המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את בניית מתקן הכליאה לאפריקאים בנגב

המועצה הגבילה את אפשרות המדינה לכלוא מהגרים באוהלים ליותר משלושה חודשים, אך דחתה המלצה להתנות הרחבת המתקן בבניית מכון טיהור שפכים

יניר יגנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יניר יגנה

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה היום (שלישי) את תוכנית הבנייה של מתקן הכליאה למהגרים אפריקאים בנגב. התוכנית תועבר עתה לאישור הממשלה. המועצה קיבלה את אחת מהשגותיו של החוקר המיוחד שמונה לבחינת ההתנגדויות לתוכנית הבנייה, לפיה תוגבל שהייתם של כלואים באוהלים לשלושה חודשים בלבד, אולם דחתה המלצות נוספות שתלתה את אכלוס והרחבת המתקן בבניית מבני ציבור ומכון טיהור שפכים חדש.

החוקר עו"ד גדעון ויתקון קבע בהמלצותיו כי למרות ההשגות שהגישו ארגונים חברתיים והמועצה האזורית רמת נגב, יוכל משרד הביטחון להשתמש באוהלים כאמצעי מגורים לפתרון מיידי, אם לא תסיימנה העבודות על מבני הקבע בגלל צפיפות בלוחות הזמנים. המועצה הארצית אישרה את המלצתו כי השהייה באוהלים תתאפשר "תוך שמירה על אפשרות מעבר שוהה באוהלים למבנה קשיח, תוך תקופה של שלושה חודשים מיום קליטתו".

המועצה דחתה גם את המלצתו של החוקר לבטל לחלוטין את דרישת משרד הביטחון, האחראי לבניית המתקן, לאכלס את מתקן הקבע גם אם לא הושלמה בניית המבנים הציבוריים במקום - מרפאות, חדרי פנאי ותעסוקה וגני ילדים. ההתנגדויות עלו בין היתר עקב מסמך פנימי של משרד הרווחה, שהתריע על התנאים הקשים במתקן. הנימוק לדחיית ההמלצה הוא שבמקום קיימים מספיק מבני ציבור.

מתקן הכליאה קציעות

התוכנית המקורית של מתקן הכליאה "שדות", שאושרה במארס 2012, קבעה כי תנאי הכרחי לכליאת יותר מ-6,000 בני אדם במתקן הינו חיבור פיזי למכון שפכים חדש. בתיקון לתוכנית שהגיש משרד הביטחון לאישור הוועדה הארצית הוחלט לוותר על תנאי זה ולקבוע כי התחייבות מכון השפכים יקום תוך שלוש שנים מספיקה, ולכן אין צורך לקבוע רף מינימום למספר שוהים להקמת המכון,

החוקר ויתקין קיבל את השגות עמותת "במקום" והמועצה האזורית רמת נגב וביקש להחזיר את ההתניה בבניית מכון השפכים. אולם המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה שלא לקבל את ההמלצה. המועצה ביקשה מכל המעורבים בעניין הקמת מכון השפכים לזרז את ההליכים. לפי משרד הפנים, ההחלטה התקבלה לאחר שמשרד האוצר התחייב לממן את הקמת מכון השפכים.

פקיד בכיר במשרד הפנים אמר ל"הארץ" כי התוכנית אושרה בתקופה בה יש ירידה במספר המהגרים הנכנסים לישראל מהדרום. אולם לדבריו, "אנחנו מכינים את עצמנו לזמנים פחות טובים". לדברי הפקיד, ההחלטה לדחות את המלצת החוקר בנוגע למכון השפכים התקבלה בעקבות דעת מומחים כי צריך להקים מכון שפכים חדש בכל מקרה, ולא להסתפק במכון זמני.

ממועצת רמת נגב נמסר בתגובה כי "אנו מברכים את החוקר על הדו"ח המקצועי שהכין, אנו לומדים את החלטת המועצה ואת משמעויותיה". ניר שלו, חוקר בעמותת "במקום" שחלק מהשגותיה של העמותה התקבלו על ידי החוקר, אמר בתגובה להחלטת המועצה כי "מצער שגוף מקצועי כמו המועצה הארצית נכנע לתכתיבים פוליטיים ומאשר תוכנית שאין בה שום צורך, לאור הירידה החדה בהיקף ההסתננות. התוכנית תדון אלפי אנשים למגורים בתנאים מחפירים תוך גרימת מפגע סביבתי שיפגע גם בתושבי המועצה האזורית רמת נגב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ