ישי הורה להתחיל לעצור סודאנים בעוד חודש וחצי

מבצע המעצרים יחל ב-15 באוקטובר. ישי יפעל לקבל אישור לעצור גם מהגרים מאריתריאה. ארגוני הסיוע: "רק אדם שאיבד צלם אנוש מסוגל לצעד כזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר הפנים, אלי ישי, הודיע על החמרת מאבקו במהגרים מאפריקה. היום (רביעי) לאחר שקיבל את הסכמת משרד ראש הממשלה, הנחה ישי את רשות ההגירה והאוכלוסין להתחיל במבצע אכיפה במסגרתו ייכלאו לראשונה גם מהגרים מסודאן.

האכיפה המחמירה צפויה להתחיל ב-15 באוקטובר. שר הפנים הדגיש כי מהגרים שיעזבו מרצונם עד למועד זה יקבלו סיוע ממשרדו, ומי שלא יעשה כן - יכלא ובעתיד יגורש. ישי הוסיף כי הוא מתכוון להטיל את כל כובד משקלו כדי לקבל אישור משפטי שיאפשר לכלוא ולגרש גם מהגרים מאריתריאה.

מתקן הכליאה שנבנה ליד קציעות

"זהו עוד צעד בהתקדמות מדיבורים למעשים בכל הקשור לבעיית המסתננים", אמר ישי. מי שרוצה להמשיך לדבר ולהיות עד עתידי בוועדת החקירה לאובדן ישראל - שידבר, ומי שרוצה לפעול ולהבטיח מדינה יהודית וציונית לילדיו, שיפעל. אני בוחר לפעול".

זהו למעשה יישום חוק המסתננים החדש שאושר בחודש ינואר על ידי מליאת הכנסת. החוק מעניק לרשויות המדינה סמכות להחזיק מסתננים לתקופה של שלוש שנים, מבלי שהמסתנן הורשע בדין או נגזר עליו עונש מאסר.

כיום, סודאן מוגדרת על ידי ישראל מדינת אויב ולא ניתן להחזיר אליה אזרחים כלל. אריתריאה, חרף העובדה שהיא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, רואה בנתיניה הנמצאים בישראל עריקים מהצבא ומי מהם שישוב צפוי לעונשים כבדים ואף נשקפת סכנה לחייהם.

אריתריאה מנהיגה חוק גיוס חובה מגיל 17 עד 45 ואחר שירות מילואים עד גיל 55 ללא אפשרות שחרור. היא נשלטת ביד רמה על ידי הדיקטטור איסיאס אפוורקי ומוטלות עליה סנקציות בינלאומיות חריפות בשל הפרה שיטתית של זכויות אדם. ממשלת אריתריאה מבהירה שאינה מעוניינת לקבל חזרה נתינים שלה השוהים בישראל.

מוקד הסיוע לעובדים זרים מתח ביקורת חריפה נגד הצעד. "כליאת צפון סודנים ופליטים מדארפור שהינם ניצולי רצח עם, היא הפרה גסה של אמנת האו"ם לפליטים", נכתב בתגובת המוקד, "מוזר שישי, שרק היום התבטא נגד הגזענות והאפליה, המחפירות כשלעצמן, נגד בנות מזרחיות בעמנואל, אינו מצליח לזהות את הגזענות כלפי פליטים מאפריקה שהוא עצמו מלבה".

עו"ד יונתן ברמן, ראש הקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים הצטרף אל הדברים. הוא הדגיש כי ישראל מפרה את אמנת הפליטים עליה היא חתומה בדרישתה מאזרחי סודאן לעזוב את הארץ תחת איומים בגירוש. "מדינת ישראל נמנעת מגירוש אזרחי סודן הצפונית מתוך הכרה בחשש שיישקף לחייהם, ויש להתפלא על האדישות המוחלטת שמגלה שר הפנים לחיי אדם. מובן שבהעדר אפשרות לגרש, גם התכניות לכלוא אלפי מבקשי מקלט ללא כל תכלית אינן חוקיות. אנו משוכנעים שהודעת שר הפנים אינה על דעת משרד החוץ ומשרד המשפטים, ושמטרתה העיקרית היא לייצר אשלייה של עשייה", דברי עו"ד ברמן.

עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח, הגיב גם הוא על דברי שר הפנים. "רק אדם שאיבד צלם אנוש מסוגל לגזור על מבקשי מקלט ועל ילדיהם ברירה מרושעת: לסכן את חייהם ולחזור בדרך לא דרך, או להיכלא לשנים ארוכות".

מהסניף הישראלי של ארגון אמנסטי אינטרנשיונל נמסר כי "התנהלות הממשלה כלפי מבקשי המקלט זורעת שנאת זרים ואינה תורמת במאומה לפתרון המצב". שרה רובינסון, רכזת הקמפיין לזכויות פליטים בארגון מסרה כי "ראש הממשלה ושר הפנים ממשיכים במלוא המרץ בתכניתם לנהוג באכזריות כלפי מבקשי המקלט הנמצאים בישראל ולהפר מחויבויות בינלאומיות. נחישותם להפוך מבקשי מקלט לפושעים היא ביטוי של רצונם למצוא חן בעיני חלק מהציבור הישראלי, גם אם הדבר אומר לנהוג בחוסר מוסריות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ