רבנים חרדים נגד צו ראשון בגלל "הבדיקות הגופניות המשפילות"

בקהילה החרדית מוחים על החלטת צה"ל לכלול את בחורי הישיבות בתהליך הקליטה הראשוני, הכולל גם בדיקת אשכים, לפני מתן פטור מגיוס

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

מנהיגים חרדים בכירים קוראים לבחורי ישיבות לסרב לפקודה להתייצב בלשכות הגיוס כחלק משלבי המיון המוקדמים, זאת על אף שבסוף התהליך הם צפויים לקבל פטור משירות במסגרת הסדר "תורתו אומנותו" הנמשך גם לאחר ביטול חוק טל.

הרב שמואל אוירבך, חבר מועצת גדולי התורה של מפלגת דגל התורה, וכן ראשי ישיבות המזוהים עמו בפלג הירושלמי של הציבור החרדי-ליטאי, קראו השבוע לצאן מרעיתם לא להתייצב לצו ראשון בלשכות עד להודעה חדשה. מודעות ברוח זו כבר הודבקו שלשום בלוחות בישיבות ליטאיות מרכזיות, בהן פוניבז' בבני ברק. עם זאת, ביום חמישי התכנסו ראשי הישיבות מהפלג הליטאי הירושלמי בביתו של הרב אוירבך, ודנו כיצד לנהוג בעתיד בשאלת הזימונים ללשכות הגיוס. אחת ההצעות שהועלתה היא להסכים לזימונים, ובלבד שבחורי הישיבות יגיעו בקבוצות.

זו הפעם הראשונה שבה רב מרכזי קורא לשבירת כלים עם שלטונות הצבא בדומה לקבוצות השוליים האנטי-ציוניות מפלג העדה החרדית. המהלך הרדיקלי בא בתגובה לדיווחים על בדיקות ואבחונים שנדרשים לעבור נערים חרדים מאז בוטל חוק טל בסוף יולי האחרון. התהליך, שאותו נדרשים לעבור כלל חייבי הגיוס, כולל בדיקות גופניות ובכללן בדיקת אשכים שגורמת תרעומת רבה בקרב הרבנים. ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "מדובר בניסיונות של העברה על הדת ממש". הוא וסגן שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן (יהדות התורה) נפגשו ביום רביעי עם בכירים באכ"א בניסיון להסדיר את העניין, והובטח להם כי בחורי ישיבות לא יעברו את הבדיקות על ידי רופאות נשים.

ההחלטה לבצע את הבדיקות גם לבחורים החרדים היא תוצאה של תקופת הדמדומים שאחרי חוק טל ובטרם נקבע הסדר חדש לתלמידי הישיבות שתורתם אומנותם. לאחר שהממשלה והכנסת נכשלו בניסיון למצוא תחליף לחוק טל, קיום ההסדר עם בחורי הישיבה מוטל כעת על משרד הביטחון והצבא, ועדיין לא נקבעה מדיניות מגובשת.

בחורי ישיבות בלשכת הגיוס בירושלים. בצה"ל הבטיחו שהם לא ייבדקו על ידי נשים

הפרשה קשורה בעקיפין גם לפילוג המתהווה בציבור הליטאי ולמאבקי כוח בין מי שרואים עצמם כיורשיו של הרב יוסף שלום אלישיב. הזרם העיקרי, בהנהגת הרב אהרן לייב שטיינמן, שב והודיע אתמול שהוא תומך בהמשך שיתוף פעולה עם הצבא. במודעה בעיתון "יתד נאמן" נכתב כי על בני הישיבות להתייצב בלשכות הגיוס, ועם זאת "לא לחתום על שום מסמך ואך ורק להצהיר על מעמד בן ישיבה".

באוגוסט האחרון כבר התכנסה מועצת גדולי התורה לדון במשבר הגיוס, עם פקיעת חוק טל וגניזת מתווה פלסנר. המנהיגים, בראשם הרב אהרון לייב שטיינמן, פנו לראשי המדינה "שלא ישנו במאומה מכל מה שהונהג כלפי לומדי התורה מקדמת דנא כאן בארץ ישראל". הם הורו לנערים החרדים להמשיך להופיע בלשכות הגיוס לזימונים שיקבע להם הצבא, להסדרת הפטור שלהם, אך דרשו מהם לסרב לחתום על טפסים כלשהם, מחשש שהצבא מנסה להוליך אותם בכחש להליך של גיוס.

את הכינוס באוגוסט החרים הרב שמואל אוירבך, חבר המועצה, שמאז פטירת הרב אלישיב ממאן לקבל את מנהיגות הרב שטיינמן ורואה עצמו כמנהיג הליטאי. אוירבך דרש קו תקיף יותר, עד כדי השתמטות קיבוצית מהתייצבות בלשכות, דבר שהמנהיגות המרכזית מסרבת לעשות. בחודשים האחרונים העיתון שכפוף לרב אוירבך, "הפלס", פרסם עדויות של נערים שטענו שהם מושפלים בלשכות הגיוס מאז בוטל חוק טל. באווירה הציבורית שנוצרה, גם העיתון הכפוף לרב שטיינמן, "יתד נאמן", פרסם עדויות דומות. בראשית השבוע עיטרו את "יתד" כותרות על "נזקים חינוכיים הרי אסון בשהות בלשכות הגיוס ומסכת השפלות רפואיות בוטה לתלמידי הישיבות". בעקבות הדיווחים איים גפני כי "אם הדברים לא ישתנו באופן מיידי נמליץ לגדולי התורה שליט"א (כלומר לרב שטיינמן, פטרונו של גפני; י"א) להורות לבחורים שלא ללכת במצב כזה ללשכות הגיוס".

הפגישה אומנם התקיימה, לשביעות רצונם של גפני וליצמן, אבל הרב אוירבך הקדים את שני הח"כים והודיע כי על סמך העדויות הוא מורה לבחורים להפסיק להתייצב בלשכות הגיוס. בישיבת מעלות התורה של הרב אוירבך עצמו נתלתה מודעה: "היות וישנם תלמידים שקיבלו הזמנה מלשכת הגיוס להתייצבות ולבדיקות רפואיות כאשר המטרה המוצהרת הינה להכין את גיוסם בפועל, על כן הננו להודיע על דעת מרן ראש הישיבה שליט"א כי אין לשתף פעולה עם ההכנות לגיוס ואין להתייצב כלל". מודעות דומות נתלו בישיבת פוניבז' ובישיבה במושב תפרח, שבהשפעת הרב אוירבך. ההוראה אף פורסמה בכותרת הראשית של "הפלס".

"יתד נאמן" פרסם ידיעה ומודעה משלו, הסותרות את זו של "הפלס". "בהמשך למה שפורסם על תקלות חמורות בלשכות הגיוס, הדברים נבדקו וטופלו במלוא החומרה על ידי נציגי 'יהדות התורה'", נכתב וצוין כי אין שינוי בהוראות של מועצת גדולי התורה מאוגוסט, כלומר להמשיך לשתף פעולה. לרגל תקופת הבחירות גם נכתב ב"יתד", כי "על כל בעיה אם תיווצר בלשכות הגיוס, יש לפנות ללשכות חברי הכנסת של יהדות התורה".

בצבא הכחישו טענות של בחורי ישיבות, שפורסמו בימים האחרונים בתקשורת החרדית, כי נבדקו על ידי רופאות נשים. לדבריהם, ישנם נהלים ברורים ולפיהם הבדיקות מתבצעות על ידי גברים בלבד וכן קיימים שורה של נהלים המותאמים לבחורי הישיבות. כך, למשל, מהראיון הפסיכוטכני מושמטות שאלות מסוימות הנוגעות להרגלי השימוש באינטרנט או בסמים (שאלות שכלולות בשאלון הרגיל), ובמקרה שהראיון נערך על ידי מאבחנת אשה, בלשכות מקפידים לשמור על הדלתות פתוחות. בצה"ל מדגישים כי מתקיים קשר קבוע עם ראשי הקהילות החרדיות.

מלשכתו של ח"כ ליצמן נמסר כי הפגישה שלשום עם בכירים באכ"א היתה לשביעות רצונו, ושם חודדו הנהלים הנוגעים לבדיקה גופנית על ידי גברים בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ