הרב עוזי משולם, שנאבק לחשיפת פרשת ילדי תימן, מת בגיל 60

האיש שהתבצר לפני 19 שנה עם חסידיו בבית ביהוד וריצה חמש שנות מאסר הצליח לגרום להקמת ועדת חקירה, שקבעה כי רוב הילדים מתו

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

עוזי משולם, הרב שנאבק לחשיפת פרשת "חטיפת ילדי תימן", מת היום (שישי) בגיל 60.
משולם עלה לכותרות ב-1994, כשהתבצר עם חסידיו בביתו ביהוד, ובאמתחתם מלאי כלי נשק, תוך שהוא מאיים בשפיכות דמים. במאי 1994 פרצו שוטרים לביתו, בעת שהותיר את חסידיו לבד ויצא לשוחח עם המפכ"ל, והשתלטו על המתבצרים. בהמשך ריצה עונש מאסר של שש שנים. ועדת החקירה שקמה בעקבות מאבקו לא מצאה עדויות לחטיפת תינוקות על ידי הממסד.

משולם נולד ב-1953 והיה מורה בבית ספר דתי. בפסח 1994 החל להפיץ עלונים בנושא חטיפת ילדי תימן, בהם הקביל בין חטיפתם ובין מעשי הנאצים בשואה. לטענתו, אלפי ילדים של עולים מתימן נמכרו לארצות הברית לצורך ניסויים כמו אלה שביצע ד"ר מנגלה. משולם דרש מהממשלה להקים ועדת חקירה ממלכתית לנושא.

בסוף מארס 1994 היה משולם מעורב בוויכוח עם נהג מערבל, שדרכו נחסמה על ידי מיכלית שניצבה ליד ביתו של משולם ביהוד. משולם דחה את דרישת הנהג להזיז את המיכלית והנהג הזמין משטרה. בתגובה, משולם הזעיק כמה מחסידיו, והם חסמו את הרחוב במכוניותיהם. למחרת התקבצו ליד ביתו עשרות מחסידיו, אשר התעמתו עם המשטרה.

בהתערבות כמה חברי כנסת נחתם עם משולם הסכם, בו קיבל על עצמו לדאוג שאנשיו לא ינהגו באלימות. בתמורה הובטח לו כי המשטרה תשחרר את חסידיו העצורים ותעכב את חקירת הפרשה עד לאחר חג הפסח, וכן כי בכנסת תיעשה פעילות שמטרתה להביא להקמתה של ועדת חקירה ממלכתית בנושא היעלמם של הילדים יוצאי תימן.

הפגנה למען עוזי משולם ב-2008

  המשטרה אכן שחררה את העצורים ועיכבה את פתיחת החקירה, אך משנדרש משולם לאחר הפסח להתייצב במשטרה לחקירה, דחה את הדרישה. ההתבצרות בביתו נמשכה וכוחות המשטרה, שניצבו ליד הבית, נותרו במקומם. ניסיונות נוספים שעשו גורמים שונים, להשפיע על משולם לפזר את אנשיו ולסיים את הפרשה, העלו חרס.

  דברי משולם, בשיחות טלפון שניהל מהבית, העלו חששות שבכוונתו להחריף את העימות עם השוטרים. המשטרה, שחששה מפני שפיכות דמים, נהגה באיפוק. בסוף אפריל, כשיצאו המתבצרים מן הבית למצעד התרסה ברחוב חמוש בראשות משולם, היא נמנעה מלהתערב.

  ב-10 במאי 1994, מקץ שבעה שבועות של התבצרות אנשיו בביתו, שוכנע משולם להיפגש עם מפכ"ל המשטרה דאז אסף חפץ. משולם הגיע לפגישה כשהוא מחופש וחגור שני אקדחים. המפכ"ל דרש ממשולם להורות לחסידיו להתפרק מנשקם ולהסגיר את עצמם למשטרה. משולם דחה דרישה זו ואף איים בשפיכות דמים. השוטרים עצרו אותו.

  כשעה לאחר מעצרו נורו יריות מגג ביתו של משולם, לעבר מסוק משטרתי ולעבר כוחות המשטרה שבסביבת הבית. השוטרים, שהשיבו אש, פגעו באחד המתבצרים, שלמה אסולין, והרגו אותו. בהמשך, המשטרה פרצה לבית בו התבצרו חסידיו, ועצרו אותם.

  משולם נידון לשמונה שנות מאסר, אך עונשו הופחת ובסוף ריצה חמש שנות מאסר בלבד, לאחר שהנשיא עזר ויצמן ניכה מעונשו כמה חודשים. חסידיו של משולם עלו לכותרות גם בהמשך, כשירו באיש שירות בתי הסוהר. מטרתו של משולם הושגה לבסוף, כשב-1995 הוקמה ועדה בראשות שופט בית המשפט העליון בדימוס, יהודה כהן, אשר הוחלף בהמשך בידי עמיתו יעקב קדמי, כדי לבדוק את פרשת היעלמם של ילדי תימן, שעלו לישראל בין 1948 ל-1954. היתה זו הוועדה השלישית שחקרה את הנושא.

  בדו"ח שלה, שהוגש ב-2001, נקבע כי אין בסיס לטענה שנחטפו תינוקות על ידי הממסד וכי רוב הילדים שנעלמו מתו. הוועדה בחנה מקרים של למעלה מ-800 תינוקות. לגבי 733 מהם נמצאו עדויות מהימנות בדבר מותם. לפיכך דחתה הוועדה את התזה שהיא מכנה "החטיפה הממסדית", ולפיה נחטפו כביכול תינוקות של עולים מתימן על ידי הממסד האשכנזי לצורך מסירה למשפחות אשכנזיות. עם זאת, הוועדה קבעה כי דבר מותם של הילדים לא דווח להורים בזמן אמת והבאתם לקבורה נעשתה שלא בהשתתפות ההורים.

  לגבי 56 תינוקות כתבה הוועדה, כי גורלם "עלום". כלומר, הוועדה לא מצאה קצה חוט לגבי גורלם ולא יכלה להתחקות אחריו. הוועדה כתבה כי קיימת אפשרות שתינוקות אלה נמסרו לאימוץ על-ידי עובדות סוציאליות מקומיות. הוועדה מותחת ביקורת על מחדלי הסוכנות היהודית במניעת חרושת השמועות על חטיפות ילדים, וקובעת כי הסוכנות יכלה למנוע זאת באמצעות פעולה יזומה.

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ