דו"ח: עלייה של 30% במספר התקריות האנטישמיות בעולם

על פי דו"ח האנטישמיות השנתי של מכון קנטור, מספר התקריות הגדול ביותר ארע בצרפת. מחבריו קושרים גם את העלייה בהתחזקות הימין הקיצוני באירופה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

בשנת 2012 חלה עליה של 30% במספר האירועים האנטישמיים האלימים ברחבי העולם – כך עולה מדו"ח האנטישמיות השנתי של “מרכז קנטור” באוניברסיטת תל אביב, בניהולה של פרופ' דינה פורת, שפורסם הבוקר (ראשון). על פי הדו"ח, שיוצא מדי שנה לקראת יום הזיכרון לשואה, בשנה שעברה אירעו 686 תקריות אנטישמיות אלימות, לעומת 526 ב-2011. התקריות כוללות פגיעה פיזית בבני אדם או ברכוש וכן איום ישיר על חיי יהודים. המדינה בה אירעו הכי הרבה תקריות אנטישמיות היא צרפת.

בדו"ח מתועדות 273 תקיפות של יהודים, בהם תלמידים ובני נוער. כמו כן מתועדים מעשי השחתה בכמאה בתי כנסת, כ-60 מבנים של הקהילה היהודית, כולל בתי ספר,
וכ-90 בתי קברות, אנדרטאות ואתרי זיכרון - בייחוד בפולין, אך גם בהונגריה ובאיטליה. ב-163 מקרים הושחת רכוש פרטי של יהודים. מבין 373 מקרי ונדליזם עם רקע אנטישמי, ב-50 נעשה שימוש בנשק – חם או קר.

רוב האירועים המופיעים בדו"ח התרחשו במדינות בהן חיות קהילות יהודיות גדולות. בראש הרשימה נמצאת צרפת, בה תועדו 373 אירועים אנטישמיים - עלייה של כ-60% בהשוואה לשנת 2011. 315 יהודים הותקפו בשנה שעברה פיזית או מילולית בצרפת. לעומת 177 לפני שנתיים. כותבי הדו"ח מציינים כי מוחמד מראח, הרוצח שביצע את הפיגוע בבית הספר בטולוז, בו נרצחו ארבעה בני אדם, "הפך למודל לחיקוי עבור מבצעי גל של אירועים אלימים".

אחרי צרפת נמצאות ברשימת המדינות עם התקריות האנטישמיות הרבות ביותר ארה"ב (99), בריטניה (84), קנדה (74) ואוסטרליה (53). באוסטרליה מספר התקיפות הפיזיות, השחתת הרכוש וההצקות האישיות עלה ב-40% בהשוואה ל-2011. בין התקריות המוזכרות בדו"ח גם המקרה של מזכ"ל מועצת הארגונים היהודיים בגרמניה, שדיווח כי איימו להרוג את בתו הקטנה וגם מקרה בו דירתו של יהודי שהתגורר מעל בית כנסת בהולנד, נפרצה והוצתה.

את נתוני הדו"ח תולים מחבריו, בין היתר, בהתחזקות הפוליטית של הימין הקיצוני באירופה - “תוצאה של המשבר הכלכלי העולמי בשנים האחרונות, דאגה גוברת מאבטלה והצטמצמות השירותים הסוציאליים, וחוסר אמון גובר בממסד הפוליטי". במיוחד בולט הדבר בהונגריה ואוקראינה, שם על פי הדו"ח "ניכרה התאמה בין התחזקותו הפוליטית של הימין הקיצוני לבין רמה גבוהה של גילויים אנטישמיים, כולל מקרי אלימות וונדליזם”.

“2012 תיזכר כשנה שבה הנאציזם המדיני חזר לממשלות באירופה", אמר הבוקר ד"ר משה קנטור, נשיא הקונגרס היהודי האירופי, בעת הצגת הדו"ח באוניברסיטת תל אביב. "מפלגת יוביק בהונגריה, השחר הזהוב ביוון וסבובודה באוקראינה אינן מפלגות ימין קיצוני, אלה מפלגות ניאו-נאציות, אשר חצו את כל הקווים האדומים ביבשת בה קיווינו שלא להיתקל יותר לעולם בהצדעה במועל יד, בצלבי קרס ובדרישה להפליית יהודים", הוסיף. "מפלגות אלה ותומכיהן אינן מתקיימות רק בעולם המילים. אין זה צירוף מקרים שמספר ההתקפות האנטישמיות נמצא בעלייה, במקביל לגידול בצמיחת מפלגות אלה".

משה קנטורצילום: נמרוד גליקמן

קנטור מיקד את הביקורת שלו בהונגריה. "אנו רואים שם את המגמות הגזעניות והאנטישמיות המדאיגות ביותר באירופה. כמעט ולא עובר שבוע ללא התקפה על קבוצות מיעוט, או הערות פוגעניות מצד פוליטיקאים ימניים קיצוניים וניאו-נאציים". בפנותו למנהיגי מדינות אירופה, הוסיף: "היום, ערב יום השואה, אין זה מתקבל על הדעת שיהודים לא יוכלו ללכת בחופשיות ובביטחון ברחובות בודפשט או אתונה. צעדות הלילה חזרו לרחובות, עם הלפידים וצלבי הקרס, בדיוק באותו המקום בו רק לפני כמה עשורים הושמדו מיליונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ