משרד הבריאות: להפסיק מעצרי זרים ליד מרפאתם בת"א

רשות ההגירה עצרה זרים בקרבת המרפאה החדשה בתחנה המרכזית. משרד הבריאות: "אם הדבר נכון, מדובר בפעולה שאיננה הומנית ואיננה ראויה"

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

משרד הבריאות יפעל למנוע מעצר של מהגרים מחוץ למרפאת הפליטים שנפתחה בשבוע שעבר בדרום תל אביב. בימים האחרונים עצרו פקחי רשות ההגירה עובדים זרים בסמוך למרפאה - דבר שעורר ביקורת מצד ארגון "רופאים לזכויות אדם". הארגון פנה למשרד הבריאות וזה הודיע כי יפעל למנוע את הישנות התופעה. רשות ההגירה מצדה, טענה אתמול (רביעי) כי לא עודכנה באשר למרפאה החדשה.

בשבוע שעבר פתח משרד הבריאות מרפאה משודרגת לפליטים בתחנה המרכזית החדשה בדרום תל אביב. המרפאה מיועדת לטיפול בפליטים חסרי מעמד וכן בעובדים זרים חוקיים ולא חוקיים, שאינם מחזיקים בביטוח רפואי.

השבוע, ימים ספורים בלבד לאחר ההשקה, התברר כי פקחי יחידת עו"ז של רשות האוכלוסין וההגירה ביצעו פעילות אכיפה ללכידת עובדים זרים לא חוקיים בסמוך למרפאה, במבנה התחנה המרכזית במפלס אוטובוסים הממוקם קומה אחת בלבד מעל לזו בה ממוקמת המרפאה.

הפקחים תועדו כשהם עוצרים פליטים ועובדים זרים העולים למפלס במדרגות הנעות, ועיכבו מספר עוברים ושבים לבירור. בהמשך תועדו הפקחים כשהם עוצרים ארבעה עובדים זרים, גבר ממוצא אפריקאי ושלוש נשים ממוצא אסייתי, ומכניסים אותם לניידת.

פעילות של משטרת ההגירה בתחנה המרכזית בתל אביב, השבוע

ארגון רופאים לזכויות אדם, שקיבל לידיו את התיעוד, הבהיר למשרד הבריאות את הצורך לדאוג ביחד עם משרד הפנים לכך שפקחים לא יימצאו בסמוך למרפאה, שכן נוכחותם עלולה להרתיע פונים הזקוקים לטיפול רפואי מיידי.

המרפאה אמורה לקלוט פונים הזקוקים לטיפול דחוף, ובמשרד הבריאות אף שוקלים בהמשך להפנות אליה פליטים ועובדים זרים הפונים שלא לצורך לחדרי המיון באזור תל אביב. ברשות ההגירה טענו אתמול כי לא עודכנו באשר לפתיחת המרפאה החדשה.

מנהלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם, שחר שוהם, פנתה למנכ"ל משרד הבריאות הפרופ' רוני גמזו, בבקשה להבטיח גישה בטוחה למהגרים ולפליטים למרפאה. "ידוע לנו על מספר מקרים בעבר בהם נעצרו מהגרים ופליטים בתוך התחנה המרכזית, אולם עתה משנפתחה מרפאה רשמית של משרד הבריאות בתחנה, הרי שקמה החובה לא רק לטפל בחסרי המעמד אלא גם להבטיח את גישתם הבטוחה אל המרפאה, כחלק בלתי נפרד מהתנאים שצריכים להתקיים על מנת לממש את הזכות לבריאות".

בנובמבר 2003 הוציאה רשות ההגירה הנחיות ל"שמירה על כבודם וזכויותיהם של עובדים זרים". בכל הנוגע למעצרים של עובדים זרים לא חוקיים, קובעות ההנחיות כי מעצרים לא יבוצעו במוסדות ציבוריים, לרבות מוסדות רפואיים ובהם בתי חולים וקופות חולים. יחד עם זאת, אין בנוהל התייחסות באשר לפעילות אכיפה בסמוך למרפאות, ובהן מרפאות ייעודיות לעובדים זרים עצמם.

"אנו קוראים למשרד הבריאות לפעול מיידית מול נציגי רשות ההגירה על מנת להגיע להסכמות ברורות ולפרסם נהלים שיבטיחו שמהגרים ופליטים יוכלו להיכנס בחופשיות למבנה התחנה המרכזית החדשה ולנוע בתוכה בחופשיות אל המרפאות, ללא חשש שיעצרו או יעוכבו לבדיקות", מבהירה שוהם.

בעקבות הפנייה הוחלט במשרד הבריאות לפעול מול מפכ"ל המשטרה ורשות ההגירה כדי למנוע מעצר עובדים זרים בסמוך למרפאה. ממשרד הבריאות נמסר כי "במידה ומשטרת ההגירה אורבת לשוהים הבאים לקבל טיפול רפואי או מנצלת את המרפאה לתפוס שוהים בלתי חוקיים, מדובר בפעולה שאיננה הומנית ואיננה ראויה. מדובר במרפאה שנועדה לתת מענה רפואי ולא ניתן לנצלה לצרכים אחרים".

ברשות האוכלוסין וההגירה מסרבים בשלב זה להפסיק לחלוטין פעילות אכיפה במבנה התחנה המרכזית החדשה בתל אביב. מהרשות נמסר כי "לא ידוע על קיומה של המרפאה במקום, ובכל מקרה, בהתאם לנוהלי העבודה של הרשות לא מתבצעת אכיפה בתוך מרפאות, וגם במקרה זה לא תתבצע אכיפה, אם כי ראוי שתועבר לידינו הודעה רשמית בנושא המרפאה. עם זאת, בקשה לאי ביצוע אכיפה בכלל האזור אינה מציאותית ואינה רלוונטית לשגרת העבודה".

מרפאת הפליטים בתחנה המרכזית בתל אביב הוקמה על רקע המלצות ועדה שהוקמה במשרד הבריאות לאחר סערה שעורר בית החולים איכילוב בתחילת יולי עם הפצת נהלים לסימון מהגרי עבודה ופליטים מאפריקה והפרדתם מהישראלים המאושפזים במחלקות בבית החולים. בהקמת המרפאה המופעלת על ידי רשת 'טרם' השקיע משרד הבריאות 3.2 מיליון שקל, והיא כוללת חדר רנטגן, מעבדה לביצוע בדיקות דם ושתן, לרבות בדיקות לאבחון סמנים למחלות, אק"ג לאבחון בעיות לבביות, ורשת רופאים יועצים מרחוק. בתקופת ההרצה טופלו במרפאה 35 פונים ליום, והצפי במשרד כי מספר הפונים יגדל בהמשך משמעותית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ