כשברקע פענוח הרצח בבר־נוער, רבבות חגגו גאווה בת"א

בצד החגיגות, בקהילה זעמו על טענת המשטרה שהרצח לא היה פשע שנאה, ופוליטיקאים הצטרפו למחאה. שר האוצר לפיד ספג קריאות בוז בנאומו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

עשרות אלפי בני אדם צבעו שלשום (שישי) את רחובות תל אביב בצבעי הגאווה. כמדי שנה, זה היה מצעד עליז וססגוני, אך הפעם קיבלה החגיגה ממד נוסף. שיחת היום היתה פענוח הרצח בבר-נוער, ובפרט עמדת המשטרה שהמניע למעשה היה נקמה אישית ולכן זה אינו פשע שנאה נגד הומואים ולסביות. בקהילה הגאה זעמו על העמדה הזאת של המשטרה. שורה של פוליטיקאים הצטרפו למחאה על הבמה, בגן מאיר.

“גם אם הפרטים עדיין לא ידועים לכל, ברור שרצח בני נוער חפים מפשע הוא פשע שנאה”, אמרה שרת התרבות והספורט, לימור לבנת. היא היתה הנציגה הראשונה של הליכוד שנשאה דברים במצעד. “אני גאה בזה שהיום, להיות הומופוב זה כבר הרבה פחות משתלם, כי נגמרו הימים שהשתלחות בחברי הקהילה עוברת ללא גינוי”.

ביום חמישי פורסם ב”הארץ” ששרת הבריאות, יעל גרמן (יש עתיד), מעוניינת להמתין להתבהרות המניע לרצח לפני שתמשיך לקדם את החוק לפיצוי נפגעי הירי בבר-נוער. יועצת התקשורת של גרמן, פנינה שלו, אישרה בתגובה ש”אם הממצאים שבידי המשטרה נכונים, אז החוק הזה מתייתר ומן הסתם היא תשהה אותו”.

הפרסום גרר לחץ רב על גרמן, מצד הקהילה הגאה. למחרת באה השרה למצעד הגאווה ונשאה דברים, בניגוד למתוכנן. גרמן קראה לשרים ולח”כים לתמוך בחוק הפיצויים. “הרצח בבר-נוער היה אירוע מזעזע, חסר הצדקה, ומן הראוי שמדינת ישראל תיתן לנפגעים ולבני משפחותיהם פיצוי הולם”, אמרה.

מצעד הגאווה בתל אביב 2013

ראשון הדוברים באירוע בגן מאיר היה ראש מפלגתה של גרמן, שר האוצר יאיר לפיד, שהתקבל בקריאות בוז. “עבדתם המון שנים כדי שיבואו הנה שרים בכירים”, אמר, אך לא הצליח להפסיק את הקריאות והסתפק בנאום קצר. “שום צעקות לא יפסיקו את ההתחייבות העמוקה שלנו לקהילה. אני שלכם, מפלגת יש עתיד שלכם, אנחנו נתגייס למענכם בכל פעם שתרצו זאת”, אמר והוסיף שברצונו לשכנע את הממשלה לעגן נישואים בין בני זוג מאותו מין בחוק. מאוחר יותר פרסם סטטוס בפייסבוק, שבו האשים את פעילי מרצ והעבודה בהפרעה לנאומו.

יו”ר האופוזיציה, שלי יחימוביץ’ (העבודה), אמרה כי על הקהילה הגאה לדרוש יותר מנבחרי הציבור: “יש פה על הבמה נציגות פוליטית חסרת תקדים של פוליטיקאים שהם ‘גיי פרנדלי’. זו הזדמנות יוצאת דופן לעשות דברים למענכם ולא להסתפק בדיבורים. לא רק אהבה וחיבוקים לקהילה. בא הזמן לתביעות אמיתיות מהמדינה, ובראש ובראשונה לאפשר נישואים של בני אותו מין”.

יו”ר מרצ, זהבה גלאון, התייחסה גם היא לחקירת הרצח בבר-נוער. “לא האמנתי למשמע אוזניי כששמעתי בתקשורת שהירי בבר-נוער לא היה פשע שנאה אלא נקמה. איזה שטויות. לרסס אנשים חפים מפשע זאת שנאה”, אמרה. שרת המשפטים, ציפי לבני (התנועה), העבירה מסר דומה.

חרף צו איסור הפרסום, בקהילה הגאה רוחשות בימים האחרונים השמועות ורבים מכירים היטב את פרטי החקירה, יודעים מיהו איש הקהילה שנעצר ומה החשדות המיוחסים לו. לבני התייחסה למעצרו של איש הקהילה: “יש שינסו לטפול מעשים פסולים שקדמו לרצח על הקהילה כולה ובזה אנחנו ניאבק”, אמרה.

צילום: ליאת מנדל

עם תום הנאומים בגן מאיר נדמה היה שהמשתתפים הרבים במצעד שמו את העניינים העקרוניים בצד לכמה שעות, לטובת ריקודים ומפגן אהבה ברחובות תל אביב. רבים צעדו מגן מאיר לחוף גורדון בבגדי ים, בעוד אחרים לבשו חולצות, גופיות, מכנסיים, חצאיות, כובעים ופריטים אחרים בצבעי הגאווה. מארגני האירוע אמרו כי מצעד הגאווה היה הגדול ביותר עד כה והשתתפו בו יותר מ-100 אלף בני אדם, ובהם אלפי תיירים.

מאז מעצר החשודים, חקירת הרצח בבר-נוער נכנסה לשלב גלוי, והיא מתנהלת עדיין תחת צו איסור פרסום. במשטרה סבורים שבחקירה הסמויה נאספו די ראיות לשלושת החשודים ברצח. כעת מנסים להבין את חלקו של החשוד הרביעי, פעיל בולט בקהילה. בסוף השבוע באו מספר נחקרים לתת עדות במשטרה. הם נשאלו גם על החשוד הרביעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ