החל משנה הבאה: מורים ערבים ישולבו בבתי ספר יהודים

במסגרת התוכנית ישולבו 500 מורים ערבים במהלך 5 שנים. מטרתה לתת פתרון לעודף מורים ערבים ומחסור בכוח אדם במערכת החינוך היהודית

ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ
כתבת החינוך של "הארץ"

משרד החינוך ישלב מורים ערבים בבתי ספר יהודים במסגרת תוכנית הדרגתית רב שנתית. כפי שדווח הבוקר (שלישי) ברשת ב׳ של קול ישראל, מדובר בתוכנית בשיתוף משרד ראש הממשלה, במסגרתה ישתלבו 500 מורים במהלך חמש שנים. כבר בשנה הבאה (תשע"ד) ישולבו 100 מורים בבתי הספר היסודי והעל יסודי, במקצועות בהם יש מחסור במורים כמו מתמטיקה, אנגלית ומדעים.

"מדובר בבשורה של חברה שנפגשת במערכת החינוך", אומרת מנכ"לית משרד החינוך, דלית שטאובר, "מכירה את האדם על המצוינות שבו ומאפשרת למורים להשתלב. זה ניצחון של שני הצדדים. המפגש מסיר חומות ומאפשר היכרות אמיתית. זה גם מענה לצרכי המגזר הערבי שיש בו עודף מורים״.

משרד ראש הממשלה הוא שפנה למשרד החינוך בעניין, וזה האחרון החליט ליישם את התוכנית באופן מיידי. המורים הערבים אף צפויים לקבל ליווי מקצועי, על מנת לדאוג להשתלבות מוצלחת.

סטודנטיות ערביות באוניברסיטת חיפה, ארכיון

לדברי מוחמד חיאדרי, יו"ר ועדת המעקב לענייני החינוך הערבי, במערכת החינוך הערבי חסרות כ-4,000 משרות. מנגד, הוא מסביר, ישנם כ-10,000 בוגרי הוראה ערביים (רובן נשים) חסרי תעסוקה. ״יש לקלוט חלק מהבוגרים גם במערכת החינוך היהודית הסובלת ממחסור בכוח אדם", אומר חיאדרי, "וכן לפתוח תוכניות להסבה מקצועית במקצועות נדרשים (פסיכולוגים חינוכיים, יועצים חינוכיים, קציני ביקור סדיר, קלינאי תקשורת ומגוון המקצועות הפרה-רפואיים)״.

בנוסף, מציין חיאדרי כי מלבד הפן התעסוקתי-כלכלי של השתלבות אלפי אקדמאיות ערביות בעולם העבודה, ישנו כאן היבט חינוכי חשוב. ״מול שטף הגזענות המשתולל בחברה, ומחלחל גם לבתי הספר ולמערכת החינוך", הוא אומר, "העסקת מורות ומורים ערביים בבתי ספר יהודים תתרום תרומה חשובה לקידום ערכים של סובלנות ושל הכרת וקבלת האחר, שכן חלק מהגזענות נובע מבורות, פחד ודעות קדומות״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ