביר, "אנשים חושבים שזו בנייה מודרנית, אבל ברור שזה היה כאן תמיד. המתיישבים בסך הכל חיקו את הבנייה המקומית שהם ראו בסביבה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ