הותקף עורך עיתון חרדי המעורב במאבקים בדגל התורה

העימותים הפנימיים בין ירושלים לבני-ברק עלו מדרגה: שני אלמונים ארבו לעורך עיתון "הפלס" מחוץ לביתו בירושלים ותקפו אותו בחפץ חד. הוא נפצע בפניו

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

עורך עיתון יומי חרדי הותקף בלילה שבין חמישי לשישי בירושלים, כנראה בידי חרדים, בהסלמה של המאבקים הפנימיים בפוליטיקה במגזר. נתי גרוסמן, עורך "הפלס", הותקף בידי שני אלמונים שארבו לו בשעת לילה בכניסה לביתו בשכונת בית וגן. עדי ראייה אמרו כי התוקפים היו בעלי חזות חרדית ואחד מהם היה רעול פנים. גרוסמן הובהל לבית החולים הדסה עין כרם באמבולנס לאחר שנפצע בפניו ובידו, כנראה באמצעות חפץ חד. הוא שוחרר לביתו לקראת כניסת השבת.

המשטרה חוקרת כיוונים שונים, אבל תקיפת גרוסמן מתפרשת ברחוב החרדי כנושא ציבורי הקשור למשברים הפנימיים במפלגת יהדות התורה ערב הבחירות. מחר יתפרסם ב"הפלס" גינוי חריף שכתב הרב שמואל אוירבך, מבכירי הרבנים החרדים הנמצא בלב הסכסוך בציבור הליטאי ומפלגתו דגל התורה. אוירבך אמור להחליט בימים אלה אם להריץ בבחירות מפלגה חדשה שתתחרה ביהדות התורה. הוא כתב כי "אנשי בליעל חטאים (...) הרימו יד לשלוח בנפשו" של גרוסמן, אותו הוא מתאר כמי שהתמנה "לעמוד על משמר הדת בארצנו הקדושה". לעומתו, בלטה שתיקתם של רבנים וגורמים מרכזיים אחרים במפלגת דגל התורה, כמו למשל יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני.

נתי גרוסמןצילום: המחתרת

גרוסמן הוא גורם בכיר בפלג הירושלמי, השמרני, של ציבור הליטאי. פלג זה, שכפוף לאוירבך, מסרב לקבל את מרותו של מנהיג הציבור הליטאי הרב אהרן לייב שטיינמן, ודורש ייצוג עצמאי. הוא הקים את עיתון "הפלס", והקים גם מפלגה נפרדת, "נצח" שמאיימת לנגוס בכוחה של יהדות התורה, והשתתפותה בבחירות תלויה בהחלטתו של הרב אוירבך.

בינתיים, מקורבי גרוסמן הפנו אצבע מאשימה לעבר הפלג היריב, מבני-ברק, שלדבריהם מסית כלפי מחנה הרב אוירבך. יעקב לבין, מנכ"ל "הפלס", אמר ל"הארץ" כי המתקפה נגד גרוסמן היא "ניסיון לסתום פיות" שמקורו בגורמים הנשמעים לרב שטיינמן. הוא תיאר מסע התנכלות שנמשך חודשים, וכולל בעיקר הטרדות ונזק לרכושם של מי שמזוהים עם העיתון.

נתי גרוסמן היה במשך שנים עורך ביטאון דגל התורה, "יתד נאמן", השופר שנועד להעביר את "ההשקפה" החרדית האליטיסטית והנוקשה. דעותיו וסגנון כתיבתו הבוטה הקימו לו מתנגדים חרדים רבים, עד שבקיץ האחרון, ערב פטירת המנהיג הליטאי, הרב יוסף שלום אלישיב, נרקמה הפיכה ב"יתד" שכחלק ממנה הודח גרוסמן יחד עם בכירים אחרים, בהם המנכ"ל לבין. כך בא לידי ביטוי גלוי קרב הירושה של הרב אלישיב בין שני הפלגים – האחד בהנהגת הרב שטיינמן מבני ברק, והשני בהנהגת הרב אוירבך מירושלים.

במקביל למאבקי הירושה, הרב אוירבך הקשיח לאחרונה את הקו כלפי המדינה כשהורה לאלפי תלמידיו שלא לציית לזימונים המוקדם ללשכות גיוס, אף שבסוף התהליך מובטח להם פטור משירות. הרב אוירבך התקומם על תלונות של בחורי ישיבה על כך שספגו הערות משפילות ועברו במסגרת צו ראשון בדיקות גופניות ובכללן בדיקת אשכים.

הבדיקות נערכו לאחר שפג תוקפו של חוק טל, ובצבא מדגישים כי הן פורמליות בלבד, ומותאמות לציבור החרדי. בעוד שרוב הרבנים החרדים לא הצטרפו לקריאה, היום קיבל אוירבך תמיכה מפתיעה מצדו של האדמו"ר מוויז'ניץ, מנהיגם של אלפי חסידים. בדרשתו בשבת, הוא הורה לתלמידיו להחרים את כל הזימונים ללשכות הגיוס, ואמר "איננו מפחדים ללכת לכלא, נלך בתופים ובמחולות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ