ארגוני הסיוע דורשים לשפר את תנאי כליאת מהגרים בדרום

לדברי הארגונים, בסהרונים וקציעות מוחזקים אלפי בני אדם בתת תנאים. משרד הרווחה העביר למשרד הביטחון שורת ליקויים בתוכנית בניית הכלא

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

בעקבות הפרסום הבוקר (שני) ב"הארץ" דורשים ארגוני הסיוע ממשרד הפנים וממשרד הביטחון לפעול בהתאם להערות שניסח משרד הרווחה על תוכנית הבנייה למתקן הכליאה לאלפי אפריקאים בדרום.

ממוקד הסיוע לעובדים זרים, האגודה לזכויות האזרח והקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ועסקים, נמסר כי "על משרד הפנים ומשרד הביטחון לפעול בהתאם לעמדת המומחים במשרד הרווחה ולבטל את התוכנית להקמת מתקן כליאה המוני".

ארגוני הסיוע אומרים כי "כבר היום מוחזקים ב'סהרונים' וב'קציעות' אלפי בני אדם בתת תנאים. בהתחשב בעמדת אנשי המקצוע על משרד הפנים להורות באופן מיידי על שחרורם ממעצר של נשים, ילדים, משפחות ואנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים ובכללם קרבנות סחר בבני אדם ועבדות ומאות קרבנות העינויים בסיני".

עיר האוהלים בקציעות

המסמך שנוסח במשרד הרווחה מתריע מפני תנאים בלתי סבירים במתחם הנבנה בימים אלו בדרום למהגרים אפריקאים, המכונה "שדות". על פי התכנון יאכלס המתקן כ-3,000 מקומות לאפריקאים, אך בעתיד יורחב ויוכל ולאכלס עד 11 אלף איש.

משרד הביטחון, הגוף הבונה את המתקן, ביקש מהמועצה הארצית לתכנון ולבנייה לערוך מספר שינויים בתוכנית המתאר שיועדה לבניית מתקן הקבע (תמ"א 46). שני השינויים העיקריים שדרשה מערכת הביטחון הם האפשרות להקים אוהלים במקום מבנים קבועים בשישה מתוך עשרת המתחמים המיועדים למגורים, וכן האפשרות לדחות בשלושה חודשים מרגע אכלוס המתקן, את הקמת מבני הציבור המחויבים במקום דוגמת מרפאות, גני ילדים, אזורי פנאי ותעסוקה ועוד. שינויים אלו אושרו להפקדה על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, אז הוגשו שש התנגדויות - של ארגוני סיוע וזכויות אדם (ביניהם מוקד סיוע לעובדים זרים והאגודה לזכויות האזרח); של משרד הרווחה; של משרד הבריאות; של מועצה אזורית רמת נגב; של עמותת "במקום"; ושל לשכת התכנון המחוזית בדרום.

ההתנגדות של משרד הרווחה לתוכנית השינויים שמבקש משרד הביטחון לערוך היא המקיפה ביותר, ובוחנת את ההשפעות של שינויים אלו על השוהים במתקן. בתוכנית המקורית של תמ"א 46 הוגש "נספח חברתי", שבחן את ההיבטים הסוציאליים של שהות האפריקאים במתקן לתקופה ממושכת. בין היתר, ביקשו גורמי הרווחה להקים אפשרויות תעסוקה מגוונות, וניסחו קווים מנחים להוראות ההפעלה של מתקן הכליאה על ידי שירות בתי הסוהר בעתיד. חלק מהמלצות אלו, כפי שהופיעו ב"נספח החברתי" אינן עומדות בקנה אחד עם תוכניות משרד הביטחון העתידיות. בין היתר, ממליץ הנספח על הקמת חדרי מגורים לעד שישה שוהים. עם זאת, המבנים המוקמים כעת בשטחי "שדות" בדרום מיועדים לעשרה אנשים. כמו כן, מבקש משרד הביטחון לבטל את החובה להקים כיתות מחשב בעבור האפריקאים, דרישה שאף היא זוכה לביקורת על ידי משרד הרווחה".

אתמול הפגינו כ-300 מהגרים מסודאן מול בניין הקריה בתל אביב במחאה על כוונת הממשלה לכלוא מבקשי מקלט במתקן המעצר בנגב. המפגינים קראו לישראל לבחון את בקשותיהם האישיות במקום להעניק להם הגנה קבוצתית, להכיר בפליטים ולהעניק להם הגנה וזכויות. הפליטים באו בטענות גם לאו"ם ואמרו כי אינו עושה די על מנת להגן עליהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ