סקר: שליש מהציבור היהודי בעד הקמת בית המקדש

יותר ממחצית הנשאלים תומכים שינוי הסטטוס קוו בשליטה על המתחם. אם בעבר עלייה להר היתה טאבו אצל דתיים-לאומים, כיום 68% רוצים לבקר בו

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

כשליש מהציבור היהודי בישראל תומך בהקמת בית מקדש שלישי על הר הבית בירושלים, לעומת 45% שמתנגדים לצעד זה ו-25% שלא הביעו עמדה בעניין. פילוח העמדות בשאלה לפי מגזרים העלה כי 43% מהנשאלים הדתיים בעד הקמת בית מקדש, לעומת 20% מהחרדים והחרדים הלאומיים ו-31% מהחילונים. כך עולה מסקר שערך מכון מאגר מוחות לקראת ט’ באב, שיחול בשבוע הבא, בהזמנת המטה המשותף של ארגוני הר הבית ובמימון קרן “נחלת עצמאות ישראל”, שבו השתתפו 523 יהודים בני 18 ומעלה.

בארגוני המקדש, שיזמו את הסקר, בירכו על התוצאות שמצביעות לדעתם על התחזקות בתפישת הר הבית כמקום הקדוש והחשוב ביותר בציבור הישראלי. לפני כשנה ערך העיתון "מקור ראשון" סקר דומה, שבו השיבו רק 22% מהנשאלים בחיוב על השאלה בדבר הקמת בית המקדש מחדש. עם זאת, השאלה בסקר זה נוסחה בצורה שונה והתייחסה לאפשרות להתחיל עכשיו בהקמת בית המקדש.

מהסקר עולה עוד שבציבור הישראלי יש רוב מוצק התומך בדרישה לשינוי הסטטוס קוו על הר הבית. 59% השיבו בחיוב לשאלה “האם המדינה צריכה לאכוף בהר הבית הסדר כמו במערת המכפלה, של חלוקה בין יהודים ומוסלמים?", ואילו 23% השיבו לה בשלילה ו-18% נוספים ענו שאינם יודעים, או נתנו תשובות אחרות.

בשנים האחרונות ניכר שינוי עמוק ביחס הציבור הדתי-לאומי וגם חלקים בציבור החרדי והחרד"לי כלפי הר הבית. כיום פועלות עשרות תנועות למען הר הבית באופנים שונים לשינוי הסטטוס קוו בהר. חלקן עוסקות בשחזור כלי המקדש ובהכנות מעשיות להקמת בית המקדש ולחידוש הקרבת הקורבנות, אחרות עוסקות בפעילות פוליטית ובעידוד הביקורים על ההר.

הדרישה שהולכת וגוברת, ומוצאת אחיזה גם במערכת הפוליטית, היא לשנות את הסטטוס קוו בהר, כך שתתאפשר תפילת יהודים בו. כיום אוסרת המשטרה על תפילות יהודים בהר הבית, מחשש להתפרצויות אלימות. רוב תנועות הר הבית פועלות תחת מטה משותף שיזם את הסקר.

ניתוח תוצאות הסקר מצביע על השינוי העמוק בתפיסת הציבור הדתי-לאומי את הר הבית. אם בעבר העלייה להר הבית היתה בבחינת טאבו, הרי שבסקר הנוכחי השיבו 68% מהנשאלים הדתיים שהם היו רוצים לבקר בהר הבית "כחלק מסיור בירושלים". 60% מהחילונים סיפקו תשובה דומה ורק 20% מהמשיבים החרדים ענו בחיוב לשאלה.

בתשובה לשאלה אם המדינה צריכה לאכוף את זכותם של יהודים להתפלל בהר הבית השיבו 70% מהדתיים בחיוב ורק 22% בשלילה. בקרב כלל הציבור השיבו 48% בחיוב על השאלה.

למרות השינוי ביחס להר הבית, הציבור היהודי עדיין רואה בכותל המערבי את המקום הקדוש ביותר לעם ישראל. 66% מאלה שהביעו דעה בסקר בחרו בכותל כמקום הקדוש ביותר, לעומת 29% שבחרו בהר הבית.

"הניסיון להרחיק את עם ישראל ממקום קודשו כשל", אמר בתגובה לתוצאות יהודה גליק, דובר מטה ארגוני הר הבית, "מן הראוי שרשויות המדינה יהיו קשובות לאמירה של העם התובע ליישם את ריבונות המדינה בהר הבית"

חוקר הדתות תומר פרסיקו, שעוקב אחר תנועת המקדש, מפחית מעוצמת התוצאות. “במה זה מחייב אותך שאתה אומר שאתה בעד הקמת בית המקדש?”, תהה, “זה לא אומר שאתה בעד הקמה עכשיו, אבל הסקר מראה שתנועות המקדש הצליחו להעלות את זה על סדר היום, בזה אין ספק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ