עופר אדרת
עופר אדרת

הארכיון של הקהילה היהודית בווינה, שנמסר לפני עשרות שנים לארכיון העם היהודי בירושלים, לא יושב לה. כך פסק בשבוע שעבר בית המשפט המחוזי בירושלים.

השופטת גילה כנפי-שטייניץ, קיבלה בכך את עמדתו של גנז המדינה, הד"ר יעקב לזוביק, שקבע כי אין להוציא את מסמכי הארכיון ממדינת ישראל. השופטת הסתמכה על "חוק הארכיונים" מ-1955, שקובע כי "הוצאת חומר ארכיוני מארכיון ציבורי שלא בהסכמת הגנז היא עבירה פלילית".

עורך הדין רמי גולדשטיין, שייצג את ארכיון העם היהודי, בירך על הפסיקה ואמר ל"הארץ": "ההחלטה היא עקרונית ובעלת חשיבות רבה בשל הערך ההיסטורי והנדיר של המסמכים".

ארכיון הקהילה היהודית האוסטרית בירושלים

הארכיון שעמד במחלוקת הוא אוסף של אלפי מסמכים שמתעדים כמה מאות שנים של יהדות אוסטריה – מהמאה ה-17 ועד סוף מלחמת העולם השנייה. אחרי השואה החליטו ראשי הקהילה היהודית בווינה להעביר את הארכיון לשמירה בישראל, מחשש שלא יטופל כראוי באוסטריה. במשך עשרות שנים המשיכה הקהילה להפקיד בארכיון הירושלמי מסמכים נוספים.

בשנה שעברה פנתה הקהילה לארכיון בדרישה לקבל את המסמכים חזרה, בטענה כי השאילה אותם באופן זמני בלבד. בירושלים סירבו, בטענה כי המסמכים ניתנו לצמיתות. לאחר שנכשל הליך הגישור, הגישה הקהילה האוסטרית תביעה, בבית המשפט המחוזי בירושלים – שכעת נדחתה על הסף.

במרכזו של הוויכוח המשפטי עמדה סוגיה עקרונית: האם לישראל, כמדינת העם היהודי, יש בעלות על ארכיון של קהילה יהודית שחיה בגולה. גנז המדינה טען, בחוות הדעת שהעביר לבית המשפט, כי השארת הארכיון בירושלים היא חלק "ממורשת כלל יהודית" וכי "הרחקתו מירושלים תשלח אותו לפריפריה של העולם היהודי". בהקשר זה הוסיף עוד: "המרכז התרבותי של העם היהודי נמצא בישראל...אין עוד מקום בעולם המרכז חכמה יהודית רבה כל כך".

עמדה שונה הציג עורך הדין גלעד מעוז, שייצג את הקהילה בווינה. "הגנז משקף אג'נדה ברורה שאינה עולה בקנה אחד עם האג'נדה של הארכיון הנתבע בתיק...הקהילה עומדת על דעתה, כי המסמכים שייכים לה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ