בעקבות הרצח בב"ש |

המדינה תחמיר את תנאי החזקת הנשק

המשרד לביטחון הפנים החליט כי מאבטחים בבתי ספר לא יורשו לצאת לביתם עם הנשק. כמו כן, מחזיקים בנשק יחויבו להוכיח עילה בעת חידוש הרישיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המשרד לביטחון פנים יוזם הקשחה נוספת במדיניות נשיאת נשק בישראל. השר יצחק אהרונוביץ' הודיע הערב (שלישי) כי בעלי רישיון נשק יחויבו להוכיח עילה תקפה בעת חידוש הרישיון. בנוסף, עד תחילת שנת הלימודים הבאה יחויבו בהדרגה כל המאבטחים להפקיד את נשקם בכספת במקום העבודה לפני החזרה לביתם.

במקביל, במשרד לביטחון פנים מתכננים לבטל את החידוש האוטומטי של רישיונות למחזיקי נשק ותיקים ("תבחין משמר"). כיום זכאי מי שמחזיק ברישיון לנשיאת אקדח מעל עשר שנים ורובה אוויר מעל 15 שנים לרישיון תמידי, ללא תלות בקריטריונים נוספים ובלי להציג עילה נוספת להארכת הרישיון. על פי כללים חדשים שמגבש בחודשים האחרונים האגף לרישוי כלי ירייה במשרד, בעלי רישיונות חדשים לא יורשו להצטרף למאגר המוגן של מחזיקי הנשק הוותיקים, מבלי לפגוע בזכויותיהם של האחרונים.

מדיניות המשרד היא לצמצם את כלי הנשק, בעיקר אקדחים, הנמצאים בידי מי שלא צריך. כך, למשל, בוטלו בשנים האחרונות האפשרות ליהלומנים ובעלי עסק לזהב לשאת עמם אקדח פרטי ברישיון. כיום יכולים להוציא רישיון נשק כאלו המתגוררים או מועסקים ב"אזורי סיכון" – תושבי ההתנחלויות ויישובי קו התפר, מובילי חומרי נפץ, אנשי כוחות הביטחון בסדיר מדרגת סרן ובמילואים מדרגת סגן-אלוף (או סרן בעת שירות מילואים פעיל), אנשי מגן דוד אדום ועוד.

כיום בישראל כ-160 אלף כלי נשק פרטיים המוחזקים ברישיון, רובם המוחלט אקדחים. למשרד לביטחון פנים ולמשטרה ידוע על 13 אלף איש שלא חידשו את רישיון הנשק שלהם ומחזיקים אותו בכל זאת בביתם, מחציתם ללא כל פיקוח או בקרה. על אף שאחזקת נשק ללא רישיון מהווה עבירה פלילית, המשטרה כמעט ואינה אוכפת את האיסור. לרוב נתפסים כלי נשק כאלו רק בחיפוש מקרי בביתם של אזרחים, או כאשר כלי הנשק היה מעורב בפעילות פלילית.

נרות נשמה מחוץ לסניף בנק הפועלים בבאר שבע, היום

באחרונה התקיים מבצע בצפון הארץ שבו יצאו כוחות גדולים של משטרה לבתים של אזרחים שלא חידשו את רישיונות הנשק שלהם והחרימו את כלי הנשק. לפני יומיים החל מבצע איסוף כלי נשק של המשטרה והמשרד לביטחון פנים. בימים שבהם מתנהל המבצע יוכל אדם שמחזיק בנשק ללא רישיון להחזיר את הנשק מבלי לעמוד לדין על האחזקה ללא רישיון.

"המדיניות לצמצום כלי נשק שלא צריכים להיות בידי הציבור נמשכת. מי שלא חי ונושם את הנושא לא מרגיש אותה, אבל הירידה היא דרסטית – 10,000 כלי נשק בכל שנה בגלל הקשחת הדרישות וביטול חלק מהתבחינים", טוען ראש האגף לכלי ירייה במשרד לביטחון פנים, יעקב עמית.

חרף מדיניות זו ועבודת מטה של המשרד הנעשית בימים אלו ואמורה להיות מוצגת בחודשים הקרובים בוועדת הפנים של הכנסת, תחום האכיפה והבקרה על נושאי הנשק כחוק בישראל עדיין לוקה בחסר. כך, למשל, מתברר כי המשטרה אינה מעבירה באופן אוטומטי מידע על שימוש לא חוקי בנשק כאשר אותו אדם מחזיק בנשק כחוק. אם המשטרה אינה מדווחת על כך לפקידי רישוי הנשק, כפי שקרה עם איתמר אלון, שרצח ארבעה אנשים והתאבד במסע ההרג בבנק הפועלים בבאר שבע שלשום, בעל הנשק יכול להמשיך ולשאת את אקדחו ללא כל פיקוח.

אלון עצמו עבר רק לפני כחודשיים את כל תהליך הרישוי כחוק: עבר בהצלחה מטווח ירי, הגיש תצהיר בריאות ולכן יכול היה לחדש את רישיונו. את האקדח עצמו החזיק עקב עברו הביטחוני. הוא היה בעל רישיון נשק עוד מזמן שירותו בקבע, ולאחר מכן כשהשתחרר ביקש להמשיך ולהחזיקו מתוקף היותו איש מילואים.

עם זאת, האכיפה כלפי בעלי הרישיון כחוק בעייתית: אם אדם מסיים את שירות המילואים שלו, או אינו מועסק יותר בהובלת חומרי נפץ, למשל – אין פיקוח אם ממשיכה להתקיים העילה שבגינה קיבל לידיו נשק. לאחר קבלת הרישיון הראשון ורק בעת חידושו אחת לשלוש שנים נדרש בעל האקדח הפרטי לעבור מטווח הבודק את כשירותו, למלא תצהיר בריאות חתום על ידי רופא משפחה, ולשלם את האגרה – ותו לא. על פי ההודעה של אהרנוביץ' אתמול, מצב זה אמור להשתנות.

עם זאת, כאשר אדם עובר מקום מגורים ומדווח על כך למשרד הפנים, באגף רישוי כלי ירייה מקבלים על כך הודעה ומודיעים למחזיק הנשק כי הוא אינו זכאי יותר לרישיון - אלא אם יתייצב אצל פקיד הרישוי ויציג עילה לכך. מלבד דיווח מקביל של רשימת המאושפזים בבתי החולים נושאי נשק ומי שאינם כשירים מסיבות בריאותיות להחזיק בנשק מידי משרד הבריאות, אין כל דיווח אחר של רשויות המדינה על היעדרה של הסיבה המאפשרת לאותו אדם לשאת נשק.

"אם הם לא מדווחים, לא נדע, ואנחנו יודעים שחלק מהציבור לא מדווח. אנחנו מאוד רוצים לקבל את הנתונים מהמקור שמחזיק בהם – לא מהאדם, אלא מהגורם. זה מסובך מהרבה סיבות, גם בגלל צנעת הפרט, אבל בכל מקום על האדם מוטלת חובתו לדווח", אומר עמית. כשנשאל אם הוא מרוצה מרמת הפיקוח על הנשק הפרטי בישראל, טוען ראש האגף כי "אוי ואבוי אם הייתי מרוצה כאשר עדיין יש אירועים, אך אנחנו לא הולכים לשנות את זה באופן דרסטי. זה מספר חודשים אנחנו בוחנים אם לאור הערכת המצב התבחינים מחייבים שינוי".

לדבריו, "בדרך הכלל הציבור שמחזיק בנשק הוא ציבור מאוד נורמטיבי, עושה הכל כדי לעשות את מה שכתוב בחוק, אך אנחנו יודעים שיש גם ציבור פחות מיומן, שסובל גם מגניבות וגם משימוש לא חוקי בנשק". לפי מסמך שפורסם בעבר ב"הארץ", ישנם לפחות 23 אלף כלי נשק שנגנבו מאז שנות ה-70 ממחזיקי רישיון כחוק, והועברו לידי "גורם לא ידוע".

במשטרה אמרו אתמול כי אין בכוונתם לשנות את נהלי האבטחה בבנקים עקב הרצח בבאר שבע. גורמים במשטרה טענו שסניפי הבנקים מאובטחים על ידי מאבטח חמוש, והמקרה בבאר שבע אינו מעיד על מחדל אבטחה. לדברי השר אהרונוביץ', "נמשיך כל העת לבחון את החמרת הקריטריונים על מנת לצמצם ככל הניתן הימצאות כלי ירי בידיי אזרחים שלא לצורך, ועל מנת שחלילה לא יחזור על עצמו אירוע טרגי וקשה כפי שארע אתמול".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ