נתניהו: "אנחנו לא שוכחים שאנחנו כאן בזכות הנופלים"

אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ייפתחו היום. עד כה נמנו 23,085 חללי צה"ל ו-2,493 נפגעי פעולות איבה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

אירועי יום הזיכרון ייפתחו היום ויציינו את זכרם של 23,085 הנופלים במערכות ישראל ו-2,493 נפגעי פעולות האיבה. לפי נתוני משרד הביטחון, מיום הזיכרון הקודם התווספו 92 חללים למניין הנופלים, בהם 37 חללי צה”ל, 12 חללי המשטרה, ו-43 נכי צה”ל שמתו והוכרו כחללים. מספר בני המשפחות השכולות עומד על 17,533 איש, הכוללים הורים שכולים, אלמנות ויתומים. מספר החללים שמקום קבורתם אינו ידוע הוא 555.

2,493 אזרחים נהרגו בפעולות האיבה מתום מלחמת העצמאות ועד היום, כך לפי נתוני המוסד לביטוח לאומי. נתון זה כולל גם 120 אזרחים זרים, תיירים ועובדים שנהרגו בפיגועי הטרור. מתחילת האינתיפאדה השנייה בשנת 2000 ועד היום, נהרגו 974 אזרחים בפעולות איבה. בשנה החולפת נהרגו 10 אזרחים בפעולות אלו. פיגועי הטרור הותירו 4,623 יתומים, הורים שכולים, אלמנים ואלמנות.

"היום מדינת ישראל מתייחדת עם זכר חלליה", אמר הבוקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בפתח ישיבת הממשלה. "מן הרגע שקמה המדינה היא לא חדלה לייחל לשלום עם שכניה, ובאותה מידה אויביה לא חדלו לשאוף להכחידה מעל פני האדמה. אנחנו כאן בזכות לוחמי ישראל שהתגייסו למאבק על קיומנו. בזכות אלו ששרדו את מערכות ישראל ובזכות אלו שנפלו בהן. אנחנו לא שוכחים אפילו לרגע שאנחנו כאן בזכות הנופלים".

בשעה 20:00 תישמע צפירה בת דקה בכל רחבי הארץ, שתציין את פתיחתו של יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, ולאחריה יחלו עצרות הזיכרון ברחבי הארץ. לאחר הצפירה יתקיים טקס הדלקת נר הזיכרון בכותל המערבי, בו ישתתפו נשיא המדינה, שמעון פרס, והרמטכ”ל, בני גנץ.

בשעה 20:30 יתקיים בכנסת אירוע “שרים לזכרם”, בהשתתפות יו”ר הכנסת יולי אדלשטיין, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שר הרווחה מאיר כהן, סגן הרמטכ”ל האלוף גדי אייזנקוט ומפכ”ל המשטרה רב־ניצב יוחנן דנינו.

מחר, יום שני, תישמע בשעה 11:00 צפירה בת שתי דקות, ולאחריה יתקיימו טקסי האזכרה לחללי מערכות ישראל בבתי העלמין וטקסי הזיכרון ברחבי הארץ. בהר הרצל יתקיים הטקס הממלכתי, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ”ל.
בבית העלמין בקרית שאול יתקיים טקס נוסף במעמד שר הביטחון. טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה יתקיים ביום שני בשעה 13:00 בהר הרצל, במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, שר הרווחה והרמטכ”ל.

צילום: חיים צח\ ידיעות אחרונות

באגף משפחות והנצחה במשרד הביטחון, האמונים על אירועי יום הזיכרון, צופים כי יותר ממיליון וחצי בני אדם יגיעו לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. בבתי העלמין נערכים נציגי האגף לחלוקת מיליון בקבוקי מים עבור פוקדי המקום, וכן בחלוקת מדבקות “דם המכבים”. בכל קבר של חלל צה”ל הניחו אנשי האגף נר זיכרון, דגל ישראל, וצרור פרחים.
שר הביטחון, משה (בוגי) יעלון, אמר כי “כמדי שנה עם רדת הערב מתייחדת ישראל עם זכר נופליה. הארץ עוצרת מלכת. בכאב עצום ובגעגועים שאינם מרפים, חולפות אל נגד עינינו תמונותיהם של בני משפחה, חברים, פקודים ורעים לנשק, אשר שילמו את המחיר היקר מכל. זיכרונות שמלווים אותנו וילוו אותנו כל חיינו, ועמם תחושת מועקה אינסופית ושאלות מייסרות של מה היה אילו, ואיפה הם היו היום”.

יעלון, שפנה בדבריו אל המשפחות השכולות, אמר כי “במותם ציוו לנו הנופלים לא רק את החיים, אלא גם את הזכות להיאבק על קיומנו כאן. אך המאבק לצערנו עדיין לא תם. הוא משנה את פניו, לובש צורה אחרת, פונה לזירות חדשות, ומאלץ אותנו להילחם בכל פעם מחדש תוך הקרבת טובי בנינו ובנותינו. עם רודף שלום אנו, כך היה בעבר, וכך יהיה עד קץ הדורות, אך לא נתפשר על ביטחוננו, ונגדע כל יד אשר תנסה לפגוע בנו. המחיר, לדאבון הלב, לעתים כבד מנשוא. הערב ומחר נתכנס בכאב רב, וביגון קודר בבתי העלמין, בטקסים ובעצרות הזיכרון. נעמוד שם מתוך עוצמה וגדלות נפש שאין שניות להן, והן אלו אשר מהוות בסיס לקיומנו בארץ הזו”.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ