מסעדה בירושלים: סירבנו להגיש אוכל כשר ונאלצנו להיסגר

בעלי הנכס בו שוכן רסטובר, פאב מסעדה פופולרי בקרב החילונים בעיר, התנה את הארכת החוזה עם בעלי המקום גם בסגירתו בשבתות

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

רסטובר, מקום בילוי פופולרי בשכונת רחביה בירושלים, סגר הבוקר (שני) את שעריו לאחר שמונה שנות פעילות. בעלי הבר-מסעדה - אחד מעשרות עסקים שפתוחים בשבתות בירושלים – אומר כי המקום נסגר מאחר שהבעלים של הנכס שבו פעל, התנה את הארכת חוזה השכירות בסגירתו של העסק בשבתות ובהפעלת מטבח כשר.

בעלי העסק, שחר ואביגיל לוי, בישרו הבוקר בחשבון הפייסבוק שלהם על סגירת המקום, וכתבו: "עצוב שבירושלים בשנת 2013 אנשים חשוכים כופים על אחרים לקבל אורח חיים לא לנו בכוח, בדורסניות קטלנית, שמחקה במחי יד את פרנסתם של כ-50 עובדים ועשרות ספקים שהתקיימו מהעסק הזה שנים רבות". סגירת רסטובר מסמלת בעיני רבים את מלחמת התרבות בעיר, והערב מתכוונים לקוחות הבר להפגין במקום.

רסטובר נפתח לפני שמונה שנים במעלה רחוב עזה, סמוך למעונו הרשמי של ראש הממשלה, באותו מקום שבו פעל בעבר קפה מומנט - בית קפה שנפגע במארס 2002 בפיגוע טרור שבו נהרגו 11 בני אדם ועוד עשרות נפצעו. מאז הקמתו היה רסטובר מוקד משיכה לחילונים. הוא הפעיל מטבח לא כשר, אף כי בשנים 2005 עד 2007 היה סגור בשבתות. מאז, הוא פעיל שבעה ימים בשבוע, ואף ניהל כמה מאבקים משפטיים על הזכות לפעול בעיר המתחרדת.

ב-2008 הצליחו בני הזוג לוי להביא לתקדים משפטי כאשר בוטלו נגדם אישומים על מכירת חמץ בפסח. בית המשפט לעניינים מקומיים השתכנע מטיעוניהם והעניק פרשנות מצמצמת לחוק החמץ, וקבע כי האיסור להציג חמץ בפרהסיה כולל את חלון הראווה, אבל לא את פנים העסק. "תמיד קידשנו את אורח החיים החילוני ועמדנו על כך כי אנו החילונים קבוצה שוות זכויות בעיר", מסרו בני הזוג בפייסבוק.

רסטוברצילום: אמיל סלמן / ג'יני

לפני שנים אחדות רכש את הנכס לוראן לוי, איש עסקים יהודי שעלה מצרפת, הבעלים של רשת אופטיקל סנטר הבינלאומית. לוי התפרסם בישראל בזכות מפעל חסד שהקים לאספקת זוגות משקפיים לנזקקים במחירים סמליים.

שחר לוי סיפר ל"הארץ", כי בעל הנכס דרש כבר לפני כמה שנים את סגירת המקום בשבתות, אבל השתכנע לוותר על דרישתו. "עכשיו כשהגיע הזמן לחדש את החוזה לשלוש שנים, הוא אמר 'אני לא מעלה לכם את השכירות אבל אתם צריכים להיות כשרים'", סיפר לוי. "ניסינו הכל, ניהלנו משא ומתן ואפילו פניתי לניר ברקת ראש העיר, ביקשתי ממנו לתווך, אמרנו שזה מוסד חילוני שחבל שייסגר, אבל ניר אמר 'אני לא מתערב בנושאים פרטיים'. ניסינו הכל, כולל תחנונים לבעל הבית". לדברי לוי, בעל הנכס "אמר במין משיחיות: 'הברכה תבוא עליכם ברגע שתסגרו שבת, וזה יעשה לכם טוב'. עד הרגע האחרון האמנו שזה יסתדר ובסוף בצער רב נאלצנו לוותר על המקום. בעלים אחרים כבר נכנסו". לוי אמר כי העסק היה משגשג במשך שנים עד לרגע שבו הודיע בעל הנכס לראשונה על דרישתו לסגור בשבת, לפני שלושה חודשים. לדבריו, לו ולאשתו אין תוכניות כרגע לפתוח עסק אחר.

גורמים בענף המסעדנות בעיר טענו כי שחר לוי ידע כמה שנים על כוונת בעל הנכס להשכיר אותו לעסק כשר וכי האחרון דווקא נהג עמו בהגינות. עוד טענו, כי שחר לוי נקלע כעת לחובות.

בעקבות הודעת הרסטובר, הודיעה תנועת "התעוררות" על הפגנה שתתקיים הערב במקום, וקראה לעיריית ירושלים לדאוג להפעלת מוסדות בילוי ותרבות בשבתות. התנועה הירושלמית מסרה, כי "סגירת הרסטובר בשל העובדה שלא הסכים להפוך להיות כשר הוא אות מבשר רעות של אלו הרוצים שירושלים תאפשר לכל ציבור לחיות את חייו כרצונו. נגמרו הימים בהם החברה האזרחית הירושלמית מקבלת דברים מעין אלה בהשלמה. נדאג לכך שעל כל מקרה כזה, חמישה מקומות חדשים ייפתחו. זוהי חובתנו כדי לשמור על ירושלים פתוחה, סובלנית, יצירתית ומרתקת". בשבועות הקרובים אמור להיפתח גם מרכז התחנה באזור גן הפעמון בעיר, ובו כעשרה בתי עסק שיהיו פתוחים בשבת.

"הארץ" פנה ללוראן לוי לקבלת תגובה, אך זו טרם נמסרה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ