פריצת דרך בשוק העבודה: הסכם קיבוצי ראשון למורי קבלן בישראל

נחתם הסכם קיבוצי בין מורי תוכנית היל"ה לנוער נושר לזכיינית מטעם משרד החינוך. בין היתר מבטיח ההסכם כי 1,500 המורים יזכו בביטחון תעסוקתי

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

פריצת דרך בשוק העבודה. המורים והמנחים של תוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה) לנוער נושר, המאוגדים בארגון "כוח לעובדים", חתמו היום (שני) על הסכם קיבוצי עם רשת "עתיד" – רשת החינוך המפעילה את התוכנית כקבלנית מטעם משרד החינוך. מדובר בהסכם הקיבוצי הראשון בישראל ל"מורי קבלן", ומבחינת תנאי ההעסקה, משנה ההסכם את מעמדם של המורים הללו למעמד של עובדים במסגרת חינוכית מוכרת: "עובדי בעלות".

ההסכם מבטיח כי 1,500 המורים, המלמדים כ-8,000 בני נוער, יזכו לראשונה לביטחון תעסוקתי. על פי ההסכם, הם לא יפוטרו ויועסקו מחדש בכל סוף שנת לימודים, ובהתאם העסקתם מובטחת לאורך כל תקופת חוזה ההתקשרות עם הקבלן, כלומר תקופת המכרז עם רשת "עתיד" – שלוש שנים עם אפשרות להארכה נוספת. חרף ההישג האדיר, יש לציין כי לא מדובר במעבר להעסקה ישירה על ידי משרד החינוך, ועל כן העסקת העובדים וביטחונם עדיין תלויים במעבר מזכיין לזכיין.

על פי ההסכם הקיבוצי, יזכו המורים לתוספת שכר של 30% ולהגדלת קרן ההשתלמות שלהם. תוקפו של ההסכם הוא לשלוש שנים, עם אפשרות להרחבה לארבע שנים לאחר חצי שנה, בכפוף לשיפור התנאים הסוציאליים בו.

הפגנה של מורי היל"ה ביוני אשתקדצילום: אייל טואג

תוכנית היל"ה, שהחלה לפעול באופן מופרט משנות ה-90, היא התוכנית הייעודית של משרד החינוך להענקת השכלה לנוער נושר. במשך שני עשורים בהם קיימת התוכנית הועסקו המורים בתנאים נחותים ביחס למורי מערכת החינוך הפורמלית. הם קיבלו שכר על פי שעות "אפקטיביות", כלומר בעבור שעות שבוצעו בפועל בלבד, ולא קיבלו משכורות בחגים ובחופשים, או במקרים בהם תלמידים לא הגיעו לשיעורים. כמו כן, היו המורים מפוטרים ומועסקים מחדש משנה לשנה – כלומר עבדו ללא ביטחון תעסוקתי.

לפני כשנתיים, יזמו פעילים מקרב המורים מהלך של התאגדות בחסות ארגון "כוח לעובדים", והקימו את ועד העובדים היציג הראשון ל"מורי קבלן" (ב-1 במאי 2011). מאבקם של המורים החל בהכרזת סכסוך עבודה מול הזכיין הקודם –"החברה למתנ"סים" באוקטובר 2011, ולאחריה קיימו המורים 11 שביתות ב-150 מרכזי ההשכלה הפרוסים ברחבי הארץ.

בשנה שעברה, בעקבות מאבק המורים, פרסם משרד החינוך מכרז חדש להפעלת התוכנית ובו צוינו במפורט תנאי ההעסקה שבהם נדרש הקבלן לעמוד. בין היתר נדרש הזכיין לשלם למורי היל"ה בסיס שכר של מורה בחינוך העל יסודי, לרבות תוספות שכר למשכורתם, מתן קרן השתלמות, קופת גמל, החזר הוצאות נסיעה וחופשות. כמו כן הורה המכרז החדש כי הרוב המוחלט של המורים יועסקו בהעסקה משרתית (גלובלית), שיש בה הגנה על שכרם וזכויותיהם. במכרז זכתה, כאמור, רשת "עתיד", שכעת גם חתמה על ההסכם הקיבוצי מול העובדים, ועיגנה בו את תנאיהם המובטחים.

הפגנה של מורי היל"ה

לדברי מנכ"ל "עתיד", עמיעד גורביץ, "חברי הנהלת הרשת עשו ימים כלילות על מנת להגיע להסכם המוגמר". לדבריו, "המורים והמנחים נחשבים בעיני הנהלת הרשת לנכס החשוב ביותר בהפעלת תוכנית היל"ה ובהתאם לכך גדל גם תקציב הפעלת התוכנית בעשרות אחוזים, ביחס לתקציב שהיה בשנה שעברה". "בטחון עתידו של הנוער המנותק שקול לביטחון התעסוקתי של מוריו", ציין גורביץ.

מיקי פישר, ממקימי ועד המורים של היל"ה, אמרה ל"הארץ" כי מדובר "בהישג היסטורי למורים ולמורות, שנוצלו במשך שני עשורים. מעתה לא תטריד את המורים השאלה באם הם יועסקו גם בשנה הבאה". שירה פנחס, המלווה הארצית של התארגנות המורים מטעם "כוח לעובדים", אמרה כי "המורים בתוכנית היל"ה הם הראשונים שהפכו לוועד יציג ועתה ברור גם כי הפרטת מערכת החינוך, פגיעה בנוער הנושר ושחיקת מעמד המורה הם לא גזרת גורל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

א"ב יהושע בביתו בגבעתיים

"בסוף נחבק את מנסור עבאס וחבריו, אבל לא אזכה לראות את זה"

מדור טיסות 
וובה דיאצ'נקו
אירינה טיפוגרף
צילום: תומר אפלבאום 
נתב"ג
נמל התעופה בן גוריון
שדה תעופה

שכנה צברית הביאה לי עיתון ואמרה: "תסתכלי, דרושים". ככה התקבלתי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ