ארגוני זכויות אדם נגד עיריית ת"א: "מסע התעמרות במהגרים"

בארגוני הסיוע הגדירו את דחיית בקשות אזרחי אריתריאה לרשיונות עסק "גזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה". מנגד, תושבים ותיקים באיזור בירכו על ההחלטה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

ארגוני זכויות האדם מוחים על שינוי המדיניות של עיריית תל אביב, שאינה מאפשרת עוד לאזרחי אריתריאה לקבל רישיון עסק גם אם יש להם אשרת עבודה בישראל. לעומתם, תושבים ותיקים בדרום תל אביב מברכים על ההחלטה. אתמול (חמישי) פורסם ב"הארץ" כי העירייה דחתה באחרונה כמה בקשות של מהגרים לקבל רישיון עסק, אף שהיו בידיהם כל האישורים הדרושים. העירייה השיבה להם כי החליטה להעניק רישיון עסק רק למחזיקים באשרת עבודה לכל תקופת הרישיון, אך הרישיון תקף לשנה, ואילו אזרחי אריתריאה המחזיקים באשרת עבודה נדרשים לחדש אותה מדי ארבעה חודשים. כך, נוצר למעשה מצב שבו אין להם אפשרות לקבל רישיון עסק.

"מצער לחזות כיצד כל הרשויות מתאחדות במסע התעמרות במבקשי המקלט במטרה להגשים את משאלתו של אלי ישי - להמאיס עליהם את החיים עד שיעזבו", אומרת סיגל רוזן, רכזת מדיניות ציבורית במוקד סיוע לעובדים זרים. "זה בניגוד לכתוב באמנת הפליטים. האמנה בפירוש מציינת שיש להקל על מבקשי מקלט לפתוח עסקים. בישראל לא רק שלא מקלים עליהם, אלא הופכים את זה לבלתי אפשרי לחלוטין". רוזן טוענת כי "מדובר בגזירה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. הם ימשיכו לצרוך את השירותים שלהם, אין להם ברירה. העסקים ימשיכו להתקיים. התוצאה תהיה שמאות בתי עסק יעברו לקומות העליונות של הבניינים ויתקיימו במסתור. דוחפים אותם למחתרת".

מאהרי ברדג, מהגר מאריתריאה, במכולת בבעלותו בדרום תל אביב

עו"ד ידין עילם, המתמחה בזכויות אדם ומעמד בישראל, אומר כי העירייה נוטלת לעצמה סמכויות שהחוק אינו מקנה לה. "ככל שהעירייה טוענת שהיא לא יכולה לפי חוק רישוי עסקים לאשר רישיון עסק למבקשי מקלט עם אישורי עבודה, לדעתי היא לוקחת לעצמה סמכות שאין לה. חוק רישוי עסקים תפקידו לבדוק את העמידה של העסק בדרישות החוק והוא לא עוסק בכלל בבעל העסק. החוק והתקנות מדברים על תנאים לצורך קבלת רישיון עסק. התנאים כולם הם תנאים שהעסק פיזית צריך לעמוד בהם, ללא קשר לזהות בעל העסק".

הוא מציין כי רק במקרים בודדים מאפשר החוק להטיל הגבלות בשל זהות בעל העסק, ובהם למשל עסק למכירת אלכוהול. לעירייה יש אפשרות לא להעניק רישיון לעסק כזה אם לבעליו יש עבר פלילי או שהיא מטילה ספק במהימנותו. "גם כאן לא מדובר על סוג בני אדם, במובן של תושבים כן וזרים לא, אלא על ההתאמה של אדם ספציפי למכור משקאות אלכוהוליים", מדגיש עילם. "אין כאן כל סייג שאומר שכל מבקשי המקלט – בוודאי אלה שיש להם רישיון עבודה – פסולים מלקבל רישיון עסק. אם עיריית תל אביב טוענת שהיא רשאית לא לתת רישיון לעסק שעומד בכל הדרישות בשל זהותו של בעל העסק – אני חושב שטעות בידה".

מנגד, תושבים ותיקים בדרום תל אביב אומרים כי העירייה אינה עושה די על מנת לצמצם את המפגעים שנוצרים בעקבות ריבוי המהגרים מאפריקה בשכונותיהם. "הם עובדים מתי שהם רוצים. העסק שלהם עובד 24 שעות, גם בשישי ושבת. אף אחד לא מטפל בזה. לישראלים יש גבולות, אנחנו רוצים לנוח בסוף השבוע", אומרת בעלת עסק בשכונת התקווה. סמוך לעסק שלה ושל בעלה סגרה העירייה באחרונה שתי מכולות של מהגרים מאפריקה. הבעל בירך גם הוא על סגירת עסקי המהגרים, המהווים לדבריו מפגע של ממש. הוא מספר כי מהגרים מאפריקה נוהגים להתגודד מחוץ לעסקים האלה גם בשעות הלילה ובסופי השבוע, כאשר רבים מהם שותים לשוכרה ועושים את צרכיהם ברחוב. "אתה אומר לסודאני מילה ועשרה קופצים עליך. אנחנו ישראלים, רק רוצים לחיות בשקט. אם בן אדם עובד כמו שצריך אין בעיה, אבל הם לא עובדים כמו שצריך".

בתגובה לפרסום ב"הארץ" קרא המשנה לראש העיר תל אביב ארנון גלעדי (ליכוד) "לגבש צעדים נוספים על מנת לדחוק את תופעת המסתננים מדרום העיר". לדבריו, שינוי מדיניות העירייה וקבלת ההחלטה שלא לאפשר לאריתראים לפתוח עסקים בעיר גם אם יש בידיהם אשרות עבודה, היא "פעולה ראשונה שהעירייה מחליטה לבצע בתחום אחריותה כנגד האוכלוסייה ששוהה באופן בלתי חוקי בשטח מדינת ישראל וגורמת נזקים בלתי הפיכים לתושבי השכונות הדרומיות בעיר. פגיעה כלכלית במסתננים היא הצעד הנכון על מנת למגר את התופעה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ