ישי לנתניהו: אפשר לכלוא מהגרים מסודאן - בניגוד לעמדת הפרקליטות

בעקבות הודעת המדינה שהצהרות שר הפנים לא גובו כלל במעשים, ביקש ישי עזרה מרה"מ. ארגוני זכויות האדם משכו עתירתם: "ישי זרע בהלה ואימה"

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

שר הפנים, אלי ישי, שלח לראש הממשלה ולשר המשפטים מכתב ובו הוא מבקש מהם כי בניגוד לעמדת פרקליטות המדינה – יורו לאפשר את כליאתם של אזרחי סודאן.

ביום חמישי האחרון, בתשובה שמסרה לבית המשפט המחוזי בירושלים, טענה המדינה באמצעות הפרקליטות כי הצהרותיו של ישי, שהבטיח לכלוא את כל אזרחי סודאן המצויים בישראל, לא גובו במעשים וכי כלל לא היו נכונות.

"שר הפנים לא הנחה את מנכ"ל רשות האוכלוסין או מי ברשות האוכלוסין להתחיל לפעול להרחקתם בכפייה של מסתננים מסודאן השוהים בישראל, או להעביר את כל מי שמוצאם מסודאן השוהים בישראל, למתקני משמורת החל מיום 15.10.12, וממילא רשות האוכלוסין וההגירה לא פעלה כאמור ואין בכוונתה לעשות כן עד לקבלת הנחייה מפורשת ככל וזו תבוא", נכתב בתגובת המדינה לעתירתם של 7 ארגוני זכויות אדם שהוגשו בעקבות הודעתו של ישי על הכליאה המתוכננת. מאחר ובניגוד לדברי ישי, לא התקבלה כל החלטה בנושא, ביקשה המדינה בתגובתה כי העתירה תימחק.

שר הפנים אלי ישי בביקור בכלא סהרונים

ישי פנה היום לראש הממשלה בעקבות הדברים בטענה כי מדובר בתשובה "אשר שוללת ומתנגשת בהחלטות הממשלה. תשובת הפרקליטות סותרת את ההחלטות שקיבלנו", כתב ישי. "ידי כבולות כתוצאה מהחלטת הניתנות על ידי משפטנים שונים אשר אינם קשובים למצוקת אזרחי מדינת ישראל".

עוד כתב כי "המציאות וגודל הבעיה דורשות לאפשר את השימוש במתקני השהייה כפי ייעודם, לא לשווא נבנו ולא לשווא תוקצבו. לא ערי רפאים בנינו כי אם מתקנים לאכלוס המסתננים בטרם הוצאתם מהארץ".

בעקבות הודעת הפרקליטות, הודיעו היום ארגוני זכויות האדם כי הם מושכים את העתירה. העותרים מסרו לבית המשפט באמצעות עורכי הדין עודד פלר מהאגודה לזכויות האזרח ויונתן ברמן מהקליניקה לזכויות מהגרים במרכז האקדמי למשפט ולעסקים, כי לרשויות נדרשו חודשיים כדי להודות "כי הבהלה והאימה שזרע הגורם הבכיר ביותר הממונה על מנגנון המקלט של מדינת ישראל בקרב אלפי מבקשי מקלט, ובהם פליטים, קורבנות סחר בבני אדם, קורבנות עינויים, נשים, ילדים וטף – לא היו אלא 'מתיחה' אכזרית".

עוד נכתב בהודעה לבית המשפט כי "עתירה זו חשפה התנהלות חמורה וחסרת תקדים, שדומה שכמותה לא נגלתה בפני בית המשפט בישראל מעולם. סגן ראש הממשלה ושר הפנים של ישראל פרסם הודעה בדבר החלטה נוראה שקיבל ובדבר הנחייה איומה שנתן, שלא היו ולא נבראו. ההודעה זרעה בהלה ואימה בקרב ציבור, מהמוחלשים בישראל, שרבים ממנו הם קורבנות של הנוראות שבחוויות. הכל סברו שיש יסוד לדבריו של המשיב, ומתי המעט מקרב הרשויות, שידעו כי לא היא, עמדו מנגד והחרישו".

יש לציין כי סודאן – המדינה שאת אזרחיה השוהים בארץ הצהיר ישי כי יכלא - מוגדרת על ידי ישראל כמדינת אויב ולא ניתן להחזיר אליה אזרחים כלל.

מלבד הגדרתן של ישראל וסודאן האחת את השנייה כ"מדינות אויב", בסודאן קיים חוק האוסר על אזרחיה להיכנס לישראל. ראייה לכך ניתן למצוא בחותמת המצויה בכל דרכון, ובה כתוב כי בעל הדרכון רשאי להיכנס לכל מדינה מלבד ישראל. לחוק זה הצטרפו איומים ברורים מצד בכירים בממשל הסודאני, שהבהירו כי יום יבוא וימוצה הדין עם האזרחים המתגוררים בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ