הפגנה בתל-אביב: "הגירוש לסודאן - גזר דין מוות"

פעילי זכויות אדם ומהגרים הפגינו נגד המהלך החשאי שהובילה המדינה להחזרת אלף אזרחי צפון-סודאן, שארצם מבטיחה להעניש את השבים מישראל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

עשרות בני אדם הפגינו הערב (חמישי) בשדרות רוטשילד בתל אביב במחאה על החזרתם "מרצון" של אזרחי צפון סודאן לארצם – מדינת אויב המבטיחה שהעניש את מי שכף רגלו דרכה בישראל. דבר ההחזרה, של אלף איש לפחות, פורסם לראשונה ב"הארץ", וכך גם הכוונה לפעול באופן דומה כלפי האוכלוסייה האריתריאית.

המפגינים, בהם פעילי זכויות אדם ומהגרים אפריקאים, נשאו שלטים וקראו: "גירוש לסודאן = גזר דין מוות", "כלא לכל החיים או גירוש לסכנת מוות", "ממשלת ישראל עוברת על החוק הבינלאומי", "ישראל מעלימה אנשים בניגוד לחוק, לא נעצום את העיניים לא נשתוק", ועוד.

להפגנה הגיעו גם כמה אזרחי צפון סודאן השוהים בישראל, והשמיעו עדויות על המקום שממנו נמלטו ועל יחסה של ישראל כלפיהם. מ', צעיר שנמלט מדרפור, סיפר על פעולות המדינה שנעשות בהסתר: "מסבירים לאנשים שהם הולכים או לכלא או חוזרים לצפון סודן. חייבים להבין שאנשים שחוזרים מישראל הולכים למות שם, מדינת ישראל יודעת את זה, אני לא מבין מה היא עושה, מתנהגת כמו המדינה שממנה ברחנו".

מפגינים נגד מבצע ההחזרה "מרצון" של אזרחי צפון סודאן, הערב בתל אביב

מ' הגיע לישראל ללא הוריו, שנותרו מאחור. לפני שנה פורסם ב"הארץ" על אות חיים שקיבל מהוריו, באמצעות הצלב האדום. מאז השיב לפנייתם, לא שמע מהם.

הפעיל החברתי רמי גודוביץ' ציטט בהפגנה ילדה סודאנית שעמה שוחח: "ישראל זה כמו בור בחול", אמרה לו. "ברחת משם, הגעת לפה, ומרגע שנפלת, אין איך לצאת. אני מפחדת שבמקום לתת לנו לצאת מפה למקום שישמור עלינו, יגרשו אותנו לשם, ושם יהרגו אותנו, כמו שרצו לעשות לפני שברחנו".

השבוע פורסם ב"הארץ" כי בחודשים האחרונים החזירה ישראל בחשאיות לפחות אלף בני אדם לצפון סודאן. המהלך נעשה ללא ידיעת האו”ם או פיקוחו, דרך מדינה שלישית. על פי גורם רשמי, ישראל מימנה את כרטיסי הטיסה. נציבות האו”ם לפליטים קבעה בעבר כי הרחקת סודאנים לארצם תהיה "פשע שמעולם לא בוצע".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ