אהרונוביץ: המשטרה עוקבת אחרי הפייסבוק של פעילי מחאה

השר לא פסל את אפשרות המעקב באיסוף ראיות נגד פעילים חברתיים, אך טען שהדבר מנוגד למדיניות. ח"כ מיכאלי: שימוש שנועד לדכא מחאה לגיטימית

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר לביטחון הפנים, יצחק אהרונוביץ', הודה אתמול (שני) כי המשטרה עוקבת אחרי חשבונות הפייסבוק של פעילים חברתיים כדי ללמוד על אופיין של ההפגנות אותן הם מתכננים. לדברי אהרונוביץ', "תפקיד המשטרה הוא להיות ערוכה להפגנה כזאת: לדעת כמה כוחות להכין, אילו כוחות, האם יש צורך להביא כוחות מיוחדים. נעזרים בכל הרשתות החברתיות. אני לא מכחיש את זה. זה פתוח לקהל ולמשטרה וזה חלק מאיסוף המודיעין".

אהרונוביץ' לא פסל את האפשרות שדרגי פיקוד זוטרים השתמשו במעקב אחר חשבונות הפייסבוק של פעילים חברתיים גם כדי לאסוף ראיות נגד הפעילים, אך הבהיר שהדבר מנוגד למדיניותו ולמדיניות המפכ"ל. לדבריו, "יכול להיות שזאת מדיניות מקומית של אותו מפקד שעשה את זה. זאת לא מדיניות שלי, של מפכ"ל המשטרה או של פיקוד המשטרה".

אהרונוביץ' אמר את הדברים בתגובה לשאלות שהפנו לעברו חברות הכנסת סתיו שפיר ומרב מיכאלי (העבודה). שפיר, ממנהיגות המחאה החברתית, העלתה בדבריה השערה ולפיה "הממשלה, שפחדה מתוצאותיה של המחאה החברתית, ניסתה לבטל אותה תוך שימוש דווקא במשטרה - גוף שאמון על ביטחונם של אזרחי המדינה".

מפגינים חוסמים נתיב של הרכבת הקלה בירושלים

לדבריה, "הרבה דברים משונים עשתה המשטרה: הפעילה שוטרים סמויים במאהלים, אספה מידע אישי על פעילים דרך הפרופילים שלהם בפייסבוק, זימנה פעילים לחקירות עוד לפני קיום ההפגנה. ובשלב מסוים אף הפעילה רכב ריגול, רקון, במהלך ההפגנות". שפיר הזכירה שהמדינה מנהלת בימים אלה הליכים משפטיים נגד יותר מ-40 מפעילי המחאה.

ח"כ מיכאלי פנתה לאהרונוביץ' ושאלה אותו, "האם מעקב אחרי חשבונות פייסבוק של צעירות וצעירים אידיאולוגיים שיצאו למחות נגד מדיניות הממשלה הוא תפקידה של משטרה במדינה דמוקרטית? האם זו הדרך שבה צריך לדכא מחאה לגיטימית? האם המשטרה מוצאת עצמה בנוח כשהיא משרתת דיכוי של מחאה לגיטימית באמצעים מפוקפקים שכאלה?".

אהרונוביץ' נזעק אל מול הדברים. לדבריו, "אין זה מתפקידה של משטרת ישראל לדכא. זאת מלה איומה, אני לא מקבל אותה. אין למשטרה כוונה לדכא חופש הבעה וחופש הפגנה. העובדה היא שנערכו אלפי תהלוכות, אלפי הפגנות".

כתבות מומלצות

תומכים בזכות להפיל ומתנגדיהם מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון, היום

מה המשמעות של ביטול פסיקת "רו נגד וייד" ומדוע זה נעשה עכשיו?

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

לפיד ושר החוץ הטורקי, אתמול באנקרה. ראש ממשלת המעבר יצטרך להתנהל בזהירות, ובידיעה שברחבי המזרח התיכון עוקבים אחרי כל צעד

כרה"מ לפיד יעדיף להימנע מהסתבכות צבאית, אבל עשוי לפזול שמאלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ