מאות אלפים ליוו את הרב עובדיה יוסף בדרכו האחרונה

לפי המשטרה, למקום נהרו כ-800 אלף, בהם גם המוני חרדים אשכנזים ודתיים לאומיים; דרעי: "מי יאחד את כולנו?"; כ-300 נזקקו לטיפול רפואי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מאות אלפי בני אדם ליוו למנוחות את הרב עובדיה יוסף, שמת היום (שני) בגיל 93. לאורך מסלול מסע הלוויה, שנפתח בישיבת פורת יוסף והגיע עד בית העלמין בסנהדריה, התקהלו לפי הערכות המשטרה כ-800 אלף בני אדם. לקראת חצות נטמן הרב יוסף בנוכחות אלפים, בהם בני משפחתו והנהגת ש"ס.

כל הכתבות והפרשנויות: מות הרב עובדיה יוסף הביך את הטלוויזיה | יאיר אטינגר: מהפוסקים החשובים בדורות האחרונים | אנשיל פפר: חולשתו של גדול הדור | יאיר אטינגר: לא יהיה לו יורש | עופר אדרת: סרטון נדיר של הכתרתו לרב הראשי | יאיר אטינגר: רב שהתיר אלף עגונות | יוסי שריד: "המנהיג הרוחני" שרוחו רעה | יאיר אסולין: הרב שאהב בני אדם | שחר אילן: אז למה הוא היה כל כך גדול?

לפי נתוני מד"א, כ-300 משתתפים נזקקו לטיפול רפואי, מתוכם 17 פונו לבתי החולים בעיר. כל הפצועים סובלים מהתעלפויות, התייבשויות, חולשה וחבלות. במד"א דיווחו כי אשה במהלך הלוויה כרעה אשה ללדת. אנשי מד"א יילדו בן ופינו את השניים לבית החולים.

מסע הלוויה עבר ברחובות מלכי ישראל, שמגר, ירמיהו, בר-אילן ועד לבית העלמין בסנהדריה. רחובות אלו וכל הרחובות סביב ציר בר אילן, שכונת גאולה ושכונת סנהדריה נסגרו לתנועה. שיבושי תנועה כבדים באזור.

בין מאות אלפי המלווים היו המוני חרדים אשכנזים, ליטאים וחסידים, לצד בני קהילות ומגזרים אחרים. זהו במידה רבה ניצחון מאוחר של הרב עובדיה יוסף, שספג לאורך השנים יחס של חוסר הכרה מצד המחנה האשכנזי. גם תלמידים רבים מישיבות דתיות לאומיות הגיעו באופן מאורגן ללוויה, למרות המתיחות בין הזרמים בחודשים האחרונים.

יו"ר תנועת ש"ס, אריה דרעי, ספד: "לפני 40 שנה על המדרגות הללו היינו כמה מאות בחורי ישיבות ספרדים בכל ארץ ישראל. ועכשיו רבנו תראה, מאות אלפים. הכל בזכותך רבנו, הכל מעשה ידיך, הכל מסירות נפש שלך. יתומים היינו. אין לנו מנהיג. את מי נשאל? מי יאחד את כולנו? התנועה הקדושה שהקמת בעשר אצבעותיך, רבנו, מי ינהיג אותנו?". דרעי הוסיף כי "אנחנו בטוחים שעכשיו אתה מצפה שכולם יתאגדו סביב מועצת חכמי התורה, סביב חכמי ישראל".

הלוויית הרב עובדיה יוסף

הרב הראשי הספרדי יצחק יוסף, בנו של הרב, קרא בבכי "לשמור על האחדות של כל הספרדים. אבא השאיר לנו צוואה להישאר מאוחדים. אוי לו למי שיעשה את הפירוד". לדבריו, "העולם של אתמול הוא לא העולם של היום, ולא העולם של מחר. יש תקופת התנאים, יש תקופת האמוראים ויש תקופת הרב עובדיה".

בנו של הרב, הרב אברהם יוסף, רב העיר חולון, ספד: "אין כמוהו בדורנו, אין אחריו, נשארנו יתומים אבל את דרכו אנחנו זוכרים ונמשיך". הרב שלמה עמאר, שנחשב בעבר לממשיכו של הרב עובדיה יוסף אבל הסתכסך עמו ועם משפחתו בתקופה האחרונה, לא זכה לשאת הספד, אבל קרא מזמורי תהילים בטרם החלו ההספדים.

הרב ישראל לאו ספד לרב עובדיה יוסף ואמר כי "עטרת ראשנו נלקחה מאתנו. שר התורה, אביר הרועים". לדבריו, "מרן לא היה רב של מגזר אחד. הוא היה שילוב של לב ענק של אהבת ישראל שפעמה בקרבו כאש להבה ומעל הכל אהבת התורה". הרב הליטאי שמואל אוירבך, ספד לרב וסיפר כי אביו, הרב שמואל זלמן אוירבך, מגדולי הדור הקודמים, אמר לו בילדותו כי "יש אחד בפורת יוסף תלמיד חכם גדול".

בעקבות הלוויה הורגשו עומסי תנועה בכבישים הבין עירוניים לכיוון ירושלים: 1, 4, 5, 6, 444, ו- 443. בעקבות עליית ההמונים לירושלים להלווייתו של הרב עובדיה יוסף, אגף התנועה קרא לנהגים להימנע מלהגיע לכיוון ירושלים החל משעה 15:00. המשטרה פנתה בבקשה לציבור הנהגים להיות קשובים לאמצעי התקשורת באשר להסדרי התנועה. במשטרה הקימו מרכז מידע לציבור שמספרו - 1700553100.

הנשיא פרס וראש הממשלה נתניהו סופדים לרב

בשעה 16:00 נחסמה תנועת כלי רכב כבדים בכביש 1 לכיוון מזרח. התנועה מופנית לכביש 443. אגף התנועה הדגיש כי בהתאם לצורך, תינתן עדיפות בדרכים לירושלים לתחבורה ציבורית ואילו כלי רכב פרטיים יופנו לדרכים חלופיות.

חברת אגד תיגברה את קווי השירות לירושלים, בעיקר מיישובים חרדיים, כגון בית שמש, בני ברק, אשדוד וערים נוספות. דובר אגד, רון רטנר, מסר כי בשל השתתפות עשרות אלפי אנשים במסע הלוויה וסגירת צירים על ידי המשטרה, ייתכנו שיבושים בשירות התחבורה הציבורית ושינוי מסלול של קווי שירות בירושלים. כמו כן, צפוי הביקוש לנסיעה להשפיע על זמן ההמתנה במרכז השירות הטלפוני של אגד ועל כן מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט של אגד או בשירות SMS2800.

מפת מסע הלוויה של הרב יוסף

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ