גידול חד במספר מבקשי המקלט שעזבו את ישראל

החודש עזבו את הארץ 773 מבקשי מקלט מאפריקה במסגרת נוהל "העזיבה מרצון". ארגוני זכויות אדם: הממשלה מפעילה לחץ פסול על אף הסכנה שנשקפת לחוזרים

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
אילן ליאור

גידול חד במספר מבקשי המקלט העוזבים את ישראל במסגרת נוהל "יציאה מרצון". שר הפנים, גדעון סער, דיווח היום (רביעי) כי החודש עזבו את ישראל 773 אפריקאים – כ-1.5% מכלל מבקשי המקלט האפריקאים השוהים בארץ. זאת לעומת 325 אפריקאים שעזבו את ישראל בחודש שעבר ו-63 בנובמבר. על פי נתוני רשות האוכלוסין וההגירה, נכון לסוף ספטמבר 2013 שהו בישראל 53,636 מבקשי מקלט מאפריקה. בכל שנת 2013 עזבו את ישראל 2,612 מבקשי מקלט.

ישראל אינה מגרשת את אזרחי סודאן ואריתריאה בשל המצב בארצותיהם ובהתאם לעמדת נציבות האו"ם לפליטים. עם זאת, בחודשים האחרונים הגבירה מאוד המדינה את הלחץ על מבקשי המקלט לעזוב את ישראל. בארגוני זכויות האדם אומרים כי פעולות הממשלה נוגדות את הדין הבינלאומי ואת אמנת הפליטים שעליה חתומה ישראל. הארגונים מאשימים את המדינה בהפעלת לחץ פסול על מבקשי מקלט לשוב לארצותיהם, חרף הסכנה שעלולה להישקף להם שם.

לפני חודש וחצי אישרה הכנסת את התיקון החדש לחוק למניעת הסתננות, המאפשר לחייב כל מבקש מקלט אפריקאי להתגורר במתקן השהייה חולות בנגב, סמוך לקציעות. מיד לאחר אישור החוק, העבירה המדינה למתקן 483 מבקשי מקלט שהיו כלואים תקופה ארוכה בסהרונים. בחודש החולף הורתה רשות האוכלוסין וההגירה לכ-2,000 מבקשי מקלט המתגוררים בערים להתייצב במתקן תוך 30 יום – אחרת, על פי החוק החדש, ניתן יהיה לכלוא אותם.

פקחי ההגירה גם החלו לעצור ולכלוא בחודש האחרון מבקשי מקלט שלא חידשו בזמן את אשרות השהייה הזמניות שלהם בישראל. זאת, לצד צמצום שעות קבלת הקהל שבהן יכולים מבקשי המקלט לחדש את האשרות. מלבד זאת, העלתה המדינה את סכום המענק הניתן לעוזבים במסגרת נוהל "יציאה מרצון" מ–1,500 ל–3,500 דולר. בהודעת שר הפנים נאמר כי המענק הגבוה יותר ניתן במסגרת הוראת שעה, שתוקפה עד סוף חודש מארס השנה.

"המגמה הברורה היא של גידול דרמטי במספר המסתננים היוצאים מישראל", מסר שר הפנים בתום סיור במתקן חולות, "מגמה זו היא תוצאה של המדיניות הברורה שלנו והאמצעים המשולבים אותם נקטנו: חוק המסתננים החדש, הקמת מרכז השהייה הפתוח ותחילת הזימונים אליו ממרכזי הערים והגדלת המענק הכספי ליוצאים מרצון. נמשיך לקדם את היעדים שקבענו – עידוד היציאה מרצון של מסתננים מהארץ וצמצום מספר המסתננים בערים".

בפעם השנייה מאז החלו הזימונים לחולות, יצאו הבוקר הסעות מתל אביב אל מתקן השהייה. עשרות מבקשי מקלט מסודאן ומאריתריאה התייצבו במגרש החניה של היכל הספורט ביד אליהו כשברשותם מזוודות ותיקים ובהם כל רכושם. בשיחות עם "הארץ" הביעו אחדים מהם תסכול רב משליחתם למתקן חולות וסיפרו כי נאלצו לעזוב מקומות עבודה, דירות וחברים. העולים על ההסעות הדגישו כי אינם יכולים לשוב לארצם ועל כן אין להם ברירה אלא להתייצב בחולות.

על השוהים במתקן חולות, המוקף גדרות, נאסר לעבוד והם נדרשים להתייצב לספירה שלוש פעמים ביום – בבוקר, בצהריים ובערב. בין 22:00 ל-6:00 חובה עליהם להימצא במתקן ואין אפשרות לצאת ממנו או להיכנס אליו. המדינה התחייבה לספק לשוהים במתקן מקום לינה, מזון ושירותי רווחה ובריאות. לכל אחד מהשוהים במתקן ניתנים דמי כיס בסך 160 שקלים מדי 10 ימים. כמו כן, לחלקם ניתנת אפשרות לעבוד בתחומי המתקן בתמורה לתגמול כספי מצומצם יחסית.

ארגוני זכויות האדם אומרים כי בין מתקן חולות, שהוגדר על ידי המדינה "מרכז שהייה פתוח", לבין כלא אין כמעט הבדל. מאז פתיחת המתקן התקבלו תלונות של השוהים בו על קור עז בחדרים בשעות הלילה, היעדר ביגוד חם, שירותי בריאות בלתי מספקים ומחסור במזון. אתמול אף פרצה תגרה אלימה בין מבקשי מקלט לבין סוהרים, בעקבות טענות של השוהים במתקן על היעדר מזון עד שעות אחר הצהריים. סוהר נפצע ונזקק לטיפול רפואי, שלושה מבקשי מקלט נעצרו.

רוב העולים על ההסעות היום לא ידעו כמעט דבר על הצפוי להם במתקן השהייה. "אני לא יודע כלום על חולות", אמר עבד אל־רחמן, בן 32 מסודאן, המתגורר בישראל שלוש שנים. "קשה לנו, קשה מאוד. לא רוצה לחזור לסודאן, אין לי כלום שם. גם לא רוצה להישאר פה, קשה לי. אם לוקחים אותי למקום אחר – בסדר, אבל לא לסודאן. לא באתי לפה לעבוד. יש לי בעיות שם, איך נחזור? ישימו אותנו בחולות ונראה מה יהיה".

ליד האוטובוס התייפחה בבכי אישה שנאלצה להיפרד מבן זוג שנדרש להתייצב בחולות. גם אסן (25) מסודאן, השוהה בישראל שלוש שנים, נאלץ להיפרד מחברתו, שליוותה אותו אל האוטובוס. "זה רע מאוד", אמר. "המשפחה שלי סובלת מאוד במחנה בדארפור. אני לא אספר להם על חולות. מקווה שיתנו לי הזדמנות ללמוד שם. יש לנו הרבה בעיות במדינה שלנו, לא באנו לתמיד, יש שם מלחמה. כשיהיה שלום אחזור למדינה שלי. אם הבעיה בסודאן לא תיפתר אולי אשאר בחולות לנצח".

כמה מבקשי מקלט ביקשו לבטל או לדחות את זימונם לחולות. מנהל האכיפה של רשות האוכלוסין וההגירה במחוז תל אביב, עידן כהן, עמד באוהל הקטן שהוקם במגרש החניה ובחן את בקשותיהם. לאחדים אישר דחייה של כמה ימים. כמו כן, הוא הסכים לבחון מחדש את עניינו של גבר נשוי שקיבל הוראה להתייצב במתקן, חרף התחייבות הרשות לא לזמן בעלי משפחות. עם זאת, איש לא סיפק למבקשי המקלט שקיבלו דחייה אשרת שהייה חדשה, והם הביעו חשש שאם יתבקשו להציג מסמכים בימים הקרובים – ייעצרו וייכלאו. מול פקחי ההגירה הפגינה קבוצה של פעילי זכויות אדם. "זה הזמן לסרב פקודה", קראו לפקחי ההגירה ואחזו שלטים עליהם נכתב "חולות זה כלא".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ מירי רגב (ליכוד) אמרה בעקבות חשיפת נתוני משרד הפנים כי "הנתונים של מנהל האוכלוסין וביקורת מעבר הגבולות לפיהן עזבו את הארץ למעלה מ-750 מסתננים, הם פועל יוצא של חקיקה נמרצת ופעילות של משרד הפנים ושר הפנים גדעון סער. אני מאמינה שהמגמה של בלימה וירידה במספר המסתננים תמשך ויש לברך על כך את כל העושים במלאכה. הנתונים הם תשובה ניצחת לכל המקטרגים ואלו שפיקפקו בפעילות הממשלה והכנסת בעניין המסתננים".

מבקשי מקלט ממתינים להסעה למתקן חולות, היום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ