לא עוזבים את ראשות העיר - גם עם כתבי אישום

על אף שהואשמו בפלילים, ראשי ערים רבים ממשיכים לכהן. עם רצף כתבי אישום ולקראת הבחירות בשלטון המקומי, גוברים הקולות הקוראים לשינוי החוק

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

אחרי 24 שנות כהונה ושנים של חקירות משטרה, הוגש בחודש שעבר כתב אישום נגד ראש העיר רמת גן, צבי בר. בשבוע שעבר, אחרי ארבע שנים וחצי, הודיעה הפרקליטות כי הוא שוקלת להגיש כתב אישום גם נגד ראש העיר רמת השרון, יצחק רוכברגר. בספטמבר הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד ראש העיר פתח תקווה, יצחק אוחיון, שבינתיים התפטר בשל מצבו הבריאותי. בתוך חודש צפויה הודעה על כתב אישום נגד ראש העיר בת ים שלומי לחיאני, בכפוף לשימוע. רצף הבשורות מבית היוצר של הפרקליטות הביא לאנחת רווחה בקרב תושבים מודאגים וחברי אופוזיציה בערים שראשיהן נחשדים בפלילים. לאחר סחבת בפרקליטות, לעתים של שנים, נראה היה כי הפרשות עתידות להסתיים.

אלא שהגשת כתב אישום אינה סוף פסוק, כיוון שאינה מונעת מראש עיר להישאר בתפקידו. כך יעיד למשל ראש העיר טבריה, זוהר עובד, שהוגשו נגדו שני כתבי אישום לפני כמעט שנתיים. גם יוסי בן דוד, ראש העיר יהוד, שהוגש נגדו כתב אישום בגין עבירות בנייה, ממשיך לכהן בתפקידו. ואף מוטי מלכה מקרית מלאכי, שהואשם בהטרדה מינית ובהפרת אמונים, עדיין יושב על כיסא ראש העיר. בהתאם להסדר טיעון, הוא יתפטר לאחר הרשעה, שממילא מתחייבת על פי חוק.

ל"הארץ" נודע כי בתוך כחודש צפויה פרקליטות מיסוי וכלכלה להודיע על הגשת כתב אישום בכפוף לשימוע גם נגד לחיאני, החשוד בקבלת שוחד. גם הוא הודיע בעבר כי אין בכוונתו להתפטר מתפקידו, גם במקרה שיוגש כתב אישום. "החוק מאוד ברור", אמר אתמול לחיאני ל"הארץ", "עד שראש עיר לא הורשע בעבירה שיש עמה קלון, אני מתפקד רגיל. המקרה של ראש עיר שונה משרים, כי הוא נבחר בבחירות ישירות. בסוף אנחנו דמוקרטיה. ראש עיר נבחר על ידי הציבור. אי אפשר להוריד אותו באמצעות הגשת כתב אישום. זה טוב שהחוק מגן על נבחרי ציבור. הם צריכים הגנה כי המשטרה היא כלי פוליטי".

על פי פקודת העיריות, ראש עיר פסול מלכהן רק אם הורשע בפסק דין סופי ונקבע שבעבירה שהורשע דבק קלון. כך גם קובע החוק במקרה של ראש ממשלה ושרים. השינוי חל עם פסק הדין של בג"ץ בעניין המשך כהונתם של שר הפנים אריה דרעי וסגן שר הדתות רפאל פנחסי, שקבע כי ניתן לחייב שר לסיים את כהונתו אם הואשם בעבירה חמורה, אז אפילו מחויב ראש הממשלה להעביר את השר מכהונתו.

בנוסף לכך, ראש עיר החשוד או הנאשם בפלילים אינו מנוע מלהתמודד בבחירות. כך, בבחירות ברשויות המקומיות, שיחולו ב-22 באוקטובר השנה, צפויים חלק מראשי הערים הללו – לחיאני, רוכברגר, עובד ואולי גם בר - להתמודד על קדנציה נוספת. לרוכברגר, למשל, לא נראה שיש סיבה לחשוש. החשדות שריחפו מעליו גם בבחירות הקודמות שנערכו ב-2008 לא הפריעו לו לזכות ב-85 אחוזים מהקולות.

"ברשימת עדי התביעה נגד לחיאני נמצאים לא מעט עובדי עירייה. איך יוכלו להעיד נגדו כשהוא ממשיך לשמש ראש עיר?", תהה אתמול חבר האופוזיציה בבת ים, עו"ד אלי יריב. "בית המשפט לא יכול להשאיר את הלקונה הזאת בחוק ששר צריך להתפטר מתפקידו וראש עירייה לא", אומר יריב. "לראש עירייה יש יותר כוח וסמכויות מאשר שיש לשר. אחרי שיוגש כתב אישום, ראש העיר יעשה כרצונו כי הוא ידע שאף אחד לא יושב עליו יותר".

שופט העליון אדמונד לוי העלה חשש דומה, כשדן בערעורו של ראש העיר קלנסווה, מחמוד חדיג'ה. חדיג'ה נחשד בקבלת שוחד ובניסיון לסחוט באיומים חבר מועצה, נשלח למעצר בית וערער לעליון על ההחלטה להרחיקו מראשות העיר. השופט לוי דחה את ערעורו וקבע: "חלק ניכר מהעדים, גם אם אינם עובדי עירייה, הינם תושבי העיר קלנסווה, מה שיוצר חשש להרתעתם והשפעה על עדותם, היה והמבקש יחזור למלא את תפקיד ראש העיר".

טענה דומה נשמעה נגד צבי בר. בעוד הוא נחשד בקבלת שוחד מיזמי נדל"ן בהיקף של כשני מיליון שקלים, המשיך לשלוט בוועדות התכנון בעיר. חבר האופוזיציה ברמת גן, ד"ר אבי ליליאן, עתר לבג"ץ ב-2011 כדי להדיח אותו מתפקידו. השופטת עדנה ארבל, שעומדת בראש ההרכב בבג"ץ, דחקה בפרקליטות לאורך הדיונים לקבל החלטה ולהגיש כתב אישום נגד בר. היום מצפים חברי האופוזיציה ברשויות מקומיות רבות כי בית המשפט העליון יקבע הלכה דומה להלכת דרעי-פנחסי גם לראשי ערים. עד לקבלת החלטה בעניין, הודיע בר כי אין בכוונתו להתפטר.

לדברי הפרופ' עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי מאוניברסיטת חיפה, "אני לא רואה הבדל עקרוני בין נושא משרה בשלטון המרכזי לבין מי שעומד בראש רשות מקומית. בשני המקרים המשרה אמורה להקרין יושרה ועמידה בנורמות ציבוריות נאותות. הפגיעה בדוגמה האישית היא שהביאה להלכת פנחסי ודרעי. הגיע הזמן שהנחיה נורמטיבית מצדו של המחוקק תגיע גם במקרה של ראש רשות מקומית, שלטעמי ייאלץ להשעות את עצמו עד אשר בית המשפט יסיים לדון בעניינו".

פרופ' גרוס סבור כי את הנורמה של הפסקת כהונתו של ראש עיר עם הגשת כתב אישום נגדו צריך לקבוע המחוקק ולא בית המשפט העליון. "המושג הנכון שצריך להשתמש בו הוא כשרותם להמשיך בתפקידם. כמו שהמחוקק נדרש למצב שבו ישנה הרשעה, הוא צריך להתייחס למצב של לפני הרשעה והגשת כתב אישום. בית המשפט העליון נכנס לתמונה רק מאחר שהמחוקק לא נתן את דעתו לנושא, ואם משום מה לא יעשו זאת עד הבחירות הקרובות ניתן לפנות אליו ולבקש את הסעד הזה".

גם עו"ד רועי בלכר, שייצג בעבר ראשי ערים, סבור ש"המחוקק צריך להחליט בשאלות ערכיות ומוסריות. אם מישהו רוצה שראש עיר שהוגש נגדו כתב אישום יתפטר מתפקיד ושזה יהיה מחייב, צריך לקבוע את זה בחקיקה. אני לא בעד קביעת נורמות על ידי בית המשפט העליון ולכן יש לי ביקורת על מה שקרה במקרה של דרעי". אם החוק יתוקן, בלכר מציע כי במקרה של הגשת כתב אישום נגד ראש עיר, ההחלטה תועבר לשופט מחוזי ומעלה, שיעיין בחומרי החקירה ויקבע אם עליו להתפטר. "אני לא חושב שצריכה להיות קביעה קטגורית כי זה נותן יותר מדי כוח לפרקליטות, אבל מנגד לא צריך להשאיר את זה לבג"ץ שימתין לעתירה של התנועה לאיכות השלטון או מישהו אחר ולא נחשף לחומר החקירה. זו בכל זאת התערבות בהחלטת הבוחר, וזה לא דבר של מה בכך".

ראש עיריית חולון, מוטי ששון, מציע פשרת ביניים, לפיה ראש הרשות ישעה את עצמו עם הגשת כתב האישום ואם ייצא זכאי, יורשה לחזור לתפקידו. "אין דבר יותר קשה לבן אדם מאשר להתמודד בבחירות דמוקרטיות כשעל הגב שלו יש המלצה להגשת כתב אישום. מי יצביע בעדו? הוא צריך להיות עילוי כדי שיצביעו בעדו. חקירות זה משהו אחר. במצב שבו הוחלט להגיש כתב אישום, צריך לאפשר לציבור לקבל ההחלטה. יכול להיות שהדבר הנכון לעשות זה שאם רוצים שהוא ישעה את עצמו או יתפטר, צריך לתת לו את האפשרות לחזור לתפקידו אם יצא זכאי".

בפרקליטות עוד לא סיימו לנקות שולחן. תושבי חדרה ונצרת עלית ממתינים להחלטות פרקליטות מחוז חיפה וצפון בתיק נגד ראש עיריית חדרה חיים אביטן, שהמשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום בעבירת מרמה והפרת אמונים עוד ב-2009 ונגד ראש עיריית נצרת עלית שמעון גפסו. גם התיק בעניין עבירות הבנייה של ראש עיריית נשר דוד עמר מונח לפתחם.

מהפרקליטות נמסר: "לפני כחודשיים הנחה פרקליט המדינה במכתב מטעמו את פרקליטי המחוזות לסיים את הטיפול בתיקים נ' נבחרי ציבור ברשויות המקומיות בהקדם, מתוך כוונה לסיים הטיפול בתיקים אלה לפני הבחירות לרשויות המקומיות. באשר לר' עיריית פ"ת - בעקבות טענות שונות שהועלו בפני פרקליט המדינה נערכות מספר בדיקות שרק עם השלמתן תתקבל החלטה באשר להזמנה לשימוע. באשר לר' עיריית נצרת עילית – ההערכה היא שהחלטה סופית בתיק תתקבל בשבועות הקרובים. באשר לר' עיריית חדרה - בחודש ספטמבר 2011 התבקשה המשטרה להשלים חקירתה בעניין זה. השלמות החקירה הועברו מהמשטרה לפרקליטות מחוז חיפה רק לפני מספר ימים, בתחילת חודש פברואר 2013, כאשר זמן קצר ביותר לאחר מכן הועברו התיק וחוות הדעת המשלימה לעיון והחלטה. הפרקליטות אינה הגורם המחליט באשר להמשך כהונת נבחרים ברשויות המקומיות לאחר שהוגש נגדם כתב אישום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ