גרסת הליכוד לזיכרון הקולקטיבי ממרד גטו ורשה

בערב של מכון ז'בוטינסקי הוצגו חלקו של הארגון הצבאי היהודי (אצ"י) במרד ובול לזכר מפקדו פאבל פרנקל. ארנס: “השמאל אמר שזו לא המלחמה שלנו"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

כמה עשרות אנשים, רובם בשיער לבן, מילאו אמש (שני) את האולם של אתר ההנצחה "בית ווהלין" בגבעתיים. הם באו לערב עיון מיוחד של מכון ז'בוטינסקי ו"יד ושם" בנושא "70 שנה למרד גטו ורשה". המבקרים הגיעו כדי לתקן עוול היסטורי ופוליטי - שיאו של המאבק על הזיכרון הקולקטיבי, שהימין מנהל בעקביות בשנים האחרונות.

לצד הקהל המבוגר נצפו באולם גם כמה צעירים - לבושים בחולצות כחולות של בית"ר. לא לחינם. אחת ממטרותיו של הערב היתה לספר על חלקו של "הארגון הצבאי היהודי" (אצ"י) במרד גטו ורשה. ארגון, שאחד ממפקדיו היה פאבל פרנקל, איש בית"ר.

מוקיריו של פרנקל טוענים כי נדחק אל מחוץ לספרי ההיסטוריה באופן מכוון ושיטתי, בהתאם לאג'נדה הפוליטית של השמאל, ששלט בישראל בשנותיה המכוננות. בהתאם לכך, בבתי הספר לומדים את מורשתו של מרדכי אנילביץ', מפקד "הארגון היהודי הלוחם" שלחם במרד גטו ורשה – אך על פרנקל איש לא מדבר. אפילו תמונה שלו אינה בנמצא.

שר החינוך גדעון סער בערב העיון בנושא "70 שנה למרד גטו ורשה"צילום: מוקי שוורץ, דוברות משרד החינוך

גם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, תרם את חלקו לערב. דבריו הוקראו בפי יוסי אחימאיר, איש הליכוד ומנכ"ל מכון ז'בוטינסקי. “במהלך השנים נחשפו פרטים חדשים אודות הלוחמים והמפקדים שנטלו חלק במרד. בעקבות מחקרים אלה, נעשה צדק היסטורי עם לוחמי הארגון הצבאי היהודי והובלטו תרומתם וחלקם בקרבות המרד", כתב נתניהו. "כממשיכי דרכם, מוטלת עלינו החובה המוסרית להעלות על נס את זכרם וחלקם במרד גטו ורשה למען הדורות הבאים”.

בשנים האחרונות מוביל משה ארנס, שר הביטחון לשעבר, את המאבק לתיקון העוול – בין היתר בשורת מאמרים שפרסם מעל עמודי "הארץ". עיקרי הטענה שלו נוסחו על ידו באופן ברור: “הנרטיב של מרד גטו ורשה הוגדר על ידי שני אנשי - יצחק צוקרמן וצביה לובטקין, שרידי 'הארגון היהודי הלוחם' שעליו פיקד מרדכי אנילביץ'. הם סיפרו רק את חצי הסיפור של מרד גטו ורשה. את השאר – הם השאירו בצד", אמר. הנרטיב הזה, שאומץ על ידי מפא"י, כדברי ארנס, "השאיר את פרנקל ולוחמיו בשוליים".

ארנס היה הנואם המרכזי באירוע. בדבריו הוא התייחס לאזלת היד של המנהיגות היהודית והארץ-ישראלית בתקופת השואה. "אפשר היה להבין מה קורה. אפשר היה להבין שמתכוננים למרד. אבל סיוע למרד לא בא. לא מירושלים”, אמר. ארנס אף תקף את ארגוני השמאל, בראשם "השומר הצעיר", על עמדתם נוכח האירועים ההיסטוריים. “תנועות השמאל אמרו – 'זו לא המלחמה שלנו'. ישבו בגטאות, ענדו טלאי צהוב, הושפלו, הוכו - פה ושם נרצחו – אבל אמרו 'זו לא המלחמה שלנו. זו מלחמה בין שני גושים אימפריאליסטיים. שיתישו זה את זה, ואז תבוא ברית המועצות ותביא את הגאולה הסוציאליסטית לעולם כולו'". לקראת סוף הערב ארנס התמוטט ונזקק לטיפול רפואי, הוא פונה מהאולם באמבולנס.

הבול שיצא לרגל 70 שנה למרדצילום: הדר כהן

התפאורה באולם היתה קודרת. על הקירות התנוססו צילומים של ילדים ובני נוער יהודים בשואה – כשטלאי צהוב מעטר את דש חולצתם. על הבמה ניצבה תמונה מוגדלת של בול חדש הנושאת את שמו ותמונתו של פאבל פרנקל, תחת השם: “דגלים מעל הגטו", הבול יונפק בחודש הבא לציון 70 שנה למרד. שמו של הבול – כשם הספר שחיבר ארנס - מתייחס לקרב העיקרי במרד, שהתחולל בכיכר מורנובסקי. בקרב זה הונפו הדגל הציוני הכחול-לבן והדגל של פולין החופשית - זה לצד זה על ראש הבניין הגבוה ביותר בכיכר. פרנקל ואנשיו נלחמו בקרב האחרון של המרד. כל צמרת הפיקוד של ארגונם נהרגה.

את הערב כיבד בנוכחותו גם שר החינוך, גדעון סער. הוא הותיר מאחור את הסערות מבית והקדיש כמה דקות ל“חשיבות הגדולה של ציון לחימת הארגון הצבאי היהודי ואנשי בית"ר במרד". סער הזכיר, כי לפני שנה בדיוק השתתף בגילוי הלוח לזכרו של פרנקל ליד המקום בו נפל בקרב עם הגרמנים. “בכך פרענו חוב של כבוד לאחד הלוחמים עזי הרוח של עמנו", אמר.

תיקון העוול ההיסטורי עלה גם בדבריו של סער. “גם במעמד זה יש משום תיקון עוול היסטורי כלפי פרנקל וחבריו לאצ"י, שנפלו בקרב וסיפורם לא סופר שנים רבות, וכך לא זכו להכרה הראויה על חלקם המשמעותי מאוד במרד גטו ורשה", אמר סער. "פרנקל וחבריו אכן חיו חיים קצרים, אך שמם יהיו חרוט לעד בליבנו ובאותיות של זהב בתולדות עמנו", הוסיף.

שר החינוך אף ציטט מדבריו של פרנקל לפני המרד: “מלחמתנו, ולא משנה עד כמה קצרה תהא, לא תישכח! אנחנו נחיה בחייהם ובלבם של הדורות הבאים. חברים! אנחנו נמות בטרם עת, אך לא נידונו לאבדון. אנחנו נחיה כל עוד ההיסטוריה היהודית ממשיכה לחיות!".

תנועת "השומר הצעיר" מסרה בתגובה לדברי ארנס: "הבחירה לעסוק בתכני המחקר החשובים כל כך בצורה סלקטיבית כזו, כמו זו של מר ארנס, היא בחירה מצערת. תנועת השומר הצעיר מאמינה כי המיתוס של האצ"י כמנותק מהמרד והנהגתו הוא מיתוס שגוי ורואה לנכון לכבד את כל הגופים שהיו חלק מהמעשה ההירואי. תנועת השומר הצעיר הייתה ממנהיגות המרד ומדריכיה היו מהראשונים לקרוא ליציאה לו. הן בגטו וילנה והן בגטו ורשה ובארגוני הקהילה היהודית בהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ושופטת העליון איימי קוני בארט בבית הלבן, ב-2020. עם הופעת בארט הרסן של השמרנים בעליון הותר

בארה"ב החל עידן חדש של אקטיביזם שיפוטי ימני, שלא ייעצר בהפלות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ