ניר חסון
ניר חסון

"לא ידעו ולא יבינו 2012": זהו שם תוכנית רשות הטבע והגנים להריסת מבנים של ערבים ופינוי פסולת בתחומי הגן הלאומי "מורדות הר הצופים" שצפוי לקום במזרח ירושלים.

המסמך, שהגיע לידי "הארץ", עוסק בהכנה לקראת מבצע ניקוי הגן הלאומי המתוכנן, ובו נכתב כי מטרת המבצע היא "מניעת סיכול ייעוד השטח לגן לאומי ושמירה על ערכי טבע ונוף. ה"משימה", לשון המסמך, היא כי "הפיקוח העירוני בסיוע מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים ופיקוד משטרת ישראל, יפעל על פי חוק עזר עירוני למילוי מחפורות ולסילוק מפגעים".

הביטוי "לא ידעו ולא יבינו" מופיע פעמיים במקרא, בישעיהו פרק מ"ד: "לֹא יָדְעוּ, וְלֹא יָבִינוּ: כִּי טַח מֵרְאוֹת עֵינֵיהֶם" ובתהילים פ"ו: "לֹא יָדְעוּ וְלֹא יָבִינוּ בַּחֲשֵׁכָה יִתְהַלָּכוּ יִמּוֹטוּ כָּל מוֹסְדֵי אָרֶץ". בשני המקרים נמתחת באמצעותו ביקורת על עובדי אלילים ועל אנשים שלא מכירים באלוהי ישראל.

לפני שנה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה בירושלים את התוכנית להקמת גן לאומי חדש באזור הר הצופים. עם זאת, היא הוקפאה בצו בית משפט בשל עתירה בשאלה אם יש לתרגם לערבית את מסמך "לא ידעו ולא יבינו". תושבים פלסטינים וגורמי שמאל בעיר, טוענים שמטרת הגן הלאומי, כמו פארקים וגנים אחרים במזרח ירושלים, היא למנוע את התפתחות שתי השכונות הפלסטיניות הסמוכות, עיסאוויה וא-טור. הגן הלאומי אמור לקום על שטחים שיועדו בעבר להרחבת השכונות האלו ולמעשה ייווצר מצב שאין להן לאן להתפתח.

שער המסמך. לחצו להגדלה

"לשם הזה יש רק משמעות אחת", אומר חבר מועצת עיריית ירושלים מאיר מרגלית (מרצ), "זה שהפלסטינים לא ידעו מאיפה זה בא להם ולא יבינו איך זה קרה להם. אין דרך אחרת לקרוא את זה, ואי אפשר לקשט את זה בדברי נימוס". הוא הוסיף כי "זה לא מקרי ומשקף את המנטליות של האנשים הללו. זו עוד הוכחה שמדובר בגוף שלא הטבע חשוב לו אלא לדכא את הפלסטינים בירושלים בכל דרך אפשרית". ברשות הטבע והגנים הודו שמדובר ב"בחירת מילים לא מוצלחת" והתנצלו בפני מי שנפגע.

טענה נוספת שהושמעה בגנות הקמת הגן היא כי אין לו הצדקה בכל הקשור לערכי הנוף וטבע באזור, שכן רוב הקרקע כוללת שטחים ללא צמחייה או בעלי חיים, ומעט אתרים ארכיאולוגים שאינם בעלי חשיבות יוצאת דופן. התושבים הפלסטינים וארגוני השמאל אף האשימו את מנהל מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים, אביתר כהן, מתנחל ולשעבר בכיר בעמותת אלע"ד, כרוח החיה מאחורי ההכרזה על הגן ופעולות האכיפה בשטח. ברשות הטבע השיבו כי יש חשיבות לשמירה על תוואי הנוף בכניסה המזרחית לירושלים, וכן על ערכי טבע וארכיאולוגיה המצדיקים הכרזה על גן לאומי.

מאז ההחלטה, ולמרות שטרם הושלמו הליכי הכרזת השטח כגן, מבצעת רשות הטבע והגנים עבודות פיקוח במקום שכוללות הריסה של דירים, מחסנים ומתקנים חקלאיים של התושבים הפלסטינים וכן חסימת דרכי עפר בשטח. המסמך "לא ידעו ולא יבינו" חושף את תוכנית הפעולה: כיוון שהרשות לא יכולה לפעול מתוקף חוק שמירת הטבע מפני שהליך ההכרזה טרם הושלם, היא נעזרת בחוק עזר עירוני. לשם כך פנתה הרשות ליועץ המשפטי לעיריית ירושלים כדי שיאשר זאת.

לפני כחודש עתר תושב עיסאוויה באמצעות עמותת עיר עמים ועו"ד מוחמד דחלה לבית המשפט המחוזי בירושלים נגד עבודות ההריסה בשטח הגן הלאומי. בעתירה נטען כי רשות הטבע והגנים עושה שימוש נרחב שלא כדין בחוק עזר עירוני, אשר לא נועד למטרה זו. בתוך כך, הבוקר העירייה הרסה שוב, יחד עם רשות הטבע והגנים, מבנה בשטח הגן הלאומי המיועד.

התוכנית מפרטת את סדר הכוחות והכלים ההנדסיים הדרושים לביצוע העבודות, וכן את החשש מהפרות סדר מצד התושבים הפלסטינים. כך למשל, בפרק "מקרים ותגובות" נכתב כי "תיתכן החלטה של מנהל המרחב להפסיק ביצוע העבודה ללא הוראת המשטרה באם מרגיש כי נשקפת סכנה לעובדים מסיבה ביטחונית או בטיחותית". התושבים הפלסטינים וארגוני השמאל מפנים אצבע מאשימה לעבר מנהל מרחב ירושלים ברשות הטבע והגנים, אביתר כהן, מתנחל ולשעבר בכיר בעמותת אלע"ד כרוח החיה מאחורי ההכרזה על הגן ופעולות האכיפה בשטח.

לטענת הפלסטינים, הגן משתלב בתוכנית גדולה היותר שנועדה ליצור רצף ישראלי בין מעלה אדומים, אזור אי-1 – בו מתוכננת התנחלות גדולה חדשה. תוכנית כזו תביא, לדעתם, לביתור סופי של הגדה המערבית בין צפון לדרום ולחיסול הסיכוי להסדר של שתי מדינות.

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: "שם התוכנית, אשר ניתן על ידי פקח שטח ברשות, ביטא את הקושי המתמשך בביצוע פעולות האכיפה באזור. מדובר בבחירת מילים לא מוצלחת, שאינה משקפת את הלך הרוח ברשות הטבע והגנים. בעתיד, נקפיד בבחירת שמות התוכניות. התנצלותנו בפני מי שאולי נפגע משם התוכנית".

השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הממונה על רשות הטבע והגנים, גיבה בתגובה את הרשות והתעלם מהבעיתיות בבחירת השם למבצע. "האזור הוגדר כשטח פתוח הראוי לשימור כגן לאומי בתוכנית המקורית של ירושלים זה עשרות שנים. בין היתר בשל ממצאים ארכיאולוגים, צמחייה נדירה וערכי מורשת המצויים בו", אמר, "לא נאפשר להפוך את השטח הייחודי הזה לאתר פסולת פיראטית ובנייה בלתי חוקית. נמשיך להפעיל את כל אמצעי האכיפה שיידרשו כדי לשמור על שטחים פתוחים ייחודיים מפני השתלטות".

בחירת מילים אומללה או הלך רוח של הרשויות? הגיבו כאן באמצעות הפייסבוק

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ