למרות בקשת נשות הכותל: המשטרה עצרה מתפללות

עשרות נשים הגיעו הבוקר לתפילות ראש חודש אייר וכמה מהן עוכבו לחקירה. בצהריים הורה בית המשפט לשחררן: "לא הן החלו בפרובוקציה"

ג'ודי מלץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'ודי מלץ

המשטרה עיכבה לחקירה הבוקר (חמישי) חמש מנשות הכותל במהלך תפילת ראש חודש אייר לאחר שהתעטפו בטלית ברחבה המרכזית. המשטרה עצרה גם אדם שחשדה כי הצית סידור מיוחד לתפילות ראש החודש של הארגון. לבסוף התברר שהאדם הצית עלון מורמוני. הנשים, ביניהן מנכ"לית נשות הכותל, לסלי זקס, וחברת הנהלת הארגון בוני ראס, נעצרו כרבע שעה לאחר תחילת התפילה. אחר הצהרים הורה בית משפט השלום בירושלים לשחרר את הנשים כיוון ש"לא נתקיים כל יסוד למעצרן".

בזמן שהמשטרה ליוותה את הנשים מחוץ לרחבת הכותל, קראו אנשים באיזור: "תנו להן ללכת".חברות הכנסת מיכל רוזין ותמי זנדברג (מרצ) היו גם הן ברחבה בזמן המעצר וליוו את השתיים לתחנת המשטרה.

לתפילות הגיעו כ-150 נשים, חלקן התעטפו בטלית. למולן התייצבו כאמור גם מתנגדים. אחת מהן, חרדית בשם מרים שרייבר אמרה: "באתי להפגין נגד הרפורמים שמחללים את המקום הקדוש הזה כל השיטה שלהם היא בגידה בבורא עולם". בתגובה לאירועים הודיעה יו"ר הועדה לקידום מעמד האישה, ח"כ ד"ר עליזה לביא (יש עתיד) על כינוס דיון במיוחד בנושא.

בצהרים הורתה שופטת בית משפט השלום שרון לארי-בבלי לשחרר את העצורות. לארי-בבלי כתבה: "לאחר ששמעתי את הצדדים, עיינתי בחומר הראיות, ועיינתי בחטף בסרטון אותו הציג לי נציג המשטרה, מצאתי כי לא נתקיים כל יסוד למעצרן של המשיבות. הפרת הסדר במקום, ככל שהיתה כזו, לא היתה הפרת סדר מטעמן של המשיבות. אומנם נכון שבסרטון נראות מתפללות של נשות הכותל כשהן מתקרבות אל מתפללת אחרת, אולם לא אוכל להתעלם מן העובדה שאותה מתפללת עומדת במפגיע עם גבה אליהן כשהיא נושאת מטריה שעל גביה כתובות נאצה כלפי נשות הכותל. בנסיבות אלה, הרי שלא נשות הכותל הן שהחלו בפרובוקציה", סיכמה השופטת.

רק אתמול פרסם ארגון נשות הכותל הצהרה שבה הוא קורא למשטרה להימנע ממעצרים בתפילת ראש חודש. "התוכניות והשינויים הגדולים דורשים זמן ומשאבים להשלמתם", נכתב בהצהרה. "עד אז, חיוני לשים קץ למעצר ולעיכוב של כל הנשים שמתפללות ליד הכותל המערבי. לא ייתכן פתרון שכל העם היהודי יעמוד מאחוריו, כל עוד נשים עלולות להיעצר מפני שהתעטפו בטלית וקראו בתורה ליד הכותל המערבי, שהוא אתר קדוש ציבורי בישראל".

השבוע פרסם יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, את תוכניתו לפתרון המחלוקת בעניין תפילת נשות הכותל. התוכנית קוראת להרחבה של האזור בכותל המערבי שמותר להן להתפלל בו ולכלול בו אזור חדש שייועד לתפילה של קבוצות לא אורתודוקסיות, ושם יוכלו אנשי הקבוצות הללו לקיים את תפילותיהם בכל שעות היום. שרנסקי עתיד להציג את המלצותיו לנתניהו היום, עם שובו לישראל.

עד כה קיבלה תוכניתו של שרנסקי לא מעט תגובות חיוביות. "טרם הגיעו לידינו המלצותיו של יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי, אבל נשמח להגיב כשנראה את ההצעה הסופית", כתבו נשות הכותל בהצהרתן. "עם זאת, אנו תקווה שתהיה התקדמות בפלורליזם בכותל המערבי".

"נתן שרנסקי צריך לדעת שאם המצב הזה ממשיך, אין כל בסיס למציאת פשרה" אמר הרב גלעד קריב, מנכ"ל התנועה ליהדות מתקדמת. "הבסיס לכל פשרה הוא כבוד הדדי וההתנהגות שראינו היום תמנע התקדמות בנדון. נחנו דורשים שהנשים שעוכבו ישוחררו באופן מיידי".

נשות הכותל, היום

שרנסקי, יו"ר הסוכנות היהודית, יזם הסכם פשרה לפיו רחבת הכותל המערבי תורחב ותכלל מתחם שייועד לתפילות של הזרמים הלא-אורתודוקסים.

ח״כ זנדברג אמרה כי: "יום לאחר שפורסם בקול תרועה מתווה שרנסקי, לרחבה שוויונית בכותל, שולחת ממשלת ישראל את השוטרים לעצור נשים בטלית. המעצרים בתפילה היום הבהירו את כנות הצעת הפשרה". ח"כ רוזין כינתה את ההחלטה לעצור את הנשים "החלטת עוולת", "צר לי מאוד שיד אחת של הממשלה מדברת על פשרה ויד שניה מתנהגת כך" אמרה.

השתתף בהכנת הידיעה: יהונתן ליס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ