ראש העיר נצרת עילית מתנגד להקמת בית ספר ל-1,900 תלמידים ערבים בעיר

לדברי שמעון גפסו, "נצרת עילית היא עיר שנוסדה על מנת לייהד את הגליל. זה ייעודה בימים ההם וזה ייעודה בזמן הזה". בינתיים לומדים הילדים מחוץ לעיר

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ראש העיר נצרת עילית, שמעון גפסו, מתנגד להקמת בית ספר ערבי בתחומי העיר. באחרונה פנו הורים לתלמידים ערביים שגרים בעיר לגפסו, בדרישה להקים מוסד חינוכי ל-1,900 התלמידים הערבים שגרים בנצרת עילית ונאלצים ללמוד בבתי ספר מחוץ לעיר. גפסו השווה את דרישתם לביקור של אריאל שרון בהר הבית בשנת 2000, שהצית את האינתיפאדה השנייה, או לדרישת משה פייגלין להתפלל במקום. "המשותף לכולם הוא שהם מכוסים באדרת האזרחית של שוויון זכויות, אך מאחוריה הצהרה פוליטית לאומנית פרובוקטיבית, שנועדה לפגום בסטטוס-קוו", כתב גפסו במכתב תגובה לפנייה של הורים ותלמידים ערבים.

בפנייה, שהוגשה באמצעות עו"ד אשרף אליאס מהאגודה לזכויות האזרח, נכתב שכ-20% מ-52 אלף תושבי נצרת עילית הם ערבים, ושכ-1,900 תלמידים ערבים לומדים בבתי ספר מחוץ לנצרת עילית, רובם בנצרת הסמוכה. ההורים הבהירו כי לנוכח יכולתם המוגבלת של בתי הספר הממלכתיים בנצרת לקלוט תלמידים מחוץ לעיר, הרוב המוחלט של תלמידי נצרת עילית הערבים נאלץ להשתלב במוסדות החינוך הפרטיים של נצרת, על כל העלויות הגבוהות הכרוכות בכך. "היעדר מסגרות חינוך מתאימות פוגע בזכותם של תושבי העיר הערבים לחינוך נגיש וזמין ולשוויון בהקצאת משאבים ציבוריים ועירוניים", כתב עו"ד אליאס לגפסו, "כאשר כל הילדים הערבים בנצרת עילית אינם נהנים מחינוך רשמי חינם וזמין בעירם ובשכונותיהם, משמעות הדבר היא שהמשאבים שהרשות המקומית ומשרד החינוך מקצים לחינוכם של הילדים הערבים נופלים בהרבה, עד כדי מבוטלים, מהמשאבים המוקצים לחינוכם של הילדים היהודים".

הפנייה של ההורים התקבלה בעירייה ב-7 בינואר, וראש העיר גפסו שיגר כבר למחרת תשובה שבה הבהיר כי הקמת מוסדות חינוך ערביים בנצרת עילית, כמו הקמת בית עלמין מוסלמי או מסגד, לא יקרו, כל עוד הוא מכהן בתפקיד ראש העיר.

"נצרת עילית היא עיר שנוסדה על מנת לייהד את הגליל", כתב גפסו בתשובתו, "זה ייעודה בימים ההם וזה ייעודה בזמן הזה ואת המשימה הזו אנו חיים יומיום. תושבי העיר ואני בראשם עומדים ברוב עצום מאחורי העיקרון שנצרת עילית חייבת לשמור על תפקידה זה".

בשיחה עם "הארץ" הדגיש גפסו שהוא עומד מאחורי כל מלה במכתב וציין כי בעניין התלמידים הערבים, הטענות לא מוצדקות מכיוון שנצרת עילית ונצרת הן אזור רישום אחד. הוא הוסיף כי "העירייה מספקת הסעות לתלמידים לבתי הספר, לפי קריטריונים של משרד החינוך, אם בעיר נצרת או ביישובים הסמוכים".

מנהל המחלקה לזכויות המיעוט הערבי באגודה לזכויות האזרח, עו"ד עאוני בנא, מסר כי "תגובתו הנזעמת של ראש העיר מבטאת גישה מסוכנת ששוללת לא רק את קיומם של מוסדות חינוך ערביים בנצרת עילית, אלא גם את קיומם הלגיטימי של תושבים ערבים בעיר. דרישת ההורים, שילדיהם יתחנכו בעיר מגוריהם, נוגעת לזכות בסיסית ואין אף עיר או ראש עיר שיכולים לשלול אותה. טוב יעשה ראש העיר אם יפעל לקידום הצדק והשוויון בין כלל תושבי העיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ