טלילה נשר

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ביקש היום (שלישי) מבית המשפט העליון לתת צו ביניים, המורה כי החלטתו של המפקד הצבאי בשטחים להכיר במרכז האוניברסיטאי באריאל כאוניברסיטה, לא תיכנס לתוקף עד להכרעה בעתירה שהוגשה בעניין.

האוניברסיטאות טוענות כי הפיכתו של המרכז לאוניברסיטה בטרם תוכרע העתירה היא צעד בלתי הפיך, ולכן יש להמתין להכרעת בג"ץ בנושא. האוניברסיטאות רואות "צורך דחוף שיותר שלא תאושר ההכרה בטרם יידרש לעתירה בית המשפט הנכבד הזה", בטענה כי לאור ההכרה "ישתנה המצב העובדתי והמשפטי באופן כמעט בלתי ניתן להשבה. היה ויושלם המהלך, יגרור הדבר מן הסתם שרשרת של מצגים והסתמכויות אשר יביאו לכך שאם בסופו של יום יקבל בית המשפט הנכבד את העתירה - קרוב לוודאי שפסיקתו תהפוך חסרת משמעות ואף בלתי ניתנת לביצועה, נוכח שינוי המצב העובדתי באופן כה קיצוני".

לשיטתן של האוניברסיטאות, הוראת שר הביטחון לאלוף הפיקוד אמש "איננה ראויה לא רק משום שהיא חודרת את גדרי סמכותו של המפקד הצבאי (בשטחים, ט"נ), אלא גם ובעיקר משום שהיא ניתנה בעוד עתירה זו תלויה ועומדת ובניגוד לתפיסה הציבורית והמוסרית המקובלת, לאפשר דיון בבג"ץ ולא לקדם שינוי של המצב העובדתי אשר ייתר את ההכרעה המשפטית". לאחר שקיבל את הוראתו של השר ברק, אכן חתם בלילה האלוף על החלטת המועצה להשכלה גבוהה יהודה ושומרון (מל"ג יו"ש).

ועד ראשי האוניברסיטאות טוען כי חתימת אלוף פיקוד המרכז על ההחלטה, בשעה שלא הגיש כל תגובה לעתירה ונהנה מהזמן שניתן לו ללא מתן הזדמנות לדיון משפטי - "שקולה בנסיבות העניין למחטף ממש". עוד נטען בבקשה כי "הימים הם ימי ערב בחירות וכל החלטה בעניין רגיש זה בתקופה זו עלולה להתפרש כמהלך פוליטי, שאין בינו לבין השיקולים המקצועיים התקציביים והענייניים שעל המפקד הצבאי בשטחים לשקול ולא כלום. אין כל הצדקה לנהוג בבהילות בעניין, דווקא בימים אלה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ