כנסייה בדרום ת"א חויבה במס כי סיפקה מקלט למהגרים

בביקורת פתע של פקחים עירוניים נמצאו במקום מזרונים, ולכן טוענת העירייה כי מוסד הדת אינו פטור מארנונה שכן הוא פועל באופן מסחרי

אנדרו אסנסטן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנדרו אסנסטן

מדי שבת בבוקר פותח הכומר סולומון נאר טטה את דלתות כנסייתו שבקומה הרביעית בבניין מוזנח בדרום תל אביב, ומקבל את פניהם של בני קהילתו, המגיעים למקום כדי לשאוב עידוד ותמיכה. מרבית בני הקהילה הם מהגרים מגאנה, מניגריה, מחוף השנהב ומהפיליפינים. בימים אלה, אומר טטה בן ה-52, הוא זה שזקוק לעידוד. לדבריו, עיריית תל אביב דחתה את בקשתו לפטור מארנונה בטענה שהמקום משמש לצרכים אחרים, ולא רק כמרכז דתי. העירייה דורשת כעת מטטה סכום של 50 אלף שקלים לשנה, וזאת אף רטרואקטיבית מהיום שבו פתח את הכנסייה ברחוב לבנדה. "אינני יודע מאין אשיג את הכסף", אומר טטה, יליד גאנה שחי בישראל מאז 1987, "אנחנו לא מוכרים פה כלום. רק משרתים את האל".

ביולי, בעקבות ביקורת פתע של פקחים עירוניים, הודיעה עיריית תל אביב לטטה כי אינו זכאי לפטור ממיסים עירוניים. במכתב שקיבל בינואר, טוענת העירייה שהפקחים מצאו במקום מזרונים, פריטי ביגוד וכלי בישול. זאת ועוד, בביקור שני שנערך במקום, סיפרו שכנים לפקחים כי אנשים לנים בדירה. נכס פטור מארנונה רק אם הוא משמש לתפילה ולימודי דת, ולא לצרכים מסחריים, הוסיפה העירייה במכתב.

טטה פנה לארגונים לזכויות אדם והגיש באמצעותם בחודש שעבר ערעור על החלטת העירייה. השבוע נמסר לו שהערעור יידון בוועדת הערר ב-28 במאי. לדבריו, הוא אכן מאפשר לאנשים שזה עתה הגיעו למדינה ללון במקום, אך זאת לא יותר מלילה או שניים, "רק עד שימצאו סידור", ומבלי לגבות מהם תמורה כלשהי. הוא הוסיף שהמזרונים שנמצאים במקום מיועדים לשימושם של ילדים ובני הקהילה שמגיעים מדי פעם לתפילות מיוחדות, הנמשכות כל הלילה.

הכומר סולומון נאר טטה

לדברי סיגל רוזן, רכזת פעילות ציבורית בארגון זכויות האדם "מוקד סיוע לעובדים זרים", באחרונה הוגבר הפיקוח על כנסיות המהגרים, משום שהעירייה מנסה לחשוף אכסניות הפועלות במסווה של כנסיות, במטרה להימנע מתשלום מיסים. "אני מבינה את חששותיה של העירייה, אבל היא משקיעה מאמצים במקומות הלא נכונים", אמרה רוזן. "במקום להילחם בגופים שמגלגלים רווחים גדולים ומתחמקים מתשלום מס, היא נטפלת למקומות כמו הכנסייה של הכומר סולומון, שעושה מעשי צדקה". רוזן ציינה שהיא מכירה עוד כנסייה אחת לפחות בדרום תל אביב, שבקשתה לפטור מארנונה נדחתה בנסיבות דומות. במקרה הנוסף, הכומר התחייב שלא להתיר שוב לאנשים ללון בכנסייה, והפטור אושר.

במרחק מספר בתים מכנסייתו של טטה, שוכנת כנסיית קהילת "כוח הגאולה", שגם בה נערכה ביקורת פתע באחרונה. הכנסייה זכתה לפטור מארנונה בלי בעיות, העיד הכומר, ג'ורג' גיאסי באיה. הכומר באיה אינו מתיר לבני הקהילה ללון במקום, אבל, בדומה לראשי כנסייה אחרים, הוא חש חובה לסייע לפליטים שלא מצאו מחסה ללילה. "אנו מחויבים לדאוג לצרכיהם הרוחניים כמו גם החומריים של הנזקקים", אומר באיה, "לרבים מהם אין כאן משפחה ואנחנו עוזרים להם להסתדר כאן".

שלושת החודשים האחרונים היו קשים במיוחד לטטה ולקהילת כנסיית "בשורת ברית החסד". כמה מבני הקהילה נעצרו וגורשו על ידי רשות ההגירה, מספר טטה. אחד מראשי הקהילה, שעזר לתרגם את דרשותיו של טטה מאנגלית לשפה האקאנית הגנאית, עזב את המדינה אחרי שאשתו גורשה. בני הקהילה לא ערכו את תפילת חג המולד בכנסייה בדצמבר שעבר, משום שהוא נחוג ביום חול, שבו נאלצו לעבוד כרגיל. לדברי טטה, כמה מהם ביקשו יום חופש, ואולם מעסיקיהם איימו שיפטרו אותם אם לא ידאגו לממלאי מקום. "ישראל היא המקור שממנו נבעה הנצרות", אמר טטה, "אבל מונעים מאתנו את האפשרות לתפקד ככנסייה".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: "ביולי 2012 הצהיר השוכר שהנכס ישמש לצורכי תפילה בלבד. מבדיקות שנערכו במקום עולה כי אין זה כך. הדבר נמצא כעת בבירור של ועדת הערר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ