נשות הכותל בדרך לפשרה באתר הקדוש

ויכוח סוער בארגון נשות הכותל אם לוותר על דרישתן להתפלל אך רק ברחבה המרכזית, ולהסכים לפשרת שרנסקי. יו"ר הארגון: "מבינות שנצטרך להתפשר"

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

נשות הכותל דנות לראשונה באפשרות על ויתור דרישתן להתפלל ברחבת התפילה המרכזית באתר, ועל התרחקות למתחם "קשת רובינסון" בגן הארכיאולוגי הסמוך בהתאם למתווה שהציע לפני כחצי שנה יו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. עם זאת, עדיין לא מדובר בעמדה רשמית של הארגון, שבו מתקיים בימים האחרונים דיון סוער בניסיון לנסח נייר עמדה שיוגש לממשלה. ועדה בראשות מזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט אמורה לגבש בקרוב הסדר חדש באתר הקדוש, כשברקע תוכניתו של שרנסקי, הנהנית מתמיכת ראש הממשלה, להקים "עזרת ישראל" שוויונית שתזכה למעמד שווה לזה של רחבת התפילה הקיימת.

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה הבוקר לעיתונאים כי במתכונתה הנוכחית, עזרת ישראל היא אינה אפשרות, אך ציינה כי "אנחנו מבינות שנצטרך להתפשר".

הבוקר (שישי) קיימו נשות הכותל תפילת ראש חודש חשוון באתר, ומולן צפויה להתקיים תפילת נשים אורתודוקסית רבת משתתפים, בין השאר תלמידות סמינרים חרדיים. המשטרה תצטרך לחצוץ בין הצדדים, במיוחד לאור פסיקת בית המשפט המחוזי המתירה לנשות הכותל להתפלל בטליתות, בתפילין ובשירה ברחבה המרכזית. הצדדים דחו השבוע את בקשתו של רב הכותל שמואל רבינוביץ להימנע החודש מתפילות בשל המתיחות סביב הר הבית. בארגון האורתודוקסי "נשים למען הכותל", שמארגנות את התפילות ההמוניות בחודשים האחרונים, אמרו ל"הארץ" כי התפילות יוקדשו לרפואת הרב עובדיה יוסף, וכי צפויות אלפי מתפללות.

נשות הכותל ברחבה, בערב ראש השנה

תפילות ראש חודש האחרונות באתר נערכות במקביל לניסיונות להגיע להסדר מוסכם וקבוע, משימה שהוטלה על מנדלבליט. נשות הכותל דחו במרוצת השנים שורה של הצעות הפשרה, החל מההסדר שקבע בג"ץ ב-2003 ולפיו הן יתפללו במתחם קשת רובינסון אם הממשלה תדאג להקים בתוך הגן הארכיאולוגי תנאים נאותים לתפילה, וכלה במתווה שרנסקי לאחרונה. פסיקת בית המשפט המחוזי, באביב האחרון, הניבה לנשות הכותל הישג משפטי חסר תקדים, לפיו יש להתיר להן תפילה כמנהגן ברחבה המרכזית, בעיקר כל עוד לא התמלאו התנאים שקבע בג"ץ לפני עשור.

בד בבד עם מאמצי הממשלה למצוא הסדר, לפני כחודש וחצי הוקמה בהוראת השר לענייני תפוצות נפתלי בנט במה מוגבהת בגן הארכיאולוגי, שטחה מאות מטרים רבועים, המיועדת לתפילות. הרחבה פתוחה 24 שעות ביממה ופועלת ללא פיקוח רבנים. בנט הסביר כי אין מדובר בפתרון לנשות הכותל, אלא עבור כל מי שלא מעוניין בתפילה אורתודוקסית בהפרדה בין המינים.

מהלכי הממשלה האחרונים נעשו במקביל למו"מ עם כל הצדדים המעורבים, ובפרט התנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בארה"ב. שתי התנועות הגיבו בחיוב למהלך של בנט, שנתפש כמחווה עבור צאן מרעיתם, אבל טרם בירכו על המוגמר. בין השאר, התנועות ממתינות לראות מה תהיה תגובתן של נשות הכותל.במאי האחרון – זמן קצר אחרי פרסום מתווה שרנסקי ואחרי פסק הדין של בית המשפט המחוזי – אמרה ל”הארץ” יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, כי בעקבות פסק הדין, מתווה שרנסקי "נהדר" עבור הקונסרבטיבים, אבל "המנהג שלנו הוא הנוהג בעזרת הנשים בכותל המערבי. פסק הדין הנפלא הזה פתר לנו את הבעיות".

כעת, כך נודע ל"הארץ", הופמן וחלק מחברותיה להנהגת הארגון נוטות לקבל את הצעת שרנסקי בתנאים מסוימים. מה שגרם לשינוי הוא החשש מפני הבנות שייסגרו בלעדיהן בין הממשלה ובין הרפורמים והקונסרבטיבים בארה"ב, וכן חשש מחקיקה שתכפה עליהן הממשלה כדי לנטרל למעשה את הפסיקה של בית המשפט המחוזי.

מתחם קשת רובינסון נושק לכותל המערבי, אך מנותק מרחבת התפילה המרכזית. הוא משתרע דרומית לרחבה המרכזית בין שער האשפות למעלה המוגרבים. על פי הצעת שרנסקי, ישונה כל פני האזור באופן דרמטי: תוקם רחבה משותפת שתוביל את המבקרים לשלושה מתחמים במפלס אחד – רחבת התפילה הקיימת, שתישאר בפיקוח אורתודוקסי, "עזרת ישראל" (או "העזרה הישראלית") השוויונית במתחם קשת רובינסון, וביניהן מתחם שלישי - מעלה המוגרבים המוביל להר הבית.

בדיונים הפנימיים של נשות הכותל, בימים האחרונים, הבהירו החברות כי לא יסתפקו במתווה שרנסקי כפי שהוא. הועלתה למשל דרישה כי "עזרת ישראל" במתחם רובינסון תוכל לאכלס לא פחות מ-500 מתפללות בעת ובעונה אחת, כאשר הרחבה נמצאת במגע עם הכותל עצמו (כיום הרחבה שהוקמה בהוראת בנט מרוחקת מהכותל, והקמת רחבה בצמוד לו נתקלת בהתנגדות מוחצת של רשות העתיקות). עוד הועלתה דרישה כי בראש המינהלת שתוקם לאתר עזרת ישראל תועמד יו"ר נשות הכותל ענת הופמן, והמינהלת תזכה לתקציבים שווים לאלה של הקרן למורשת הכותל המערבי בראשות הרב רבינוביץ. כמו כן דרשו החברות כי לאחר השלמת העבודות באתר, המדינה תדאג להביא ל'עזרת ישראל' אורחים בביקורים דיפלומטיים רשמיים. בשלב הביניים, עד שתושלם הקמת הרחבה, נשות הכותל דורשות להתיר להן להתפלל ברחבה המרכזית של הכותל.

אבל בין חברות הנהלת הארגון יש מי שרואות בפשרה כזאת כניעה. לדבריהן בדיונים הפנימיים, מדובר בסטייה מהמאבק שהובילו במשך 25 שנה, להתפלל אך ורק ברחבת התפילה המרכזית בעזרת הנשים תוך התעקשות על מעמדן השווה. כמו כן טענו המתנגדים, כי מדובר בארגון פלורליסטי הכולל גם נשים אורתודוקסיות, שלא יסכימו להתפלל ברחבה מעורבת המיועדת לנשים וגברים ביחד כפי שמתכנן שרנסקי. המתנגדות טענו גם כי אם הממשלה תכפה חקיקה שתאסור עליהן להתפלל ברחבה המרכזית – עליהן לעתור לבג"ץ ולא להגיב בהרמת ידיים.

דוברת הארגון מסרה בתגובה: "נשות הכותל מנהלות מו"מ עם נציגי הממשלה ועדת מנדלבליט, מזה כמה חודשים, וכמובן שמתקיימים דיונים פנימיים בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ