עתירה לביהמ"ש: לאסור כליאת אזרחי סודאן

העותרים דורשים לבטל את החלטת שר הפנים לעצור את אזרחי סודאן שיסרבו לעזוב מרצון. נציבות הפליטים של האו"ם: "אין בסיס להצהרה כי אינם פליטים"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

מבקשי מקלט סודאן וארגוני זכויות אדם מישראל עתרו בצהריים (רביעי) לבית המשפט המחוזי בירושלים בדרישה לאסור על שר הפנים, אלי ישי, לממש את הצהרתו ולכלוא אחרי החגים את אזרחי סודאן השוהים בישראל. העתירה דורשת לבטל את החלטת שר הפנים וכן להאריך את האשרות של אזרחי סודאן השוהים בישראל מתוקף ההגנה הקולקטיבית החלה עליהם. בעתירה נכתב כי "ההחלטה על כליאתם הבלתי מוגבלת בזמן של אלפי מבקשי מקלט, בהם קורבנות סחר ועינויים, יחד עם ילדיהם, ביניהם פעוטות בני יומם, בכלובי ענק בתנאים קיצוניים במדבר, היא החלטה היסטרית וברברית".

את העתירה הגישו האגודה לזכויות האזרח בישראל, מוקד סיוע לעובדים זרים, א.ס.ף – ארגון סיוע לפליטים, המרכז לקידום פליטים אפריקאים, הקליניקה לזכויות פליטים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים וקו לעובד בשם כמה מבקשי מקלט מסודאן ובהם גם משפחה מדארפור. העתירה עתידה להכריע את גורלם של כ-15 אלף הסודאנים הנמצאים כיום בישראל.

לעתירה צורפה חוות דעת יוצאת דופן של נציבות האו"ם לפליטים ובה נכתב כי "להצהרות בהן נטען כי אזרחי סודאן החיים בישראל אינם פליטים אין בסיס עובדתי או חוקי". בנציבות האו"ם גם טענו כי משרד הפנים לא בדק את בקשות המקלט של הסודאנים וכי אין לו כיום היכולת והכישורים לבדוק בקשות מקלט. עוד טוענת הנציבות כי שיעור ההכרה בפליטים בישראל הוא הנמוך בעולם המערבי, כי נשקפת להם סכנה באם יושבו לארצם וכי אסור לכלוא אותם. על פי נציבות האו"ם, "שלילת אשרותיהם תגרום למשבר הומניטארי חמור".

בנוסף לכך, נציבות האו"ם לפליטים הביעה דאגה רבה מהחלטת משרד הפנים למנוע אשרות מסוג "שחרור בתנאים" שעד כה אפשרו גישה בלתי רשמית לתעסוקה. נציבות האו"ם לפליטים הביעה דאגה זו בפני הממשלה, תוך כדי ציון שמכיוון ומדינת ישראל אינה מאפשרת גישה לשירותים או מספקת אמצעי תמיכה כגון מזון ומגורים, מבקשי מקלט תלויים לחלוטין בגישה בלתי רשמית לשוק העבודה. עקב כך "מניעת גישה ממבקשי מקלט, בהם גם מספר רב של נשים וילדים, לשוק התעסוקה, פוגעת ביכולתם לקיים את עצמם ועלולה לגרום למשבר הומניטרי חמור אף מעבר למצב של חוסר דיור ושלילת הכבוד האנושי, אשר מנוגדים לחובות ולאחריות המפורטים באמנה בדבר מעמדם של פליטים משנת 1951", נאמר בהודעת הנציבות.

בסוף חודש אוגוסט הודיע שר הפנים על החמרת מאבקו במהגרים מאפריקה. ישי הנחה את רשות ההגירה והאוכלוסין להתחיל במבצע אכיפה במסגרתו ייכלאו לראשונה גם מהגרים מסודאן, לאחר שקיבל את הסכמת משרד ראש הממשלה.

האכיפה המחמירה צפויה להתחיל ב-15 באוקטובר. שר הפנים הדגיש כי מהגרים שיעזבו מרצונם עד למועד זה יקבלו סיוע ממשרדו, ומי שלא יעשה כן - יכלא ובעתיד יגורש. ישי הוסיף כי הוא מתכוון להטיל את כל כובד משקלו כדי לקבל אישור משפטי שיאפשר לכלוא ולגרש גם מהגרים מאריתריאה.

כיום, סודאן מוגדרת על ידי ישראל כמדינת אויב ולא ניתן להחזיר אליה אזרחים כלל. אריתריאה, חרף העובדה שהיא מקיימת יחסים דיפלומטיים עם ישראל, רואה בנתיניה הנמצאים בישראל עריקים מהצבא ומי מהם שישוב צפוי לעונשים כבדים ואף נשקפת סכנה לחייהם.

בראיון שהתקיים ברשת ב' לפני כארבעה חודשים, הסביר הראל לוקר, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, כי "מרבית המסתננים, מתוך 62 אלף, הם מסודאן ואריתריאה, למדינות האלה אי אפשר להרחיק מסתננים, לגרש, מכיוון שצפויה להם שם סכנת חיים וישראל חתומה על אמנות בינלאומיות. יש שני תנאים מצטברים כדי להרחיק מסתננים: הראשון: שהמדינה תסכים לקלוט אותם, והשני: שאין שם סכנת חיים. לגבי שתי המדינות האלה אנחנו לא יכולים יום בהיר אחד לנחות שם עם מטוסים ולהפר את הריבונות שלהם. סודאן היא גם מדינת אויב... צריך מדינה שתסכים לקלוט אותם ואותה מדינה צריכה גם לערוב לביטחונם".

יש לציין שמלבד הגדרתן של ישראל וסודאן האחת את השנייה כ"מדינות אויב", בסודאן קיים חוק האוסר על אזרחיה להיכנס לישראל. ראייה לכך ניתן למצוא בחותמת המצויה בכל דרכון, ובה כתוב כי בעל הדרכון רשאי להיכנס לכל מדינה מלבד ישראל. לחוק זה הצטרפו איומים ברורים מצד בכירים בממשל הסודאני, שהבהירו כי יום יבוא וימוצה הדין עם האזרחים המתגוררים בישראל.

לטענת הארגונים שהגישו היום את העתירה, "המעצר האכזרי, שעליו החליט שר הפנים, הוא שרירותי, משום שאין כיום כל אפשרות – משפטית ומעשית – להשיב את אזרחי סודאן, בהם קורבנות רצח עם, לארצם". עוד נטען בעתירה כי לשר הפנים כלל לא נמסרה סמכות בחוק להורות על מעצר לפי החוק למניעת הסתננות. סמכות זו נמסרה בחוק לשר הביטחון, והוא לא העבירה לשר הפנים. עוד נטען, כי אפילו היתה לשר הפנים סמכות שבשיקול דעת להורות כפי שהורה, הרי שהחלטתו אינה כדין. היא לא נועדה לתכלית ראויה, היא מפלה, שרירותית ובלתי הגונה, והפגיעה בזכויות יסוד, הנגרמת בגללה, אנושה וקיצונית בחומרתה".

עו"ד עודד פלר מ"האגודה לזכויות האזרח", שהגיש את העתירה, אמר כי הוא מביע צער על כך ש"ראש הממשלה והיועץ המשפטי לממשלה אינם מרסנים את שר הפנים, ומאפשרים לו לנהוג ככל העולה על רוחו".

בתגובה לעתירה אמר השר ישי כי "בעיית המסתננים הינה אחת הבעיות הגדולות ביותר המאיימות על עתידנו וזהותנו כמדינה יהודית וציונית. חובתי כשר הפנים לעשות הכל עד להחזרת אחרון המסתננים, גם במחיר של ביקורת כזו או אחת ובהתאם לכך אמשיך לפעול עד להחזרת אחרון המסתננים לארצו, בין סודאן, בין אריתריאה ובין כל מדינה אחת. ההיסטוריה הישראלית עוד תשפוט את המתיימרים להיקרא 'ארגוני זכויות אדם' על פעילותם כנגד המדינה ובעד הפיכתה למדינת כל אזרחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ