טלילה נשר

רשות ההגירה והאוכלוסין כולאת כבר שבוע פעוטה בת פחות משלושה שבועות בכלא סהרונים. ארבעה בני המשפחה מחוף השנהב נכלאו ביום חמישי שעבר: האם, פחות משבועיים אחרי שילדה, בתה התינוקת, בתה בת הארבע ובעלה, אבי הבנות, שהופרד מבנות המשפחה והושם באגף הגברים. בני המשפחה שהו בישראל במשך שנים עם היתר שהייה, בעקבות הגנה קולקטיבית שהוענקה לאזרחי חוף השנהב.

עם הסרת ההגנה ותחילת גירוש אזרחי חוף השנהב, לפני כחודשיים, נדרשו כל אזרחי המדינה לצאת מישראל מרצון, תוך איום שאם לא יעשו כן יגורשו. החל מאמצע יולי נעשית פעילות אכיפה נגדם - הם מושמים במשמורת ומגורשים.

אולם המשפחה, כצפוי, לא יכלה לעמוד בלוח הזמנים הנדרש, היות שלא היה ביכולתה של האשה לטוס בחודשיים האחרונים להריונה. יחד עם זאת, היא הביעה כל העת נכונות לעזוב את ישראל חודשים מעטים לאחר הלידה, לאחר שבתה התינוקת תגדל מעט, תתחזק ויהיה באפשרות המשפחה לטוס ולהתחיל חיים חדשים בחוף השנהב. ביום חמישי לפני שבוע, כאמור, נעצרה המשפחה בביתה בשעה שש בבוקר, ונלקחה לכלא סהרונים.

"אם לטעמם תינוקת בת שבועיים יכולה לטוס, מה שנראה לא קביל ברמה האנושית, אז מדוע מחזיקים אותם כבר שבוע מאחורי סורג ובריח?", תוהה עו"ד דניאל פלג, שהתנדב לטפל במקרה, "התנאים בכלא סהרונים בשום צורה אינם סבירים לילדה, ודאי לא לתינוקת בת יומה וליולדת".

כלא סהרונים

לדבריו, "אם כבר חיכו שבוע, לא היה קורה כלום אם היו ממתינים עוד כמה שבועות, כדי שהפעוטה תגדל, תוך מציאת הסדרים סבירים להתייצבות המשפחה במועד הקבוע לגירושה מהארץ. עבריינים שונים ומשונים מקבלים חלופות מעצר, תוך שהם מבטיחים התייצבות לכל הליך נדרש, אז דווקא במקרה זה מוצאים לנכון ברשות ההגירה להיות צרי עין וקשי לב, דווקא כשמדובר באשה שילדה לא מזמן, בקטינה בת 4 והגרוע ביותר - בתינוקת בת שבועיים".

עו"ד פלג העיד כי משיחותיו עם אנשי השב"ס בכלא עולה כי גם להם הדבר לא נראה סביר, "גם להם הסיטואציה הזו לא נוחה", סיפר, "אבל הם כבולים לצווים, והצו שקיבלו לגבי המשפחה הזו משמעו שהם בכלא עד שמשרד הפנים מחליט שתצא מהארץ, בין אם מדובר ביום או בעשרים. הם הסבירו שהם מנסים לתת את התנאים הכי סבירים במצב הנתון".

עם היוודע פרטי המקרה ליו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, היא פנתה ביום ראשון במכתב דחוף לשר הפנים, אלי ישי, ולסגן מפקד סהרונים. "לא אכביר מלים על עמדתי בנוגע למעצר קטינים", כתבה לישי, "אך אינני יכולה להסתיר את גודל מורת הרוח מהחזקתה של תינוקת בת שבועיים בתנאי מעצר לא הולמים... אני פונה אליך בבקשה לפעול לשחרורה של ד' ושתי בנותיה הקטינות בתנאים מתאימים, זאת לפרק זמן קצוב בו יהיה באפשרותה להתאושש מהלידה, ובתה בת השבועיים תתחזק ותוכל לטוס". חרף בקשתה לטיפול דחוף בעניין, גלאון לא זכתה לדבריה עד היום למענה מצדו של השר ישי.

מרשות ההגירה נמסר בתגובה: "לאחר בדיקת נסיבות המקרה, הוחלט להעביר באופן מידי את בני המשפחה למתקן המשמורת בנתב"ג ולא להשאירם בסהרונים, לקראת הטסתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ