שר האוצר הודיע על העברת 400 מיליון שקלים לניצולי השואה

במסגרת תוכנית שנבנתה לתמיכה בניצולים, יועברו לניצולים 100 מיליון ש"ח מדי שנה. עשרות מיליונים נוספים יועברו לקרן לרווחת ניצולי השואה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שר האוצר, יאיר לפיד הודיע אתמול (ראשון) בישיבת הממשלה על תוכנית רב־שנתית לתמיכה בניצולי השואה, שנבנתה עם רה"מ, בנימין נתניהו. במסגרת התוכנית, בשנים 2017-2013 יועברו מדי שנה 100 מיליון שקלים לטובת ניצולי השואה, ובסך הכל 400 מיליון שקלים. מדובר בתוספת לכ-3 מיליארד שקלים שמשקיעה כיום המדינה בטיפול בניצולי השואה.

כמו כן הודיע לפיד לפני כשבועיים על העברה של 50 מיליון שקלים לתקציב הקרן לרווחת ניצולי השואה, להחזרת שעות הסיעוד שהופסקו בשל היעדר תקציב. בעקבות הודעת הממשלה פרסמה הקרן הודעה על פתיחת ערוץ המענקים לשנת 2013. יש לציין כי משרד האוצר, בהנהגתו של שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, מנע העברת התקציבים בטענה להתנהלות בזבזנית בקרן, גם כשזו איימה להפסיק את השירותים.

הקרן לרווחה מתוקצבת על ידי משרד האוצר – בהיקף של למעלה מ-140 מיליון שקלים בשנה, לסכום זה יתווסף התקציב שאישר לפיד להעביר. על פי נתוני האוצר, הקרן היא אחת מבין 3 הארגונים היחידים המטפלת בניצולים וזוכה לתמיכה מהמדינה. לצורך השוואה – הארגון השני מקבל כ-2 מיליון שקלים והשלישי - כ-200 אלף שקלים בלבד.

הקרן לרווחת ניצולי השואה, שהוקמה על ידי ניצולים בשנות ה-90, היא הגדולה שבעמותות הסיוע לניצולים. היא מגלגלת קרוב לחצי מיליארד שקלים בשנה ומשמשת גוף מתווך להעברת כספים לניצולים. בבדיקה שערך “הארץ” לדו”חותיה הכספיים של הקרן, לפני כחצי שנה, נמצא כי עלות שכרו של המנכ”ל קרובה לחצי מיליון שקלים בשנה. בשנת 2010 למשל, הוצאות ההנהלה והוצאות כלליות (שכר, נסיעות, שכירות, כיבוד ועוד), עמדו על כ-10.5 מיליון שקלים. הקרן דחתה את טענות משרד האוצר, וטענה כי הארגון “נתון לביקורות מצד האוצר, ועידת התביעות ורשם העמותות, ומעולם לא נשמעו טענות לגבי התנהלותו התקציבית”.

הפגנת ניצולי שואה בקריית הממשלה בת"א, דצמבר 2012צילום: ניר כפרי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ