משרד החינוך מסדיר את תשלומי ההורים - ומתיר תשלומים גבוהים במיוחד‬

שר החינוך אמנם הבטיח לבטל את תשלומי ההורים, אך טיוטת חוזר מנכ"ל שפורסמה אתמול מגלה כי התשלומים ימשיכו, גם בתיכונים רגילים

ירדן סקופ, כתבת החינוך של "הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ירדן סקופ, כתבת החינוך של "הארץ"

משרד החינוך פרסם אתמול (ראשון) טיוטה לחוזר מנכ"ל בנושא תשלומי הורים, המתירה גבייה גבוהה מהרגיל בשלושה סוגי מוסדות חינוך: במוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים, בבתי ספר ייחודיים ועבור מגמות לימודים מוגברים בתיכונים. הטיוטה הגיעה לידי "הארץ".

הטיוטה מתפרסמת על רקע עתירה לבג"ץ של חמישה בתי ספר ייחודיים מירושלים, שהמשרד הורה להם לאחרונה לצמצם משמעותית את גביית תשלומי ההורים, ועל רקע הבטחה של שר החינוך בוועדת החינוך של הכנסת לבטל את תשלומי ההורים.

מהטיוטה עולה בין היתר כי עבור מגמות לימוד בתיכונים, ברמת לימוד של חמש יחידות, יותר לגבות עד 750 שקלים בשנה, במסגרת סעיף רכישת שירותים מרצון, על פי כללים המחייבים גבייה במסגרת זאת. עוד נכתב כי "הגבייה מתלמיד אחד מוגבלת לשני מקצועות התמחות ברמת של חמש יחידות לימוד ובלבד שהגבייה אכן נדרשת לצורך הוראת המקצוע". כמו כן לבית הספר אסור לגבות תשלום מההורים עבור הצטיידות להוראת המקצוע או הוצאות שוטפות.

מורה בבית הספר הניסויי בירושלים

עוד נכתב כי "גבייה בגין פעולות העשרה תותר אך ורק במקצועות לימוד בהם יש הצדקה לביצוע פעולות אלה והן נובעות מאופי המקצוע, כגון: מגמות בתחום האמנות או מגמות בתחום ידיעת הארץ".

הטיוטה מתייחסת גם לגבייה במסגרת בתי ספר ניסויים, ייחודיים על-אזוריים וייחודיים במרחבי בחירה מבוקרת. עד היום נגבו בבתי ספר אלה סכומים גבוהים במיוחד של אלפי שקלים בשנה מכל הורה. במרוצת השנים, הבטיח המשרד להתמודד עם הסוגיה אך טרם הסדיר אותה.

הטיוטה קובעת כי "בית ספר שאושר כבית ספר ייחודי על ידי הוועדה הארצית לבתי ספר ייחודיים על-אזוריים ולמרחבי חינוך שבמשרד החינוך (להלן הוועדה הארצית), יוכל לפנות לוועדה הארצית בבקשה לגבייה נוספת של תשלומי הורים בגין הייחודיות, ולהגיש לאישורה תוכנית תקציבית בכפוף לתוכנית הפדגוגית שאושרה על ידה ולגודל בית הספר".

הגבייה תתבצע באמצעות שני מסלולים קיימים, תוכנית לימודים נוספת (תל"ן) ורכישת שירותים מרצון. בכלל המערכת מתיר המשרד להוסיף עד חמש שעות תל"ן בשבוע, ולהן מחיר קבוע. לבתי הספר הייחודיים יותר להוסיף עד 12 שעות תל"ן בחינוך היסודי ו-15 שעות תל"ן בחינוך העל יסודי.

מחיר שעת תל"ן עלה לאחרונה מ-119 שקלים לשעה שבועית בחינוך הקדם יסודי ל-199 שקלים; בחינוך היסודי מ- 116 ל-177 שקלים, בחטיבות הביניים עלה הסכום מ-133 ל-212, ובחטיבה העליונה מ-149 שקלים ל-230. כך למשל, הורה שילדו לומד בבית ספר ייחודי 15 שעות תל"ן בשבוע, צפוי לשלם כ-5,000 שקלים בשנה.

המשרד גם מציב סייגים לגביית התשלומים בבתי הספר הללו, בהם קיומו של מוסד חינוך נוסף אחד לפחות ברשות המקומית שאינו ייחודי ו\או אינו גובה תשלומים נוספים. תנאי נוסף הינו "שהקמתו והפעלתו של בית הספר היא ביוזמת או בהסכמת רשות החינוך המקומית בה הוא ממוקם וכי תנאי הקבלה וההרשמה לבית הספר מתבצעים על פי קריטריונים שוויוניים, גלויים וידועים לציבור ההורים".

החוזר קובע כללי אכיפה עבור מוסדות שלא יעמדו בתנאים שהוצבו. עם זאת, חשוב לציין כי עד היום לא קיים המשרד אכיפה מסודרת בתחום והתשלומים שנגבו היו לא חוקיים, לכן לא ברור כיצד ישוכלל מנגנון האכיפה שלא פעל עד עתה.

עו"ד הרן רייכמן, מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך בפקולטה למשפטים באוניברסיטת חיפה מסר בתגובה ש"החוזר נותן לקבוצות ההורים החזקות – הן במגמות בתיכונים, והן לבתי הספר הייחודיים, שהם בתי ספר ממיינים, אליטיסטיים, לגבות תשלומים של אלפי שקלים. בעצם זה אומר שלמי שיש כסף במערכת החינוך יכול לעשות מה שהוא רוצה". הוא הוסיף כי "עד עכשיו בתי הספר האלה גבו גבייה לא חוקית ולא היה פיקוח, וכעת הופכים את חלק מהגבייה לחוקית, במקום לאכוף. לא ברור איך יאכפו את זה אם עד עכשיו לא אכפו תשלומים לא חוקיים גבוהים יותר. הרי אין מי שיתלונן, כי ההורים רוצים לשלם את זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'קי לוי

"הדביקו לי דימוי של ירושלמי. זרמתי עד שהבנתי שאנשים מאמינים בזה"

מפונים ממריופול לצד בדלנים פרו־רוסים בכפר בזימנה, בחודש שעבר. חלק מהפליטים נשלחו לסיביר

הם פונו מאזורי המלחמה לשטחי רוסיה. הבעיה: לא כולם רוצים להיות שם

תחרות "גו " רפיד באוניבסטיה הסינית הבינלאומית בפתח תקווה
ו
  


מילום :תומר אפלבאום

 
האונ'
סינים
סיני
סין
משחק
משחקים
צחרות

קפצנו לאליפות ישראל ב"גו" באוניברסיטה הסינית בפתח תקוה

בנט בלשכת ראש הממשלה בירושלים, בינואר

רוצים לדעת מי יהיה מנהיג המרכז הבא? בידקו את מצב הביטקוין

איור דלת מסתובבת - בנט יוצא לפיד נכנס

נכשלתי בפוליטיקה אבל הייתי ר"מ טוב, אומר בנט, ומסמן יעד עתידי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ