ועד ראשי האוניברסיטאות עתר לבג"ץ נגד ההכרה במכללת אריאל כאוניברסיטה

לטענת העותרים, מדובר בהחלטה פגומה באופן חמור בחוקיותה הסובלת מניגוד עניינים ושיקולים זרים. לדבריהם, המהלך "נתפר" במשך שנים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), הגוף המייצג את כל אוניברסיטאות המחקר בישראל, ובו יושבים כל נשיאי המוסדות, עתר הבוקר (שני) לבג"צ נגד ההחלטה על הפיכת המכללה באריאל לאוניברסיטה. העתירה מופנית נגד המועצה להשכלה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש), אלוף פיקוד המרכז וממשלת ישראל ובראשה שרי האוצר, החינוך והביטחון.

בעתירה נטען כי החלטת מל"ג יו"ש להפוך את המכללה באריאל לאוניברסיטה "הינה החלטה פגומה באופן חמור, בחוקיותה, בסבירותה, ובפגמים מהותיים ומשמעותיים מתחום המשפט המנהלי, ולרבות נגועה בניגוד עניינים, בשיקולים זרים, במסד נתונים חלקי ושגוי ופגמים נוספים היורדים לשורשו של עניין, המחייבים הכרזה על בטלותה". בעתירה נכתב כי "בשלושת השיקולים המרכזיים בהחלטה על הכרה כאוניברסיטה, דהיינו: השיקול האקדמי, השיקול התכנוני, והשיקול התקציבי, נפלו פגמים חמורים היורדים לשורשו של עניין, וכל אחד מהם לבדו מחייב ביטולה של ההחלטה".

ור"ה טוען כי במשך מספר שנים "'נתפר' מהלך, ששלושת השיקולים הללו זרים לו, להכרה במכללה באריאל כאוניברסיטה, ויהי מה". עוד נטען כי ההחלטה התקבלה על-ידי מל"ג יו"ש שעניינה האזור הספציפי בלבד, וכי אין לה כלים לשקול את כלל השיקולים הרלוונטים למערכת המחקר וההשכלה הגבוהה במדינת ישראל.

המרכז האוניברסיטאי באריאל

בעתירת ראשי האוניברסיטאות נטען עוד כי "ההחלטה התקבלה בניגוד עניינים, כאשר מל"ג יו"ש בראשות פרופ' עמוס אלטשולר אישרה דו"ח של ועדה "מקצועית" בראשה עמד אותו פרופ' אלטושלר; אותה ועדת אלטשולר קבעה קריטריונים בלתי סבירים באופן קיצוני להכרה כאוניברסיטה ולא שקלה את נתוני המרכז האוניברסיטאי אריאל לנתוניה של אוניברסיטה כלשהי, בארץ או בעולם, אלא רק ביחס לעצמה. הוועדה כלל לא אספה נתונים ביחס למרכז האוניברסיטאי אריאל אלא ניזונה מנתונים עצמיים של המרכז מבלי שאלה אומתו על-ידה".

באשר להחלטת שר האוצר להקצות תקציב ייעודי של עשרות מיליוני שקלים, צבוע לטובת האוניברסיטה שבדרך, נכתב בעתירה כי מדובר ב"חריגה מסמכות (תקצוב 'עוקף ות"ת')- התחייבותו של שר האוצר איננה חוקית באשר עיקר תפקידו של שר האוצר אינו לייעד תקציבים לפרויקטים ספציפיים, אלא לשמור על מסגרת התקציב. תקצוב 'עוקף ות"ת' מהווה חתירה תחת עקרונות היסוד של עצמאות מערכת ההשכלה הגבוהה וניתוקה מפוליטיקה, ולפיכך הוא בלתי חוקי".

ממכללת אריאל נמסר בתגובה כי: "צר לנו על פעולה נוספת, בשרשרת הפעולות של קרטל ראשי האוניברסיטאות. ראשי האוניברסיטאות ממשיכים לחתור תחת המוסדות המוסמכים במדינת ישראל, ובראשם מל"ג יו"ש אשר אישרה על פי סמכותה בחוק ועל פי חוו"ד של היועמ"ש לממשלה את ההכרה במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה".

עוד נמסר כי "פניית קרטל ראשי האוניברסיטאות לבג"צ, לאחר שאושרה ההכרה כמתבקש בחוק ועל פי כל הפרמטרים האקדמיים שנקבעו, חושפת את המניעים האמיתיים העומדים מאחורי פנייה זו. ראשי האוניברסיטאות הקיימות חוששים לאבד את ההגמוניה הבלעדית שלהם על מפת ההשכלה הגבוהה הישראלית ולמנוע ממדינת ישראל את פיתוחו של המשאב הגדול שלה: הידע", כך על פי ההודעה.

ח"כ ציפי חוטובלי, יו"ר השדולה להכרה באריאל כאוניברסיטה, אמרה בתגובה כי "עתירת האוניברסיטאות מסירה את המסך האקדמי מעל טענותיהם הפוליטיות של ראשי האוניברסיטאות. אני מאמינה שבג"צ לא ייתן ידו לפגיעה בחופש האקדמי, ולניסיון לעקיפה משפטית של החלטה שהתקבלה כראוי בדרגים המקצועיים והפוליטיים.

בחודש שעבר, חברי מל"ג יו"ש (המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון) הכריזו כי המכללה באריאל תוכר כאוניברסיטה. זאת, למרות שהוועדה לתקצוב ותכנון (ות"ת) שבמל"ג התנגדה למהלך. שר החינוך גדעון סער צידד בהכרה, ושר האוצר יובל שטייניץ אף הבטיח לתקצב את האוניברסיטה ב-50 מיליון שקלים בשנים הקרובות. ההחלטה התקבלה ברוב של 11 חברים מול שני מתנגדים ד"ר אברהם רוכלי, לשעבר נשיא מכללת לוינסקי לחינוך, ופרופ' מאיר חת, לשעבר מבית הספר למשפטים במכללה למנה.

בטרם קבלת ההחלטה, שבעה נשיאי אוניברסיטאות המחקר בישראל מסרו לראש הממשלה בנימין נתניהו מכתב תחת הכותרת: "אסור להקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה בישראל". "לצערנו ההחלטה שתתקבל בדיון כביכול שתקיים מל"ג יו"ש בנוגע למרכז האוניברסיטאי באריאל תהיה החלטה פוליטית שמחירה כבד. כבר לפני מספר שבועות ביקשנו אנו נשיאי כל אוניברביטאות המחקר בישראל פגישה איתך, לצערנו בקשה זו לא זכתה למענה. כמי מעומד בראש המדינה, רק אתה יכול עדיין לעצור את הרכבת הדוהרת לקראת אסון ידוע מראש שיפגע קשות וירסק את ההשכלה הגבוהה בישראל. אנו קוראים לך לקבל החלטה עניינית ומקצועית ולא החלטה פוליטית שתקריב את עתיד ההשכלה הגבוהה במדינה... להיענות להערות ולהמלצות הגוף המקצועי לפי החוק, ות"ת, ולתת הזדמנות לבחינה מסודרת של מערכת ההשכלה הגבוהה".

לפני שהתקבלה ההחלטה להכיר באריאל כאוניברסיטה, יו"ר הות"ת, פרופ' מנואל טרכטנברג, התערב בנושא, וקבע כי ועדת הבדיקה שמינו לסוגיה אינה לגיטימית. "אסור שהדיון יהיה על בסיס פוליטי-אידאולוגי", כתב, "הדבר יפגע אנושות באקדמיה".

גם ראשי רשויות בגליל ובגולן הביעו ביקורת כלפי שר החינוך גדעון סער, על שדאג לקדם הכרה באוניברסיטה באריאל, ולא את הקמתה של אוניברסיטה בגליל. זאת, למרות שהממשלה החליטה על הקמת שני המוסדות באותו יום, במאי 2005.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ