חרף התנגדות ראש העיר, משרד החינוך יקים בית ספר ערבי בנצרת עילית

ההחלטה התקבלה לאחר מאבק ארוך של הורים, ונגד דעתו של ראש העיר: "כל עוד אני בתפקיד, זה לא יקרה. אני מנהל את העירייה - לא שר החינוך"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

אחרי מאבק ארוך של הורים מנצרת עילית, החליטו בימים האחרונים דרגים בכירים במשרד החינוך על הקמת בית ספר ערבי בעיר - וזאת למרות התנגדותו של ראש העיר, שמעון גפסו.

לפני יומיים (שלישי) נערך דיון בנושא בוועדת החינוך של הכנסת, שם שב והביעגפסו את התנגדותו. אתמול בערב (רביעי) התייחס יו"ר ועדת החינוך, ח"כ עמרם מצנע, לנושא. "האם העליתם על דעתכם איזה מהומה היתה פורצת כשראש העיר ניו יורק היה מכריז 'כל עוד אני ראש העיר לא יקום בית ספר יהודי בניו יורק?'”, כתב מצנע בעמוד הפייסבוק שלו, “לשמחתי יש לנושר חינוך דמוקרט ויהודי, ועוד הבוקר הוא הוציא הנחיה חד-משמעית להנהלת המשרד לפעול להקמתו של בית ספר ממלכתי דובר ערבית בעיר המעורבת נצרת עילית".

עוד בינואר 2012 פנו למשרד החינוך הורים מנצרת עילית, בסיוע האגודה לזכויות האזרח ובשיתוף תנועת שתי”ל ומרכז מוסאוא. הם דרשו להקים בית ספר עבור 1,900 ילדים ובני נוער ערבים המתגוררים בעיר, וכיום נדרשים לנסוע לבית ספר בנצרת. רבים מהם אף נאלצים ללמוד בבתי ספר פרטיים, ולשלם עלויות גבוהות במיוחד, בשל מחסור במקום בבתי הספר הממלכתיים בנצרת.

היום (חמישי) בצהריים, תקף ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו, את הודעתו של פירון. “כפי שאמרתי בעבר, כל עוד אני ראש עיר לא יקום בית ספר ערבי בנצרת עילית”, אמר, “ועם כל הכבוד לשר החינוך, אני מנהל את העירייה ולא הוא”. גפסו אף זכה לגיבוי משר השיכון אורי אריאל, שהגיע ללשכתו כדי להודיע שרשימת הבית היהודי תרוץ יחד עם גפסו בבחירות המקומיות הבאות. השר אריאל טען שביקר בנצרת, והתרשם מריבוי בתי הספר בעיר ומהמרחק הקצר בין היישובים, שרק כביש מפריד ביניהם. ”אני לא חושב שיש בעיה של נגישות ומחסור בכיתות ואפשר שיהיה שיתוף פעולה בעניין הזה”, אמר.

ראש העיר שמעון גפסו, 2011

נראה כי גם בתוך משרד החינוך קיימים חילוקי דעות בנושא. ב-9 ביוני 2013 ענתה מנהלת מחוז צפון של משרד החינוך, ד"ר אורנה שמחון, לפניית ההורים בתשובה לקונית וקצרה, בה טענה כי למעשה אין צורך בהקמת בית ספר ערבי בעיר. הסיבות, לדבריה, הן כי: "1. העיר נצרת סמוכה לעיר נצרת עילית. 2. בעיר נצרת מענה חינוכי הולם הן ביסודי והן בעל יסודי לתלמידים המבקשים ללמוד בבתי ספר ערביים. 3. הרשות המקומית נצרת עילית מסיעה את התלמידים המבקשים ללמוד בבית ספר ערבי לבתי ספר בנצרת ומשרדנו מממן ההסעות".

עו”ד עאוני בנא, מנהל מחלקת זכויות המיעוט הערבי באגודה לזכויות האזרח, אמר כי “עד כה, התשובה הרשמית היחידה שקיבלנו היא תשובתה של ד”ר אורנה שמחון. אם אכן במשרד החינוך החליטו לשנות את דרכם ולפעול כדי לספק לילדי נצרת עילית את החינוך שלו הם זכאים בעירם, זו בוודאי בשורה חיובית. יש לקוות שהמשרד לא ייכנע להתנגדות הגזענית של גפסו – ובסופו של דבר, מה שיקבע הוא מבחן התוצאה”.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי הקמת בית הספר נשקלת בימים אלה וטרם התקבלה החלטה בנושא.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

סינר פמיניסטי

RBG מתהפכת בקברה, אבל לא יכולה לעשות הרבה כקישוט לחדר

מרק יוגורט, זוקיני, שום ושקדים

זריקת מרץ מרעננת בקיץ חם ולח: מתכונים למרק קר

"התחלתי תהליכים חינוכיים רבים במקביל. את רובם לא הייתי יכולה לעשות היום, כי אני אמא" (למצולמים אין קשר לכתבה)

במיליארדים שמבזבזים על "העשרה" אפשר לתת לכל המורים שכר הוגן

איור של בחורה אומרת לבחור: "אסור ללכת לישון כועסים"

ישבנו באוטו, דיברנו על הריב ואז הוא הוציא שקית. זו היתה מחווה מדויקת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ