עופר אדרת
עופר אדרת

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, זכה אתמול (שלישי) לחוויה נדירה ששמורה למתי־מעט: עיון במסמך המקורי של מגילת העצמאות. בזכות ביקורו המתוקשר בארכיון המדינה בירושלים, מתאפשר כעת גם לציבור לראות את המסמך המכונן, השמור בכספת באחד ממבני הארכיון בשכונת תלפיות בירושלים, הרחק מעיני הציבור.

שני גופים יתחרו בעתיד על הזכות להציג את מגילת העצמאות, וגורלה טרם הוכרע: האחד הוא מבנה הקבע החדש שיוקם עבור ארכיון המדינה בשיתוף ההסתדרות הציונית העולמית וייבנה בכניסה לירושלים, ליד הארכיון הציוני המרכזי.

הגוף השני שישמח לקבל את המסמך הוא מוזיאון היכל העצמאות, אשר ייבנה תוך כשלוש שנים בבית דיזינגוף שבו הוכרזה הקמת המדינה, ברחוב רוטשילד בתל אביב, שם שוכן היום המוזיאון הישן והוותיק. שני הבניינים החדשים ייבנו רק בעוד כמה שנים, כך שבינתיים שוכנת המגילה לבטח בכספת של הארכיון הלאומי בירושלים.

רה"מ נתניהו צופה במגילת העצמאות, אתמול בירושליםצילום: חיים צח, לע"מ

בניגוד למגילות עצמאות אחרות בעולם, המגילה איננה מוצגת לציבור הרחב. בארה"ב, לדוגמה, מגילת העצמאות מוצגת לציבור הרחב בבירה וושינגטון. תחת אבטחה כבדה ומשמר כבוד צמוד, משתרך מדי יום תור ארוך של מבקרים מכל העולם, שמבקשים לחזות במסמך המקורי. בישראל, הגישה לכספת שבה נמצאת המגילה אסורה אפילו לעובדי ארכיון המדינה. "רק בודדים קיבלו גישה אליה", אמר לפני כשנה וחצי יוסי כהן, מנהל אתר הגניזה, בעת סיור של עיתונאים במקום.

בסופו של דבר, כך נראה, תצטרך ממשלת נתניהו – שהחליטה על הקמתם של שני המבנים החדשים – להכריע מי מהם יזכה במגילה. אתמול היא הוצגה לראש הממשלה במעבדת השיקום של הארכיון, לצד מסמך פקודת הקמת צה"ל בחתימת ראש הממשלה הראשון בן גוריון ומסמכים נוספים.

גנז המדינה, ד"ר יעקב לזוביק, עידכן את נתניהו כי בשנה הקרובה תושלם התוכנית להעברת הארכיון למתקן הגניזה הלאומי החדש בערד, ומסר כי המעבר לעיר הדרומית צפוי בין 2016 ל-2017. בירושלים יישארו משרדי הארכיון ומתקני העיון הפתוחים לציבור הרחב.

נתניהו לא עזב את ארכיון המדינה בידיים ריקות: הוא קיבל מהגנז עותק ממסמכי דיוני הקבינט על מבצע אנטבה, בו נהרג אחיו יוני וכן התכתבות של אביו של נתניהו, בנציון, עם ראש הממשלה הראשון בן גוריון.

"אני שמח ונרגש למראה הדברים המעניינים האלה, שמספרים את סיפור הקמת מדינת ישראל ומלווים את האירועים השונים שעיצבו ועדיין מעצבים את חיינו. אנחנו עם הספר, ואת הספר צריך לדעת גם לשמור לדורות הבאים", אמר נתניהו במהלך ביקורו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ