בלוד אין מתנ"ס ערבי, ובשכונה הערבית פועל גרעין תורני

המרכז שפעל בשכונה בעבר נסגר מסיבות כלכליות. בעיר שישה מתנ"סים, אך כולם נמצאים בשכונות יהודיות, ולא משרתים את התושבים הערבים

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

עשרות ילדים והורים משכונת רמת אשכול בלוד השתתפו אתמול בפעילות מחאה מול בניין המתנ"ס בשכונה. התושבים מוחים על כך שהמתנ"ס היחיד בשכונה, בה 70% מהתושבים ערבים, מנוהל על ידי גרעין תורני ואין בו כל פעילויות לאוכלוסייה הערבית. בעיר יש שישה מתנ"סים, אך כולם נמצאים בשכונות יהודיות, ואף אחד מהם לא משרת את התושבים הערבים.

המרכז הקהילתי שפעל בשכונה בעבר, מתנ"ס שיקגו", נסגר בשנת 2005 בגלל קשייה הכלכליים של העירייה. לפני שלוש שנים נפתח מחדש על ידי הגרעין התורני בעיר, ומאז הוא מספק פעילויות בעיקר לקהילה האתיופית, ולערבים אין נגישות אליו.

"אני אמא לשלוש בנות, בנות 12, 13 ו-17, ואין להן שום פעילות בשעות הפנאי", אומרת הילדא קדסי, המתגוררת בשכונה וחברה בוועד הפעולה למען פתיחת המתנ"ס. "לכן החלטנו לצאת למאבק הזה". היא מוסיפה כי "היו יוזמות בודדות, לדוגמה ללמד נשים את השפה העברית ועוד כמה ניסיונות, אבל זה לא צלח. עבדנו לפי שיטת הכסא הריק, ותמיד היינו נתוניהם לחסדיהם של אנשי הגרעין. גם אם יש חדר פה ושם, אין שום תוכנית ואין חוגים כמו בכל מרכז קהילתי נורמטיבי".

בתמיכת פעילים חברתיים, קיימו אתמול התושבים הפנינג, בדרישה מהעירייה להפעיל מרכז קהילתי רב-תרבותי בשכונה. סמאח סלאיים, פעילה חברתית בארגון נשים ערביות במרכז (נע"ם) וממובילות המאבק, מציינת כי בלוד שישה מתנ"סים, אולם רובם ככולם פעילים בשכונות חדשות שבהן גרים תושבים יהודים בלבד.

לטענתה, המתנ"ס היחיד שיכול היה לספק שירותים הוא מתנ"ס שיקגו, אך מאז שנפתח מחדש, על פי חוזה בין הגרעין התורני לסוכנות היהודית, אין בו כמעט כל פעילות לילדים ולצעירים הערבים בשכונה. לדבריה, אנשי השכונה החליטו להזמין פעילים וגורמים נוספים כדי להיאבק במשותף ולגרום לעירייה להקים מרכז קהילתי מקצועי שישרת את כל תושבי השכונה.

שוטרים מתחנת לוד באו אתמול לשכונה ודרשו לפזר את הפעילות, בטענה כי זאת פעילות לא חוקית. בתום ישיבה שהתקיימה בתחנת לוד, סוכם כי מאיר ניצן, ראש הוועדה הקרואה בעיר, ייפגש עם ועד השכונה בשבוע הבא, בניסיון להגיע להסכמות.

דובר עיריית לוד מסר כי "אנחנו במגעים להוציא את הגרעין התורני מהמקום כדי להפעילו כמרכז קהילתי שיספק שירותים לכל תושבי השכונה, יהודים וערבים כאחד".

מנכ"ל הגרעין התורני בלוד, שילה אדלר, מסר כי המתנ"ס מספק שירותים לכל התושבים בשכונה, אולם ציין כי רוב הפעילות מוקדשת לעולים מאתיופיה. לדבריו, אכן יש מגעים עם העירייה לגבי המשך הפעילות, אולם לא ציין אם יש מועד מוסכם להעברת האחריות לעירייה, או שהגרעין התורני ימשיך וינהל את המקום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ