מחצית מהילדים שמתים בתאונות: מהשכבות החלשות

למרות שהם רק רבע מהאוכלוסייה, כ-50% מהילדים שמתים בתאונות מגיעים משלוש העשירונים התחתונים. תמותת הילדים בצפון גבוהה פי 3 מבת"א

אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלי אשכנזי-צרובה
אלי אשכנזי

קרוב למחצית (49.5%) מהילדים שנהרגו בתאונות בשנת 2012 הגיעו משלושת העשירונים התחתונים, כך עולה מנתוני מנתוני ארגון "בטרם" לבטיחות ילדים. על פי נתוני הארגון, בהשוואה בין היישובים המשתייכים למעמד החברתי-כלכלי הנמוך, הבינוני והגבוה נמצא ששיעור תמותת ילדים בתאונות המתגוררים בישובים המשתייכים לאשכולות הנמוכים, היה גבוה פי 2.5 משיעורי התמותה בישובי המעמד הבינוני ופי 3.3 משיעורי התמותה בישובי המעמד הגבוה.

ב"בטרם" ציינו כי הילדים המתגוררים ביישובים הנמצאים בשלושת העשירונים החברתיים-כלכליים הנמוכים מהווים רק כרבע (26.7%) מכלל אוכלוסיית הילדים בישראל.

בחלוקה על פי אזורים גיאוגרפיים, נמצא כי בשנת 2012 שיעור תמותת ילדים בתאונות בצפון הארץ עומד על 7.1 למאה אלף ילדים, לעומת 2.5 למאה אלף ילדים באזור תל אביב והמרכז. מכאן שבשנת 2012 תמותת ילדים מתאונות באזור הצפון הייתה גבוהה בלמעלה מפי 3 מתמותת ילדים בתאונות באזור תל אביב. בחיפה שיעור תמותת ילדים מתאונות עמד בשנת 2012 על 4.6 למאה אלף ילדים, שיעור הגבוה פי 2 מאשר תמותת ילדים באזור ת"א והמרכז.

בשנת 2012 נהרגו 121 ילדים ובני נוער כתוצאה מהיפגעות בלתי מכוונת (תאונות).
הנתונים מצביעים כי 42% ממקרי התמותה אירעו בבית ובחצר הבית, 36% התרחשו בדרכים, כ- 18% במרחב הציבורי וכ- 3% במוסדות חינוך.

סיבות תמותת ילדים בתאונות בשנת 2012 היו: תאונות דרכים – 40.5%, טביעה – 13.2%, חנק – 10.7%, הרעלה/כוויה כתוצאה משריפה – 5.8%, מכה/חבלה – 3.3%, נפילה – 4.1%, מכת חום/התייבשות ברכב 1.6%, חתך/דקירה – 0.8, גוף זר – 0.8%, הרעלה – 0.8%, כוויה – 1.7%, סיבה לא ידועה/אחר – 16.5%.

ב"בטרם" ציינו כי הממשלה החליטה לפני כשנה על מהלך תכנון של תוכנית רב-שנתית לבטיחות ילדים. אורלי סילבינגר, מנכ"ל הארגון, לבטיחות ילדים, אמרה כי "צעד זה מהווה פריצת דרך במיסוד הנושא, בהכרה כי בטיחות הילדים היא על סדר היום של המדינה", אך הוסיפה כי "יחד עם זאת, ההיקף הבלתי נתפס של נתוני התמותה מצריך מתן עדיפות ודחיפות לטיפול בנושא, לצמצום היפגעותם של ילדים בתאונות ולקידום בטיחותם".

סילבינגר קוראת להגביר פעילות מניעה ממוקדת באוכלוסיות המוחלשות, שכפי שניתן לראות – אי השוויון במדדים החברתיים-כלכליים ובפיזור הגיאוגרפי – מרכז-פריפריה, בא לידי ביטוי בתמותת ילדים מהיפגעות בלתי מכוונת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ