משרד החוץ נגד נציבות האו"ם לפליטים: "הצהרותיכם לא מועילות"

אתמול פרסמה נציבות האו"ם הודעה שקראה לישראל לשנות מדיניותה כלפי המהגרים. משרד החוץ: ישראל - המדינה המפותחת היחידה שלה גבול יבשתי עם אפריקה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

משרד החוץ בירושלים מתח היום (שני) ביקורת על נציגת נציבות האו"ם לפליטים בישראל על רקע דבריה בנושא היחס מצד הממשלה למבקשי המקלט האפריקאים שהפגינו ושבתו גם היום. "הצהרות בנושא מהגרים, אשר אינו לוקחות בחשבון את המצב המורכב בישראל אינן מועילות כלל ולא תורמות להבהרת הסוגיה המורכבת, שאתה מתמודדת ממשלת ישראל באחריות וברצינות, כמתבקש מהמצב", נמסר בהודעה שפרסם דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

נציגת נציבות האו"ם לפליטים בישראל, וולפרגה אנגלברכט, פרסמה אתמול הודעה שבה קראה לממשלת ישראל לשנות את מדיניותה למבקשי המקלט ואת החקיקה החדשה בנושא כיוון שאלה "אינן הולמות את רוח אמנת הפליטים מ-1951". היא הוסיפה כי "המדיניות ושיטות העבודה הנוכחיות מעוררות פחד וכאוס בקרב מבקשי מקלט, תוך התעלמות ממצבם הייחודי".

בהודעת התגובה שפרסם משרד החוץ נמסר כי מספר האפריקאים ששוהים בישראל כיום בניגוד לחוק הוא 53,600. "המספרים בהם מדובר והבעיות שהתעוררו מציבים אתגר משמעותי בפני שירותי הרווחה של ישראל – שאוכלוסייתה נושקת ל-8 מיליון תושבים", הדגיש דובר משרד החוץ יגאל פלמור.

מהגרים מאפריקה מפגינים היום בתל אביב

בהודעה שפרסם משרד החוץ צוין כי המצב בישראל מורכב הרבה יותר מזה שבמדינות מפותחות אחרות. "ישראל היא המדינה המפותחת היחידה שלה גבול יבשתי עם אפריקה, מה שהופך אותה לנגישה יותר באופן יחסי לאלה שמבקשים להיכנס אליה", נמסר בהודעה. "בשל מצבה הגיאו-אסטרטגי הייחודי של ישראל והטלטלה הפוליטית הנוכחית בגבולותיה, אין שום אפשרות ממשית לפתח פתרונות אזוריים שיתופיים עם מדינות המוצא והמעבר, כפי שנעשה על ידי מדינות מפותחות אחרות כגון מדינות אירופה וארה"ב".

פלמור הדגיש כי ישראל מנסה לאזן בין הצורך לשלוט בגבולותיה והצורך לשמור על זכויות האדם של הנכנסים לתוכה. הוא הוסיף כי בהסתמך על החוק הבינלאומי, העניקה ישראל הגנה לכ-60,000 איש מבלי שכל אחד מהם יאלץ להוכיח כי על פניו יש לו זכות לשהות במדינה.

"רשות האוכלוסין וההגירה, באמצעות יחידת הטיפול במבקשי מקלט, בחנה עד כה מאות בקשות מקלט בתיאום עם נציבות האו"ם לפליטים, אשר העניקה הכשרה לאנשי היחידה", אמר פלמור. "כל הבקשות זוכות לטיפול יסודי, כאשר ניתנת עדיפות לבקשות של שוהים במתקני סהרונים וחולות. הבדיקה נעשית בהתאם למחויבויותיה המשפטיות הבינלאומיות של ישראל, על בסיס אמנת הפליטים של האו"ם. האכיפה מתנהלת על פי החוק הישראלי ובהתאם להחלטות בג"ץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ