לראשונה: יד ושם הכריז על ערבי כחסיד אומות עולם

ד”ר מוחמד חילמי, רופא מצרי שהתגורר בברלין, קיבל את האות על פועלו להצלת משפחה יהודית בשואה יחד עם אזרחית גרמניה

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עופר אדרת
עופר אדרת

מוזיאון "יד ושם" הכיר בפעם הראשונה בערבי כחסיד אומות עולם. ד"ר מוחמד חילמי, רופא מצרי שהתגורר בברלין, קיבל את האות על פועלו להצלת משפחה יהודית בשואה יחד עם אזרחית גרמניה. "יד ושם" מחפש כעת את קרובי משפחתם כדי להעניק להם את תעודות הכבוד ומדליית חסיד אומות העולם.

חילמי נולד בחרטום ב-1901 להורים מצריים. ב-1922 היגר לגרמניה שם למד רפואה, ולאחר מכן נשאר לגור בברלין. אחרי סיום לימודיו עבד כאסיסטנט בבית חולים. בשל מוצאו ועמדתו הביקורתית כלפי המשטר הנאצי, נאסר עליו לעבוד בבית חולים ציבורי וכן נאסר עליו להינשא לארוסתו הגרמניה. ב-1937 הוא פוטר מבית החולים וכשנתיים אחר כך נעצר, אך שוחרר מטעמי בריאות.

אף שהוא נרדף על ידי המשטר הנאצי, הוא המשיך להביע את ביקורתו כלפיו וסיכן את חייו כדי להציל את חבריו היהודים. כשהחלו הטרנספורטים של יהודים מברלין, אנה גוטמן לבית בורוס, חברת משפחה בת 21, היתה זקוקה למקום מסתור. חילמי העניק לה מחסה עד תום המלחמה בבית שהיה בבעלותו בברלין. בעתות סכנה דאג להחביאה במקומות בטוחים יותר.

תעודת חסיד אומות העולם של ד"ר מוחמד חילמיצילום: מוזיאון יד ושם

אחרי המלחמה היא כתבה: "חבר טוב של משפחתנו, ד"ר חילמי... הסתיר אותי בבקתה שלו בברלין מן ה- 10 במרץ 1942 עד לסיום הקרבות. מ- 1942 לא היה לי עוד קשר לעולם החיצון. לגסטפו היה ידוע שד"ר חילמי הוא רופא המשפחה שלנו. הם גם ידעו על קיומה של הבקתה שלו בברלין...הוא הצליח להתחמק מכל החקירות שלהם. במקרים רבים כאלה הביא אותי ד"ר חילמי למשך תקופות הסכנה למכרים שלו, שם הייתי כמה ימים במסווה של אחייניתו מדרזדן. לאחר חלוף הסכנה, הייתי חוזרת לבקתה... מה שד"ר חילמי עשה בשבילי היה מתוך נדיבות לבו ואהיה אסירת תודה לו לעולם".

חילמי סייע גם לאמה של אנה ולבעלה - בני הזוג גיאורג ויוליה ווהר וגם לסבתה ססיליה רודניק. "לאורך כל תקופת המלחמה סיפק להם חילמי את כל את השרותים הרפואיים שנזדקקו להם וצייד אותם בתרופות". ב-1944 בני הזוג ווהר נתפסו. בחקירתם גילו כי חילמי סייע להם והחביא את אנה. הלמי מיד העביר אותה לביתה של פרידה שטרומן, וכך ניצל מעונש.

חילמי נשאר בברלין גם לאחר המלחמה. הוא התחתן שם, וחי בעיר עד מותו ב-1982. לאחר המלחמה אנה ומשפחתה היגרו לארה"ב. בשנות ה-50 וה-60 הם שלחו מכתבי תודה לסנאט של ברלין וסיפרו על פועלם של מציליהם. מכתבים אלה נמצאו בארכיון בברלין ונמסרו למחלקת חסידי אומות העולם ב”יד ושם”.

עד היום הכיר "יד ושם" בכ-25 אלף חסידי אומות עולם מ-44 מדינות ולאומים. כמה עשרות מתוכם הם מוסלמים, אך חילמי הוא הערבי הראשון שמוכר כחסיד אומות עולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ