צה"ל יפסיק להפיץ ספר שקובע שגויים אינם שווי זכויות

בעקבות הפרסום ב"הארץ" ופנייתה של ח"כ גלאון, התנצל הצבא על הספר "הלכות מזוזה", והרבנות הצבאית הסירה אותו מאתר האינטרנט שלה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חיים לוינסון
חיים לוינסון

צה"ל הפסיק את הפצת הספר "הלכות מזוזה", כך מתברר ממכתב שנשלח ליו"ר מרצ, זהבה גלאון. זאת לאחר הפרסום ב"הארץ" שחשף כי הספר קובע שלגויים אין זכויות שוות בארץ. במכתב שנשלח לגלאון התנצל הצבא על הדפסת הספר.

הספר יצא בהוצאת בית המדרש להלכה של הרבנות הצבאית, בברכת הרב הצבאי הראשי תא"ל רפי פרץ. הספר עוסק בדיני התקנת מזוזה בבסיסים צבאיים ובין היתר בשאלות הייחודיות הקשורות לשמירת ההלכה בצבא. אחד הדיונים הוא בשאלה אם בכלל צריך להניח מזוזה בבסיסים צבאיים. זאת, מאחר שחלק מפוסקי ההלכה לאורך הדורות קבעו שבבית משותף של יהודים ונוכרים אין חובה לשים מזוזה וכיוון שצה”ל הוא צבא משותף ליהודים ולגויים.

מחברי הספר דנים בשאלה אם רכוש המדינה הוא “ממון ציבורי”, ואז ממילא אין לאף פרט, יהודי או גוי, חלק ברכוש, או “ממון שותפים”, שאז לכל פרט יש בו חלק, כמו קואופרטיב. הם כותבים כי “אפילו אם נגדיר את רכוש המדינה ממון שותפים, מאחר שהציבור ככלל הוא יהודי, ממילא כל עוד הנוכרים לא קנו חלק בנכסים, אין להם זכות ברכוש המדינה”. בנוסף, הם קובעים כי “ממילא התפישה הרואה את הגויים כשקולים לישראל בזכויותיהם במדינה נוגדת את דעת התורה, ואין תוקף הלכתי לנציגי המדינה לפעול בניגוד לרצון התורה". עוד נכתב בספר בנוגע לשאלה אם לקצינה מותר להתקין מזוזה, שעקרונית מותר, אבל כיוון שמדובר במרחב ציבורי אז עדיף שלא, משום ש"כל כבודה בת מלך פנימה".

בעקבות הפרסום ב"הארץ" פנתה גלאון לשר הביטחון, משה יעלון, בקריאה "לפעול ללא דיחוי לביטול ההנחיות הפוגעניות ולהדחה של בכירי הרבנות הצבאית האחראים להן". בתשובה שהתקבלה ממזכירות הפיקוד העליון בצבא נכתב כי "הספר הינו ספר הלכתי מובהק. מהותית אין כל שינוי במעמד החיילים הלא יהודים ובמעמד הנשים בהקשר לסוגיית המזוזות שבה דן הפרק". עוד נכתב כי "לאחר תחקיר יסודי שנערך בנושא... הוסקו לקחים ומסקנות באשר לתהליך הבקרה על פרסומו, וכחלק מהטיפול בנושא לפי שעה הופסקה הפצת הספר בכל המדיות. צה"ל והרבנות הצבאית מצרים על כך שמסעיפים מסוימים בספר משתמע כי ניתן יחס שאינו תקין לחיילים שאינם יהודים. מעמדם של חיילים ומפקדים שאינם יהודים בצה"ל הוא מעמד איתן, וחלקם בנשיאה בנטל במשימת ההגנה והלחימה למען ביטחון ישראל מוערך, רב חשיבות ואינו מוטל בספק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

רינאוי-זועבי

טירללת מדינה שלמה, את צריכה לענות. "צודק, אבל אני מנתקת"

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?