נגיד חדש-ישן |

מינוי פרנקל: רק שלא יהיה נחמד מדי

מינויו מחדש לתפקיד של פרנקל, הישראלי היחיד החבר בפורומים הכלכליים המכובדים בעולם, יאותת לקהילה הבינלאומית כי ישראל נשארת אי של יציבות

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

גם הפעם הצליח נתניהו להפתיע. הוא עשה זאת ב-91’ כאשר שכנע את הפרופ’ יעקב פרנקל לעזוב את סיר הבשר האמריקאי ולהתמנות לנגיד בנק ישראל לתשע שנים, והנה הפעם הוא הצליח לשכנע אותו לקחת עליו את המשימה ­בפעם השנייה. גיל 70 הוא כנראה ה-50 החדש, ופרנקל הוא יליד 1943. זה אמנם עלה לנתניהו בשבועות של שיחות ופגישות, כאשר הוא מפעיל על פרנקל מכבש לחצים סנטימנטלי, אך בסוף זה הצליח. סך הכל מדובר במינוי טוב מאוד, של דמות מוכרת, בינלאומית, שמכירה את כל האישים הבינלאומיים, עם תפיסה כלכלית קלאסית של אחריות תקציבית ואינפלציה נמוכה.

האמת היא שפרנקל הוא ליגה אחרת, יחסית לשאר המועמדים ששמם עלה לאחרונה. פרנקל הוא הישראלי היחיד (אם לא סופרים את הפרופ’ סטנלי פישר) שהוא חבר בפורומים הכלכליים הכי מכובדים בעולם, ונואם מבוקש בוועידות וכנסים, כאשר במקרים רבים הוא זה שנקרא לברך ולנהל את הדיונים המרכזיים. ואל ייראה הדבר קל ערך בעיניכם, כי הרי מדובר בכל זאת במי שבא ממדינה קטנטנה ולא הכי מקובלת בעולם.

ומי שלא ראה את פרנקל דוהר במסדרונות הארוכים של ועידות בינלאומיות, כאשר כולם מקדימים לו שלום, והוא טופח להם בחיוך על השכם: לנגידים, שרים ואנשי אקדמיה, לא ראה פעלתנות ושמחת חיים מימיו.

מהבחינה הבינלאומית, מדובר במינוי נכון, כי בעת הזו, הכלכלה העולמית והקשרים הבינלאומיים הם חשובים וקובעים, אין כמו פרנקל לייצור קשר עם אנשי מפתח באירופה ובארצות הברית - בהרמת טלפון ישירה - וזה טוב לכלכלת ישראל. המינוי שלו יאותת לעולם: ישראל נשארת אי של יציבות, עם אינפלציה נמוכה, ואין דבר חשוב מזה להשקעות ולצמיחה.

מימין: סטנלי פישר ויעקב פרנקל

נקודת התורפה המרכזית של פרנקל היא שהוא יותר מדי אופטימי, ולעתים יותר מדי נחמד. במשך כל שנות האלפיים הוא דיבר על הכלכלה העולמית במונחים סופרלטיביים, של צמיחה, ועלייה ופריחה ללא גבול. הוא לא הבין שהמשק העולמי נקלע לבועת נדל”ן אדירה שעומדת להתפוצץ.

ב-2006, מרוב אופטימיות, הוא אמר בכנס דאבוס ש”הצלחנו לבטל את המחזוריות בכלכלה...” שזו אמירה שטותית שהוא לבטח מצטער עליה מאוד. האמירה הזו טפחה על פניו תוך שנתיים, כאשר הגיע המשבר העולמי של 2008, ופרנקל הופתע בגדול. הוא כיהן אז כסגן יו”ר ענקית הביטוח AIG, ורק עזרה שקיבלה מהממשל האמריקאי מנעה ממנה פשיטת רגל. אז מי אמר שהוא מושלם? הוא לא.

מבחינת הגישה הכלכלית, פרנקל הוא כלכלן קלאסי. הוא לא יבלבל בין חברתיות מזויפת לבין הצורך לשמור על גירעון נמוך, חוב נמוך ואינפלציה נמוכה - שזו המדיניות החברתית האמיתית. הוא יודע טוב מכולם, שכלכלה קלאסית היא הדרך למשק יציב, למניעת משברים, לצמיחה, לתעסוקה, וכך יש גם כסף (ממסים) כדי לתת עזרה לחלשים בחברה.

בתחילת דרכו כנגיד בנק ישראל, בשנת 91’ הוא האמין (בטעות) שאפשר להילחם באינפלציה בעזרת שמירה על שער חליפין יציב בעזרת מדיניות “שער האלכסון”. התוצאה היתה אינפלציה גבוהה של כ-10% לשנה, כאשר הבנק מחזיק למעשה בריבית נמוכה מאוד ולעתים אף שלילית. אבל ב-94’ שכנע אותו הד”ר דוד קליין, שהיה מנהל המחלקה המוניטרית והנגיד אחריו, לנטוש את מדיניות שער החליפין ולעבור למדיניות מוניטרית קשוחה, של ריבית גבוהה שתילחם באינפלציה. וכך היה. פרנקל שמר על ריבית גבוהה במשך שש שנים, וזכה עקב כך לביקורות ארסיות מהתעשיינים ומשר האוצר בייגה שוחט - אך בסוף ניצח את האינפלציה.

כאשר עזב את התפקיד, הוא השאיר אחריו את ההישג הכי חשוב לכל נגיד בנק מרכזי: אינפלציה מערבית של 1.3% בשנת 99’ שזו השנה הראשונה בה ישראל נהנתה מיציבות מחירים - שבעצם נשמרת מאז ועד היום.

לפרנקל יש עכשיו הרבה עבודה. הוא הרי מאמין בתחרות, ברפורמות, ובשינויים מבניים, ויש רבים כאלה שראוי לקדם כבר עכשיו. הוא מאמין גם בתחרות בתחום הבנקאות, ונראה אם יצליח להביא לארץ בנק זר שיתחרה בשני הענקים הקיימים אצלנו - לאומי והפועלים.

כיועץ כלכלי לממשלה, פרנקל יהיה חייב למנוע מדיניות בזבזנית, נוסח הממשלה הקודמת. הוא יצטרך להתריע בזמן על חריגות בתקציב, כדי למנוע את הצורך בקיצוצים חריפים כמו אלה הנעשים עכשיו. רק שלא יהיה נחמד מדי. רק שלא יהיה דיפלומטי מדי, רק שלא יהיה חבר טוב מדי של נתניהו ויאיר לפיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

רוטגר האוור ודריל האנה ב"בלייד ראנר"

40 שנה לסרט המוזר, שהיה גם הצלחה מסחררת וגם כישלון מהדהד

ג'ונתן, צב אלדברה שלפי ההערכות גילו בין 160 ל-190 שנה. איבד את חוש הריח וחוש הראייה

כולם חייבים להזדקן? אצל הצבים האלה, ייתכן שהתשובה היא לא

מחאת הדיור מול הכנסת. הממשלה הנוכחית לא פעלה בנחישות להורדת מחירי הדירות

מי אשם ביוקר המחיה? אלה הנושאים החמים בבחירות הקרובות

איור משנות ה— 50 .
משהו מסתורי
מתרחש במהלך טיסה
שגרתית

זה ספר שהוא בעצם סדרת נטפליקס. לא שרדתי מעבר לפרק הראשון

מצעד מחאה של תומכי הליכוד ונתניהו בכיכר הבימה בתל אביב, בינואר

במידה רבה, זהו סיפור כישלונו של השמאל הישראלי כולו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ