אוגנדה: לא חתמנו הסכם עם ישראל לקליטת מהגרים

במקביל להכחשות מצד המדינה האפריקאית, גם בארגוני זכויות האדם מטילים ספק בקיומו של ההסכם. בי-ם מסרבים להתייחס לתוכן ההסכם

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

ממשלת אוגנדה מכחישה שחתמה עם ישראל על הסכם לקליטת מהגרים מאפריקה. דובר משרד החוץ באוגנדה, אלי קמהונגיה אמר אתמול (שישי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי אינו מכיר הסכם כזה. "אין דרך שבה אוגנדה היתה נכנסת להסכם כזה", אמר. בשיחה עם סוכנות הידיעות הצרפתית הוסיף הדובר: "זה לא נכון, לא מבוסס, שקרי ומטעה שיש לנו הסכם כזה. לאוגנדה יש מדיניות ברורה ביחס לפליטים – מי נכנס ומי יוצא – שעולה בקנה אחד עם החוק הבינלאומי, כך שלא יכול להיות נכון שאנחנו מקבלים אנשים כאלה במקרה הזה".

בארגוני זכויות האדם הטילו ספק בקיומו של הסכם עוד לפני ההכחשות מאוגנדה. "אני לא מאמין שקיים הסכם פורמאלי ואני מטיל ספק ביכולת לממש הסכם שכזה", אמר היום עו"ד עודד פלר, ראש תחום הגירה ומעמד באגודה לזכויות האזרח. "מטרת הדיבורים על הסכם לגירוש מבקשי מקלט למדינה אחרת היא לנסות ולהשפיע באמצעות התקשורת על שופטי בג"ץ שלא להכריע בעתירה לביטול החוק למניעת הסתננות. מטרה נוספת היא ליצור לחץ על מבקשי המקלט על מנת שיעזבו את הארץ בכל דרך שתימצא להם, גם אם תסכן את חייהם".

בינתיים, הפך ההסכם לשיחת היום בקרב המהגרים מאפריקה. "כולם מדברים על זה. זה ממש מפחיד", אומר דאוויט דמוז, אזרח אריתריאה שמתגורר בתל אביב. "אנשים אומרים לי 'שמעתי שהולכים להחזיר אותנו לאוגנדה. אמרו שאחרי החגים יתחילו לעשות את זה'. כולם בלחץ. קשה להגיד אם זה יקרה או לא יקרה. בן אדם שעבר את כל הסיפור בסיני, עכשיו להחזיר אותו לאוגנדה – זה סוג של משחק בחיים שלנו. אולי אוגנדה תחזיר אותנו לאריתריאה. מי יודע? איך אוגנדה יכולה להתמודד עם אלפי פליטים?", הוא תוהה.

וינשטיין מסייר בדרום תל אביב, בתחילת החודשצילום: ניר קידר

במשרדי ראש הממשלה, החוץ, הפנים והמשפטים מסרבים להתייחס בינתיים לתוכן ההסכם או להכחשות מאוגנדה. ביום רביעי אמר שר הפנים, גדעון סער, כי אחרי החגים תחל ישראל לממש את ההסכם להעברת מהגרים מאפריקה למדינה שלישית. בישראל שוהים עתה כ-55 אלף מהגרים מאפריקה, יותר מ-90% מהם אזרחי אריתריאה וסודאן. אלה זוכים בשנים האחרונות להגנה קבוצתית ואינם מגורשים מישראל. בדיון בוועדת הפנים של הכנסת אמר סער כי ישראל תציע לקבוצות מוגדרות לצאת לאוגנדה, ותנקוט צעדים נגד מי שיסרבו לעזוב, ובהם אי הארכת אשרת שהייה ואכיפת איסור עבודה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ